2015 1.3 multijet Şarj sorunu

Serhan BİRGİT

Yeni Üye
Doblo
Adı
Serhan Birgit
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Herkese selamlar, çaresiz bir durumdayım, geçen hafta pazar günü Doblomuzun aküsü bitti, orjinal değerlere uygun efb start stop akü takıldı, 2 gün sonra yeniden akü bitti, son anda yakaladım ve arabayı çalıştırdım, bir süre çalıştıktan sonra aküyü ölçtürdüm ve 11.8 volt değer verdiğini gördüm, ustanın dükkanına kadar yetişsin diye aküyü bir saat şarj ettik ve çıktım, usta şarj dinamosu şarj etmiyor dedi ve tamire gönderdi, tamir işlemi yapıldı, akşam arabayı aldım ve çıkıp eve geldim, sabah marş yaparken ilk önce motor çalışmadı, sonra tekrar denedim çalıştı, neyse dedim erken davrandım herhalde deyip aldırış etmedim, ev ile iş yerim arası 20 km, start stop vs. Herşey normalken ofise yaklaşırken start stop devreye girmemeye başladı , akşam eve gelirken tekrar aynı akücüye uğrayıp aküyü ölçtürdüm ve sonuç yine 12.4 volt ve şarj dinamosundan elektrik gelmiyor, cumartesi günü dinamo tekrardan söküldü, içinin tamamen kavrulduğunu , diyot tablasının ve kollektörün bozulduğunu böyle bir arızanın tamir edilmesinin yeni dinamoyla aynı paraya geldiğini söylediler ve yeni dinamo almamız gerektiğini söylediler ve aldım, yeni dinamoyu taktılar ana o da ne, dinamo şarj etmiyor ve bu sefer hem bcm modülünden arıza veriyor hemde akü lambası yanmıyor. Araba ikide bir bcm modülünü bozuyormuş gibi bir sonuca ulaşmışlar , bu nedir Allah rızası için 🤦🏻‍♂️

Aracım 2015 Doblo Premio Plus, bu sorunu internette arattığımda 1.3 kullanıcılarının bir çoğunda olduğunu gördüm, bu tür bir sorun ile karşılaşan , bu konuyu çözen olduysa bana bir yardımcı olabilirse minnettar olurum. 10 aylık bebeğim var, olmadık anda araba lazım olsa taksi bulmak ve taksiye binmek bu zamanda zor.

İnsaniyetinize sığınıp bir yardım rica ediyorum.

Son düzenleme:

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
1.3ler hakkında çok az bilgim var ama gittiğiniz "usta"ları derhal değiştirmeniz gerekiyor, diyot tablası ve konjektör değişim işlemi maksimum 2 bin tl tutacak bi işlem. Diyot tablası 500tl, valeo konjektör 1000tl, işçiliğe de 500 deseniz max ₺2K. İlk golü ordan yemişsiniz, yeterli voltaj gitmediği için body beyninin arıza kodu vermesi gayet normal, araba sürekli body beyni bozamaz, öyle bir ihtimal hangi ütopik evrende var sayılıyor anlamadım. Şahsi fikrimi sorarsanız aküden dinamoya giden tesisatta bir sorun olduğunu düşünüyorum, ilk sorununuz tamamen dinamo olmuş olabilir fakat gittiğiniz yer değişim işlemini yaparken aküden gelen köprü kablosunu takmayı vs unutmuş olabilir. İşini iyi bilen ve zırvalama yoluna bu kadar kolay gitmeyen bi usta bulmanız gerekiyor. Onun haricinde bütün sigortaları kontrol etmenizi (motor kısmındaki öncelikli) ve röleleri tek tek çıkarıp yanık vs var mı diye bakmanızı öneririm. Verilen arızanın fotoğrafını çekebilirseniz veya kodunu hatırlıyorsanız o da işe yarayabilir. Sorun basit bir sorun gibi. + Akü lambasının yanmaması alternatörden çıkan ve beyin tesisatına giden küçük bi şaseleme kablosunun takılmamış olması olduğu için mutlaka bi şeylerin yanlış yapıldığını düşünüyorum.

Serhan BİRGİT

Yeni Üye
Doblo
Adı
Serhan Birgit
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Şimdi konuya bir güncelleme getireyim,

Dün usta aradı ve aracın hazır olduğunu söyledi , öyle yada böyle ben aracımı teslim aldım.

İncelemeler sonucunda dikkatimi çeken hususları sizlerlede paylaşmak istiyorum:

1- Motor kısmında şarj dinamosundan sigorta tablosuna siyah bir kablo çekilmiş, bunun amacı acaba nedir?
2- Akü lambası yanmıyor , sebebi ne olsa gerek
3- Araba sürekli 900 ile 1000 devirde çalışıyor bunun sebebi ne olabilir?
4 - Start Stop devreye girmiyor ve ekranda bununla ilgili arızada vermiyor , muhtemelen araba şarj dinamosunu görmediği ve yeteri kadar voltaj algılamadığı için devreye girmiyor

bilgi ve tecrübelerinizi benimle paylaşabilirmisiniz?

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Şimdi konuya bir güncelleme getireyim,

Dün usta aradı ve aracın hazır olduğunu söyledi , öyle yada böyle ben aracımı teslim aldım.

İncelemeler sonucunda dikkatimi çeken hususları sizlerlede paylaşmak istiyorum:

1- Motor kısmında şarj dinamosundan sigorta tablosuna siyah bir kablo çekilmiş, bunun amacı acaba nedir?
2- Akü lambası yanmıyor , sebebi ne olsa gerek
3- Araba sürekli 900 ile 1000 devirde çalışıyor bunun sebebi ne olabilir?
4 - Start Stop devreye girmiyor ve ekranda bununla ilgili arızada vermiyor , muhtemelen araba şarj dinamosunu görmediği ve yeteri kadar voltaj algılamadığı için devreye girmiyor

bilgi ve tecrübelerinizi benimle paylaşabilirmisiniz?
Araca yapılan işlemi tarif edin.. Tariflerinize göre kesinlikle bir bağlantı sorunu veya dinamo üstündeki parçalarda yanlış yapılan bi şey var. Aracın sürekli yüksek devirde çalışması uzun süre düşük voltaj algılayan beynin dinamoyu daha hızlı çevirip olayı kurtarma denemesi, normal bir fonksiyon. 4- evet.