2011 Doblo D3 1.6 multijet EGR sorunu

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Bu arada egr gene yandı, bi kaç saat sonra söndü.
Pislikten şüpheleniyorum, Egr ile beraber depoyu da mı temizletsem.
Enjektör temizleyici kullanmıştım, depo temizdir diye düşünüyorum ama bu kadar egr hatasında depoyuda temizletebilirim.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@ihsan3535
ben halde kantara çıktım 1600 kg çıktı.1,3 lerde 1500 den aşağı gelmez. hacim farkıda var tabi ki.(rüzgar direnci açısından.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@ihsan3535
kantar öyle söylemiyo.

I

ihsan3535

Misafir
@MEHMET78
doğrudur ben denemedim sadece fabrika verilerine bakarak aralarında çok büyük fark olmadığını söylemek istemiştim,dışardan bakınca yeni kasalar biraz kaba gözüksede kilo olarak göründüğü kadar değil yani.

I

ihsan3535

Misafir
@anka2556
enjektör temizleyici zarar edeceğini düşünmüyorum çünkü bende her 10,000 kmde bakımdan sonra 100 tl lik mazota 25 tlye würht common rail katkı atarım..kaliteli katkı kullanmak araca zarar vermez,faydası olur..

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
@ihsan3535

Ben de katkı dan dolayı olacağını düşünmüyorum, katkıyı kullanalı 2 ay oldu çünkü.
Egr yandığında depo çeyrek de idi , depoda tortu olduysa dipde çekiyordur diye düşünüyorum.

Depo ve egr temizliği kaça patlar ki?

I

ihsan3535

Misafir
@anka2556
Egryi bilmem ama depoyu 200den aşağı iindirmezler fakat depoda bişey yoktur eğer olsaydı yakıt filtresi çoktan tıkanır ve ışık yakardı yani senin sorun sadece egr ise ucuz yollu iptalini veya temizliğini yaptır derim

I

ihsan3535

Misafir
Aslında carbon clean denenebilir benim önceki aracım dada tıkanma olmuştu yaptırdıktan sonra baya faydası olmuştu yalnız ucuz yaptırdığınız carbondan hayır gelmez haberin olsun ben 2009yılında 100tl verip iyi bir yerde yaptırmıştım 200ml würht katkı+300ml mazot toplam yarım litreye rölantide araç 2saat45dakikada yakmıştı....uyduruk yapanlar İse 50TL'ye 30dakkada yapıyorlardı hiç bir faydası yok

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Kafam karışık, ucuza kaçmadan ama gereksiz para da vermeden çözmem gerekiyor. Hepsini birden yapmak tabiki iyi de , hepsi de cebe zarar.

I

ihsan3535

Misafir
@anka2556
İstanbul tarafında araştır muhakkak güzel bir usta bulursun ankarada olsaydın bizim arkadaş var o kısa çözümünü yapmaya çalışırdı..

ama açıkcası yerinde olsam ilk önce araca würht veya berner marka katkı alıp 100 liralık mazotun içine atardım mutlaka faydası olur,onun haricindede hiç uğraşmazdım kafaya takmazdım belkide zamanla kendi kendini temizleyecek hiç şimdilik oynatma araçla,sonuçta çekişte sıkıntı yaratmıyorsa aciliyeti yok biraz öyle kullan bence.

bu arada aklıma geldi egr kablolarında bir sıkıntı olabilirmi sensöründe falan....belki o sebeple lamba yakıyor olabilir çünkü araç 40 binde...

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Egr kablolarını hiç düşünmedim doğrusu.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
http://www.carboncleanturkiye.com/
Bu siteden carbon clean yapan firmaları bulmak mümkün.
Çeşitli temizlik malzemeleri de var.
DPf temizliği, turbo temizliği gibi.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Bosch car servisler artık carbon clean yapmıyorlar. Depoya ilaç atıyorlarmış.

Bir de würth'ün dizel egr temizleyicisi var . Şimdi bunu araştırıyorum.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Sorunun çözümü 1 2 saat + 30tl işçilik 15tl würth balata spreyi

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
@Sezgin Tok
@Sezgin Tok , sanırım egr sökümü ve sonrasında balata temizleyici solüsyon ile temizletmekten bahsediyorsunuz. Würth ün egr temizleyicisi de aynısını yaptığın dan bahsediyor. Hava filtresinden 3 saniye sıkıp 10 saniye bekliyorsunuz, bunuda sıcak motor ve 2000 civarı devirde çalışırken yapabilirsiniz. Boş vitesde 2500 ü geçmiyor zaten, taş koyun o da olur.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Öyle bir yöntem kesinlikle deneme motora zarar verirsin. Balata spreyinin yanıcılığı çok fazla ve motor yaktığı için etkisi kalmaz. Elin yatkın olsa kendin bile yaparsın.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
@Sezgin Tok @SezginTok, bence motora balata spreyi sıkmak, hele ki turbo dizel motora kesinlikle yapılmaMAsı gereken bi şey, enjektoründen, pistonlarına kadar hepsinin yanma ısı ve basınç değerleri bellidir, denetimsiz ve uygun olmayan bi sıvıyı hava girişinden sıkarsanız, motoru tümden göçertebilirsiniz. Benim belirtiğim ürün ise, würth'ün kendisinin dizel motor ve egr temizliği için yaptığı, denenmiş bi ürün. Siz aşırıcı yanıcı balata spreyiyle lambda sensörünü yakabilir, pistonları eritebilir, sübapları eğebilirsiniz. Lütfen emin olmadığınız bilgileri paylaşmayınız.

Son düzenleme:

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
@Sezgin Tok @SezginTok, bence motora balata spreyi sıkmak, hele ki turbo dizel motora kesinlikle yapılmaMAsı gereken bi şey, enjektoründen, pistonlarına kadar hepsinin yanma ısı ve basınç değerleri bellidir, denetimsiz ve uygun olmayan bi sıvıyı hava girişinden sıkarsanız, motoru tümden göçertebilirsiniz. Benim belirtiğim ürün ise, würth'ün kendisinin dizel motor ve egr temizliği için yaptığı, denenmiş bi ürün. Siz aşırıcı yanıcı balata spreyiyle lambda sensörünü yakabilir, pistonları eritebilir, sübapları eğebilirsiniz. Lütfen emin olmadığınız bilgileri paylaşmayınız.

Son düzenleme:

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@anka2556
Ben emin olmayı geçtim kendim veya çevremden tecrube yaşamadıkça bu tarz ürünleri kimseye tavsiye etmem kullandıktan sonra değil ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaşatıyor. Sadece sıkarken bile motordan subap şakırtılarını duymaya başlıyorsunuz birazdaha sıkınca motor vibrasyona başlıyor sonra salih usta kutuyu kaldırıp atıyor böyle şeyleri dükkana getirme diye beni uyarıyor. Neredeyse her pazarımı ve boş kaldığım zamanımı sanayide geçiriyorum.
Sistemi temizlemek istiyorsanız parçayı söküp temizlemek en garanti ve sağlıklı yoldur.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
@Sezgin Tok , önce balata spreyi öneriyorsun , şimdi de usta bana kızdı diyorsun.

Parça temizlemek tabiki önemli , ama sistemi sökmek çok pahalı bi iş.
Bu yüzden carbon clean gibi sistemler geliştirildi ve artık bunlara da gerek kalmadı.

aşağıda uygulaması var.

EGR valve cleaning WITHOUT DISMANTLING - Cleaner kit test Before/After