1.9 JTD mi yoksa 1.9 Multijetmi

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
@RAPTOR

Abi benim anlamadığım bir çok versiyon varken Türkiye neden kısır bu konu da 105 Hp yi neden geçemiyor Fiat .

Bize mi bırakıyor motoru oynayın modifiye edin diye anlamlandıramıyorum 120 Hp ler neden bizde yok ?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@ToeXicT

hocam bu motorların hepsi dobloda kullanılmıyor.şimdi bi düşün.koy d2 kasaya 120 hp motoru.bu araba yük arabası.standart donanımı ile 120 hp motor d2 kasaya çok büyük gelir.

ha diyorsun ki "ben zaten oynayıp o seviyeye çıkartıyorum".işte işin o kısmı zevk meselesine giriyor.

bak mesela doblo'nun 1.6 litre diesel motoru 105 hp iken bravo'nun 1.6 litre diesel motoru 120 hp.neden böyle?çünkü bravonun kasasına 120 hp az bile gelebilir.aracın aerodinamik özellikleri ve yol tutuşu o güce müsati.yani bunu kabul etmek lazım arkadaşlar bizim aracımız ticari araç.

o zaman diyeceksin ki "135 hp power motor niye var?".yükü çok,yolu uzun olan için var.yoksa neden 2.0 litre 190 hp olmasın ki?

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
@RAPTOR

Mantıklı mı mantıklı :D

ama ben yinede ticariyi kabul etmiyorum :)

teknisyen

Azimli Üye
Adı
bekir
Piyasada jtd nin üstüne yok 2006 sıfır aldim suanda abimde bendede 2004 u varki kazıyor yerleri

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Bizde bir tane 1.9 multi 2 tane de jtd var hepsi de Aslan gibi geçen benim 1.9 mj ile giderken caddy milleti sallayarak gidiyordu peşine düştüm perişan ettim yokuşta yakaladım bunu daha peşime gelemedi :)) arabama gözüm gibi bakar 7 binde bir bakım yaparım

meozer

Yeni Üye
Doblo
Adı
Melih
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bordo
@ToeXicT

hocam bu motorların hepsi dobloda kullanılmıyor.şimdi bi düşün.koy d2 kasaya 120 hp motoru.bu araba yük arabası.standart donanımı ile 120 hp motor d2 kasaya çok büyük gelir.

ha diyorsun ki "ben zaten oynayıp o seviyeye çıkartıyorum".işte işin o kısmı zevk meselesine giriyor.

bak mesela doblo'nun 1.6 litre diesel motoru 105 hp iken bravo'nun 1.6 litre diesel motoru 120 hp.neden böyle?çünkü bravonun kasasına 120 hp az bile gelebilir.aracın aerodinamik özellikleri ve yol tutuşu o güce müsati.yani bunu kabul etmek lazım arkadaşlar bizim aracımız ticari araç.

o zaman diyeceksin ki "135 hp power motor niye var?".yükü çok,yolu uzun olan için var.yoksa neden 2.0 litre 190 hp olmasın ki?
1.9 multijetlerin 120 ve 105 lik aralarındaki fark nedir? Parça farkı mı yazılımsal mı? Parça farkı varsa nereden öğrenebiliriz?

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
1.9 multijetlerin 120 ve 105 lik aralarındaki fark nedir? Parça farkı mı yazılımsal mı? Parça farkı varsa nereden öğrenebilir
120 ve 105 likler 1.6 olarak üretildi d2 den sonra 1.9 motordan vaz geçildi.1.9 lar 105bg parçaları farklı 1.6 lardan farklılar bunu alacağınız parçayı şasi numarasıyla öğrenebilirsiniz her parçanın durumunu teker teker kimse söyleyemez

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Hayır 1.9 Jtd motorun 105hp ve 120hp versiyonları var, hatta aynı motorun Alfa'larda 115hp modeli de var.

1.9 Jtd 105 ve 120 arasında kat dışında fark yoktur zaten yazılımla biri 5hp fazla alıyor ancak yurda girişi olmadı 120hp Jtd Doblo'ların, ihraç modelleri bunlar.

Multijet ve Jtd motor arasındaki temel prensip yakıt püskürtme farkıdır. Jtd motor daha çok yakıt püskürtürken, tek sefer püskürtme yaparken Multijet motor tek bir yanma döngüsünde 5 sefere kadar yakıt püskürtebilir, bu miktarı her püskürtmede yeniden ayarlayarak daha verimli patlama sağlar. Bu da aracın soğukken daha düzgün çalışmasına, daha az sallanmasına, alt devirlerde daha kararlı bir tork eğrisine sahip olmasına ve daha sessiz çalışmasına yardımcı olur. Zaten benzer kondüsyonda 1.9 Multijet araçlar da 1.9 Jtd akranlarından daha sessizdir, az miktarda Multijet'in alt devir torku ekonomisine katkı sağlar.

Aslında bu teknolojiyle berabet Fiat grubu, 8 valf motorlarda 16, 10 valf motorlarda ise 20 valfe geçmişti. Sanırım ekonomik kaygılarla bizim ülkedeki 1.9 Mj Doblo'lar 8 valf kapakla devam ettiği için tam randıman alamadılar, yoksa bu halde 120hp aşağısı bir güç veriyor olması imkansız olurdu.