Yardım 2012 1.6 Multijet Dobloda ustaların emin olamadığı arıza

Sheiben

Yeni Üye
Doblo
Adı
Şükrü
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Merhaba arkadaşlar

Ağustos ayında galeriden 259600kmde 2012 model otomatik Doblo aldım. Aracı aldığımda su ve yağ kaçağı çıktı eksperde. Aracı sürmeden ağır bakıma soktum. Totalde 16000₺ harcadım. Bütün filtreler, triger, devirdaim, manifold değişti. Manifoldun değişme nedeni su manifoldu kenarındam çatlatmış. Su kaçağı burdan geliyormuş. Neyse 200km kullandım. Araç tekrar su eksiltmeye başladı ama bu sefer bayağı fazla idi. Samsun Birmot yetkili servis egr eşanjör arızası tespiti koydu ve 26000 işçilik hariç fiyat çıkardı. Aracı yaptırmadan aldım ve ağır bakım yaptırdığım özel servise götürdüm.

Aracın durumu şuan suyu koyuyoruz. Manifolddan su geliyor. Çalıştırdığımızda ise egzostan su atıyor (beyaz duman şeklinde)

Ustalar ya egr arızalı yada üst kapak contadan biri diyorlar. Egryi samsunda götürmediğim yer kalmadı. Ne iptal edebiliyorlar nede kaçak testi yapabiliyorlar. Egrnin sağlam olup olmadığından emin olsam motor üst kapak contasına direkt işlem yaptıracağım.

Aracı ilk aldığımda aşırı derecede pas vardı. Heryeri temizlettim ve su bidonunu da yenisiyle değiştirttim. 1.5lt antifriz attırdım. Buda biyerleri patlatmış olabilir. Burada olan ustalardan yardım bekliyorum. Egrnin sağlam olup olmadığını nasıl anlarız. Sağlam olduğuna emin olursam motora müdahale ettireceğim. Egr sıfıro 20000₺. Bunu alıp sorunum gitmezse boşa 20000₺ vermiş olacağım çünkü motora girdiğimiz zaman zaten 35 ile 40bin arasında bir maliyet çıkma ihtimali var

Dosyalar

• VID-20231116-WA0000.mp4
    1,7 MB
  • VID-20231121-WA0000.mp4
    5,1 MB

TazeDoblocu

Aktif Üye
Doblo
Adı
Cumaali
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Kamu görevlisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Abi ben bu 2. Videodaki kapak contasından illallah ettim aynı sorunu defalarca yaşadım usta değiştirdim kapak sıfır aldım vs vs bir kez daha yaparsa senin gibi 25 bin bayılıp sıfır alacam parçayı sonra arabayı satacam