2001 Doblo gereksiz fazla sekiyor.

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Merhabalar,
bu konu ile ilgili daha önce yazılan her şeyi okudum fakat en kötüsü 5 sene eski bilgi ile dolu. Aracım 2001 hususi çift kapı Doblo (panorama, sonradan çevirme değil) fakat arka taraf gerçekten çok fazla sekiyor, 4 kişi ve 80kg yük varken bile tavana fırlatıyor adamı. Bir ay öncesine kadar 185/65/14 kullanıyordum ama hem 14in" lastik seçeneklerinin azlığından hem de görüntüyü biraz daha iyileştirmek istediğimden ötürü 15 janta geçip tanesi 750 tl'ye 2022 üretim kampanyalı Falken ZE310 buldum (tek sorun ölçüleri 195/50r15) ve ilginç bi şekilde arabanın zaten leş konforu çok az kötüleşti. Sadece zıplarken biraz daha güçlü zıplatıyor fakat çok da bir yan etkisini göremedim. Her neyse, arka tarafın amortisörlerini bir kaç ay önce maysan mando alıp değiştirdim fakat bunlar da fayda etmedi, ön amortisörlerim 2011de değişmiş ve körüklerinde herhangi bir yırtık vs. yok, aracın önüne bastırdığımda kaplumbağa gibi içeri çekilmiyor, direkt kendini geri kaldırıyor yani ön amortisörlerim sağlam. Aracımın her şeyinden memnunum, hiç bir yerinden ses gelmiyor yakıtı ve gidişi yeteri kadar iyi kondisyonu fazlasıyla iyi fakat bu sekme problemi gerçekten arabadan soğutuyor beni, özellikle hanımefendilerden çok çok fazla şikayet alıyorum :( araba her tümseğe girdiğinde birbirlerine bakıp gülüyorlar. Dikiz aynasına her baktığımda ufacık tümsekte bile arkadakilerin kafası rahat 2 3 cm yukarı kalkıyor, önde oturmama rağmen dinlenmek için kafamı koltuğa koyamıyorum. Virajlarda binek bir arabaya göre gökdelen gibi yatmasına rağmen yeteri kadar cesursanız her virajı alıyor, yol tutuşundan son derece memnunum, gövdesine rağmen fazlasıyla iyi bir atikliği var fakat S E K İ Y O R. Takozları kesmek istemiyorum ve arabanın yol tutuşunu, dinamiğini kötü etkilemek istemiyorum, çözüm yollarına açığım. (Arkada yaprak yay, viraj çubuğu, amortisör ve dingil var) Not etmem gereken bir şey daha var; sol arka en alt yaprak yayımın tam ortasında eni boyunca çatlak var ve u kelepçeyi söktüğüm an ikiye ayrılacak fakat arkaya oturanlar arabanın sol tarafının daha az sektiğini söylüyorlar :/ arabaya yük atmıyorum bu arada.

Doblolara fısıldayan adam

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Selamıaleyküm

Kardeşim hem okudum hem güldüm aracın arka yaylarını daha önceki sahibi yüke dayansın diye amortisörlerini cargoya göre almış olabilir sachs marka denemeni öneririm ya da monroe al koy bir dene

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Selamıaleyküm

Kardeşim hem okudum hem güldüm aracın arka yaylarını daha önceki sahibi yüke dayansın diye amortisörlerini cargoya göre almış olabilir sachs marka denemeni öneririm ya da monroe al koy bir dene
Aleyküm selam,
Amortisörlerden mi bahsediyorsunuz yoksa yapraklardan mı? bahsettiğim üzere arka amortisörleri yeni değiştirdim çünkü. alt takımın fotoğraflarını atıyorum, viraj demirini çalmışlar bu arada, namevcut kendisi::::::( Amortisörlerim sağlam, kauçuk takoz sağlam, yaprak yay burçlarım sağlam vs. vs. bu sorunu çözemiyorum. (tek yaprak olması şaşırttı biraz, bu normal mi?)

Dosyalar

• WhatsApp Image 2022-10-19 at 11.34.39.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-19 at 11.34.39.jpeg
    248,5 KB · Okunma: 26
  • WhatsApp Image 2022-10-19 at 11.34.24.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-19 at 11.34.24.jpeg
    314 KB · Okunma: 24
  • WhatsApp Image 2022-10-19 at 11.33.44.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-19 at 11.33.44.jpeg
    269,6 KB · Okunma: 20
  • WhatsApp Image 2022-10-19 at 11.29.49.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-19 at 11.29.49.jpeg
    142,7 KB · Okunma: 22
  • WhatsApp Image 2022-10-19 at 11.40.18.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-19 at 11.40.18.jpeg
    815,6 KB · Okunma: 25
  • WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.49.40.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.49.40.jpeg
    219,9 KB · Okunma: 21
Son düzenleme:

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Aleyküm selam,
Amortisörlerden mi bahsediyorsunuz yoksa yapraklardan mı? bahsettiğim üzere arka amortisörleri yeni değiştirdim çünkü. alt takımın fotoğraflarını atıyorum, viraj demirini çalmışlar bu arada, namevcut kendisi::::::( (tek yaprak olması şaşırttı biraz, bu normal mi?)
Bu arada anladığım kadarıyla bu şekilde dümdüz değil de orta kısmından hafif bükük, açılı gelen arka dingiller binek Doblo dingilleri fakat internette satılanların çoğunda benimkinin aksine viraj demiri montaj laması yok, altta viraj demirli örnekleri ve bendeki yuvalarını (şasedeki dahil, egzoz muhafazasının üstünde kalıyor, braketi söküp somunu üstünde bırakmış akıllılar...) atıyorum. (konforla alakası olmadığının farkındayım da değinmek istedim:) 2007 Doblosu olan bir arkadaşım var ve ben bu kadar sektiğini hatırlamıyorum diyor.

Dosyalar

• WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.07.10.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.07.10.jpeg
    230,6 KB · Okunma: 9
  • WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.07.10 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.07.10 (1).jpeg
    177,4 KB · Okunma: 9
  • WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.07.10 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.07.10 (2).jpeg
    280 KB · Okunma: 10
  • WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.48.31.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.48.31.jpeg
    240,6 KB · Okunma: 10
Son düzenleme:

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Yük için olan makas var bu araçta makasçıya gidin çözecektir küpelerde çatlak oluyor zamanla o da yapar

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Makaslar bana kalın geldi mevcut yükü hafif geliyor aracın zıplatması doğal ki 5 kişilik yüktede bunu yapıyor arka takımlarla oynanmış belli

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Makaslar bana kalın geldi mevcut yükü hafif geliyor aracın zıplatması doğal ki 5 kişilik yüktede bunu yapıyor arka takımlarla oynanmış belli
Yük makası atarlardı eskiden bunlara bana da öyle geldi ya da amortisörler sertleşti

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Yarın ilgileneceğim, araç zamanında (2013'e kadar) Nevşehir ve Kahramanmaraşda taksi olarak çalışmış. Hem 5 yolcu hem de valiz vs. yüklendiği için yapılmış olabilir. Arka tarafta birsürü yükleme izi ve çizikler var zaten, sportlar sağlam duruyor onları değiştirmem fayda eder mi sizce?

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Sport dediğiniz ne hocam

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Askı küpe deriz biz sanayi ağzı ile küpeler sağlam gözüküyor hocam kontrol ettirin ama makasınız yük makası gibi sert makas

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Askı küpe deriz biz sanayi ağzı ile küpeler sağlam gözüküyor hocam kontrol ettirin ama makasınız yük makası gibi sert makas
Yarın mutlaka bi kontrol ettiricem hocam geri dönüş yaparım, arabanın zıplamasını ne kadar azaltır sizce? ben bu arabaya 4 kişi + 80kg yük koydum en fazla, zıplama ve sekme resmen değişmedi nerdeyse tamamen aynıydı. Arabanın fabrikasyonunda var olduğu ve yerleri olduğu için viraj demirini de takmayı düşünüyorum, dingilli bir arabada viraj demiri ne kadar fayda sağlar bilmiyorum fakat opar viraj demiri braketleri ile beraber orjinal 1100tl, z rotları ise 100tl bence herhangi bir performans artışı için gözden çıkarılabilecek bir rakam. Bir kaç makas fotoğrafına baktım ve gerçekten kıl gibiler, benim arabadakiler ayı devirir resmen. Yardımlarınız için teşekkürler, geri dönüş yaparım mutlaka.

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Yarın mutlaka bi kontrol ettiricem hocam geri dönüş yaparım, arabanın zıplamasını ne kadar azaltır sizce? ben bu arabaya 4 kişi + 80kg yük koydum en fazla, zıplama ve sekme resmen değişmedi nerdeyse tamamen aynıydı. Arabanın fabrikasyonunda var olduğu ve yerleri olduğu için viraj demirini de takmayı düşünüyorum, dingilli bir arabada viraj demiri ne kadar fayda sağlar bilmiyorum fakat opar viraj demiri braketleri ile beraber orjinal 1100tl, z rotları ise 100tl bence herhangi bir performans artışı için gözden çıkarılabilecek bir rakam. Bir kaç makas fotoğrafına baktım ve gerçekten kıl gibiler, benim arabadakiler ayı devirir resmen. Yardımlarınız için teşekkürler, geri dönüş yaparım mutlaka.
Üstadım aracın eveliyatını bilmiyorum o senelerde doblolar hem kapalı kasa hem camlı çıktı kapalı kasalarda sonradan cam açıldı evveliyatını bilemiyorum eğer araç ruhsatta binek geçiyor ise binek modellerde ne var ise bu araca da uygulamanız fayda ve esneklik sağlar fakat makaslar bazen saplamalardan kırılıp belli etmiyor en güzeli makasçıya bir baktırmak o ne der eğer dediğimiz gibi yük makası ise makas ile normale döndürürsünüz doblolar zaten havaleli araçlar ne kadar ekstra parça takarsanız takın sonuç aynı olur viraj demir vs yol tutuşu sağlar çokta etki etmez paranıza yazık buraya yazarsınız tekrar istişare ederiz saygılar

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Üstadım aracın eveliyatını bilmiyorum o senelerde doblolar hem kapalı kasa hem camlı çıktı kapalı kasalarda sonradan cam açıldı evveliyatını bilemiyorum eğer araç ruhsatta binek geçiyor ise binek modellerde ne var ise bu araca da uygulamanız fayda ve esneklik sağlar fakat makaslar bazen saplamalardan kırılıp belli etmiyor en güzeli makasçıya bir baktırmak o ne der eğer dediğimiz gibi yük makası ise makas ile normale döndürürsünüz doblolar zaten havaleli araçlar ne kadar ekstra parça takarsanız takın sonuç aynı olur viraj demir vs yol tutuşu sağlar çokta etki etmez paranıza yazık buraya yazarsınız tekrar istişare ederiz saygılar
Binek hocam çift sürgülü kapılar zaten, otomobil ruhsatlı vergisini geçen gün ödedim 68tl. Camlar ve kapılar sonradan açılma değil ve arkada sx logosu var, sx paket de sadece bineklerde var zaten. Ruhsatta 1.2 X Panorama AC diye geçiyor binek ve orj panorama olmasına hiç şüphe yok sadece taksi olarak çalışmış.
Viraj demiri konusunda yürüdüğüm mantık şu; teknik olarak sert bir süspansiyondan daha yumuşak bir süspansiyona geçileceği için ister istemez viraj alırken gövde daha da eğilecek, amacım o riskin önüne geçmek. Şu anki haliyle araba bana mısın demiyor, passat a180 civic egea gibi araçlarla viraj denedik, hepsinin arkasına yapışıyor ama deli gibi yatıyor :) viraj performansından fazlasıyla memnunum ve bunun kötü etkilenmesinden istemiyorum.

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Benim 2003 Doblo Cargo sonradan açma SX paketti. Bu konuda emin misiniz
1.2'lerin ticari versiyonu çıkmadı hocam benim araba 1.2 o yüzden sx paketten yol verdim (cargoların hepsi ayrı bir branş aslında, cargo versiyonlar hep tek kapı olduğu için sx ve elx sadece donanım belirtiyor, sadece sx veya elx olduğunda binek/panorama oluyor cargo versiyonu olmadan.) Arka kapı kollarında ve döşemelerin altlarında kalite kontrol etiketleri var 2001 damgalı, arabanın orj. panorama olduğuna dair hiç bir şüphem yok, sorunun da orda olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

FurkannC

Daimi Üye
Doblo
Adı
Furkan
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
1.2'lerin ticari versiyonu çıkmadı hocam benim araba 1.2 o yüzden sx paketten yol verdim (cargoların hepsi ayrı bir branş aslında, cargo versiyonlar hep tek kapı olduğu için sx ve elx sadece donanım belirtiyor, sadece sx veya elx olduğunda binek/panorama oluyor cargo versiyonu olmadan.) Arka kapı kollarında ve döşemelerin altlarında kalite kontrol etiketleri var 2001 damgalı, arabanın orj. panorama olduğuna dair hiç bir şüphem yok, sorunun da orda olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
Benimki düz 1.9 arka kapıları çift sürgülü, bagajı tek kapıydı. Doblo Cargo SX AC olarak geçiyordu. İlk 2 kasa hakkında pek bilgim yok açıkçası, belirtmek istedim sadece.

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Tekrardan merhabalar,
tahmin ettiğimiz gibi makaslar yük makası çıktı, olması gerekenin 2 katı gibi. İlk gittiğimde ustanın yönlendirmesi üzerine baktığımızda arka tarafın sadece takozlarda yürüdüğünü ve hiç esneme olmadığını gördük, ilk önce takozları kesmeyi önerdi ben detaylı bakalım dediğimde sadece sol değil sağ makasın da ortadan kırık olduğunu gördük, aracın üstünden çıkan makaslar olması gerekene göre 2 kat kalındı, fotoğraflarını atıyorum;
müsait olduğumda sürüş tecrübesini ve fiyatı da aktarırım, şu an değişim aşamasındayız.

Dosyalar

• IMG_20221020_162648.jpg
    IMG_20221020_162648.jpg
    1,4 MB · Okunma: 12
  • IMG_20221020_164858.jpg
    IMG_20221020_164858.jpg
    1,4 MB · Okunma: 12

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Tahmin ettiğimiz gibi çıktı geçmiş olsun tekrardan

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Evet, ilk yorumlar;
arabanın arkası cok hafif yukarı kalktı fakat zamanla yerine oturacağını düşünüyorum, arka tarafın hiç olmayan esnemesi tamamen yerine geldi. Tümseklerde arabanın sekmesi ve tümseklerden geçişi ön tarafa çok yakın bir seviyede, işlemden kesinlikle memnunum ve arabanın konforundsn herhangi bir şikayetim kalmadı, eğer sizin de böyle bir sorununuz varsa mutlaka bakmanızı tavsiye ederim. İki makas da kırıldıkları yerden içten içe çürümüş, usta da ben de seneler önce kırıldığını düşünüyoruz.
Makaslar 600x2
Ön ve arka burçlar değişti 150 arka burçlar 100 ön burçlar
hepsi toplamda 2000 tl'ye mal oldu.
Virajlarda herhangi bir kaybım yok gibi duruyor ve arabanın verdiği tepkiler aynı.
Not; kış aylarında tümseklerden ve çukurlardan yavaş geçin, yüksek ihtimal kış soğuğunda çok derin bir çukura girdikten sonra makaslarım kırıldı (benden önceki sahibinden kaynaklı) ve size de dikkat etmenizi kesinlikle tavsiye ederim, ustanın dediğine göre makas kırılmaları özellikle kış aylarında çeliğin esneme karakteristiklerinden dolayı çok yaygınmış.