2007 1,4 doblo motor sogukken stop etme sorunu

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Bizim bi kartalımız var onda da aynı sorun var gazda olsun benzinde olsun motor ısınmadan araba stop ediyor :)

hatta benzindeyken motor ısınsa bile stop ediyor memeler gaza alışmış dediler :D

aragaz çeke çeke gidiyoruz bizde zaten arabanın ne muaynesi ne sigortası hiç bir şeyi yok öyle zor günde arabasızken muhtaç kalıyoruz :D

Sorun çözüldüğünde bildirinde bizimde aklımızda olsun bari :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@ToeXicT

kapış memeleri tıkalıdır,otomatik jikle ayarı düşüktür,karbüratör rolanti ayarı düşüktür,hava filtre kutusunun ağzı bant yada süngerle tıkalıdır.(tofaş benim işim)

ne yapman lazım?(sırasına göre)

1-hava filtre kutusunun ağzından bant,sünger v.s. tıkaçlar çıkarıtılacak,hava girişleri açılıp temizlenecek,hava filtresi 10.000 km yaptıysa değiştirilecek

2-şarj dinamosu ve akü ölçülecek,arızası varsa giderilecek.

3-bujiler,buji kabloları,platin,distribitör kapağı (özellikle kapağın iletken pimleri) kontrol edilecek.değişmesi gerekenler değişecek.(buji temizlemeyle uğraşmayın,temizleme ayar v.s. problemli oluyor.Bosch bujinin seti 25 lira)

4-karbüratör sökülüp güzelce temizlenecek

5-kapış memeleri değişecek

6-karbüratör montaj edilip araç benzinde ve motor sıcakken rolantisi ayarlanacak.

7-LPG filtresi değiştirilecek

8-yine sıcak olan motorun LPG ayarı yapılacak

9-araç kendi haline bırakılıp ertesi sabah motor soğukken otomatik jikle ayarlanacak.(sıcakken ayarlamayı bilen varsa sıcakken de ayarlanabilir,ancak soğukken ayarlanması daha iyidir.)

bu şekilde yapılan ayarın sorun çıkartması çok zor.

Son düzenleme:

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
not:klasik mixer kullanıyorsanız yaprak mixer'e geçmeniz hem aracın lpg de kapışını arttırır,hem lpg tasarrufu sağlar,hemde lpg ayarının bozulmasının önüne geçilir.yaprak mixerde çimenli gibi kaliteli markaları kullanmakta fayda vardır.yaprak mixere geçişte hava filtresi kutusu değiştirilmelidir.aksi halde eski tip mixerden kalan deliklerden motor aşırı bir şekilde toz alacaktır.

yıldırım_38

Aktif Üye
Adı
ali
Modeli
Renk
metalik gri
arkadaşlar dün arac yetkili servise girdi cok cba sarvettim gitme servise diye lpgli oldugu icin servis ilgilenmek istemedi parasıyla deyilmi kardeşim yap dedi efelik tasladı bizim kardeş sonuc pc verileri kelebek deyişcek temizlenmezmiş temizlensede 1 kac aydan aynı sorun olurmus orjinal kelebek 900 tl bobin 345 tl hava filtresi 40 tl işcilik 200 tl toplamda 1485 tl gibi bir rakamla cıktı servisden servis takılan parcalara garanti vermedi arac lpgli oldugu icin yakıtta oldukca düsecek dediler resmen kelebek soba borusu gibi olmus bobin tam ateşleme yapmadıgı icin motor tekliyordu o düzeldi suan arac normale döndü sizce fiyat cok mu pahalı

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
devrem ben olsam kelebeği değişmezdim.ne yaparsan yap,yeni eski farketmez,kelebek tıkanır.ben olsam temizletip devam ederdim.

bobinin sıkıntılı olduğunu zaten söylemiştim.hem benzinde hem lpg de sorun çıkartması bu sebepleydi.

özelde 1.4 hava filtresi 15 lira (opar)
temizleme spreyi 2 kutu 10x2=20 lira
bobin 345 tl
toplam parça/sarf:380 TL
%20 işçilik:76 lira
toplam:456 lira
kdv %18:82.08 lira
toplam tutar:538 TL

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yani parçada fiyat 50 lira oynar oynamaz,ama kelebeği değişme kararı sana kalmıştı.temizle desen temizlerlerdi.serviste yaptırman isabet olmuş özlede de kelebeği orijinalle değişsen fiyat aynı yere gelirdi.

Bursalıkadir

Daimi Üye
Adı
Kadir Gültekin
Modeli
Renk
Füme
Rollanti düşük olabilir sabahları normal. Arabayla gezdikten sonra yani motor isinikken istop edin ve tekrar marsa basın yine istop ederse sıkıntı vardır. Eger etmezse sorun yok.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
kadirim sorun çözülmüş. :)
geçmiş olsun bu arada.

yıldırım_38

Aktif Üye
Adı
ali
Modeli
Renk
metalik gri
su yakıt ucuz olsada lpg ile ugrasmasa millet resmen arabayı oldürüyor lpg 3 senedebir boyle 1500 harcasan benzinle aynıya gelir masraf

yıldırım_38

Aktif Üye
Adı
ali
Modeli
Renk
metalik gri
fethi bey kardeşe söyledim rolanti yukseltir düzelir dedim dinlemedi maksimum 600 cıkacak araca hemen hemen 2,5 katı fazla odedi

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
hayırlısı olsun. vardır bunda da bir hayır. bazen olur böyle şeyler :)

yıldırım_38

Aktif Üye
Adı
ali
Modeli
Renk
metalik gri
oyle tabi fethi bey benim aracımı ilerleyen zamanlarda satacam arac 1.2 doblo cargo camlı koltuklu ve lpglidir ruhsata işldir d3 doblo almayı dünüyorum 1.6 multijet üste 10 bin tl gibi bir butcem var bu fiyata alabilirmiyim km düsük temiz olanlardan

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
piyasayı araştırmak lazım. www.doblo.biz ilan sitemizi de takip edin. umarım bulunur da yenilersiniz aracı.