1.9 JTD GİTMİYOR..Yardım!

harunemrek

Yeni Üye
Tepki
1
merhabalar 2003 model 1.9 jtd vip dobloya sahibim.Araç 115.000 km dedir.Sıfır alındığı günden bu yana aile aracı olarak kullanılmış bakımlar eksiksiz bir şekilde yapılmış zorlanmamış uzun yolda km yapmış bir araçtır.Bu zamana kadar performansıyla övündüğüm aracımın 1-2 aydır sıkıntısını çekiyorum.Araç neredeyse gitmiyor eskiye göre ve ilginç olarak gaza bastığımda bı gitmıyor bı anda ıvmeleniyor sonra tekrar duruluyor.Bi sıkıntı var ama anlayamadım sürekli bayılmalar vs.Baskı balata desem o değil,turbo da olmayabılır tam bılemıyorum. Yanı örneğin 2. vites gaza yüklenince araba ağır kalıyor sonra bı anda ivmeleniyor tekrar duraksıyor anlam veremedim.umarım açıklabilmişimdir.Yardım edebilcek arkadaş varmıdır acaba? NOT= 1.3 multijet beni rahatlıkla geçebiliyor denedim..

mehmet zahit

Onursal Üye
Tepki
2
bence aracınızın motorunun carbon clear temizle vakti gelmiş.yada başka nedende olabilir?

harunemrek

Yeni Üye
Tepki
1
Onuda yaptırdım tesir etmedi,ki daha sonra onların kullandığı katkı malzemesindende kullandım temizlendi farketti ama sadece ses inceldi başka bi fark yok.Performansın gidip gelmesi ilginç.

okkes

Aktif Üye
Tepki
3
Geçmiş olsun...inşallah en kısa sürede sorunu çözersiniz...

ToeXicT

Onursal Üye
Tepki
360
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Yanı örneğin 2. vites gaza yüklenince araba ağır kalıyor sonra bı anda ivmeleniyor tekrar duraksıyor anlam veremedim.

Bana Baskı balata olabilir gibi geldi sölediğin gibi bi sorun bende de var dı ağır kalkıp birden ivmelenme baskı balata da sorun çıkmıştı sen baskı balatayı bidene onu bi şekilde test ediyolar sanırım . yüksek vitese takıp öle deniyolar stop etmezse balata bitik diolar bende tam bilmiorum nasıl bakıldığına ama bana bu gibi bi yöntemle bakmışlardı.

06AH8097

Daimi Üye
Tepki
11
Benim baskı balata iyi o zaman yav geçen yanlışlıkla 2 den 5 e attım içim dışıma çıktı son anda kurtardım stop etmekten :D Hangi devirlerde ivmeleniyor hangi devirde bir anda kesiliyor ? Turbo arızası olabilir mi..

bozlakci

Daimi Üye
Tepki
21
vites 5-4-3 e takılır hafif gaz vererekten ayak debriyajdan çekilir
araç harteket ederse baskı balata kaçırıyordur
stop ediyorsa durumu iyidir

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
mazot pompasında bi ayarsızlık olabilir.

harunemrek

Yeni Üye
Tepki
1
Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler,dediğiniz herşey olabilir.
Bu arada ivlemenle belli bir devirde olmuyor garip olan o bazen 2.5 devirde hızlanırken bazen 2.5 devirde hızlanmıyor. 3.devirde basıyorum gidiyor 4.devirde bi anda kesiliyor. vs belli bir standartta oluşmuyor ivmelenme yada kesilme viteste farketmiyor değişik zamanlı değişik viteslerde oluşuyor. Ustaya göstericem ancak bu konuda genel bir bilgi sahibi olmadığım için direk turbodan yada direk surdan burda diyipte kazıklanmak istemiyorum açıkcası..

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bence sizin baskı balata bitmiş bizim d1 dede 3. viteste ivmekenme çok zayıflamıştı gerçi diğer viteslerdede vardı ve sorun baskı balata çıktı

sizin bi diğer ihtimalde turboda arıza olabilir

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bence sizin baskı balata bitmiş bizim d1 dede 3. viteste ivmekenme çok zayıflamıştı gerçi diğer viteslerdede vardı ve sorun baskı balata çıktı

sizin bi diğer ihtimalde turboda arıza olabilir

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Tepki
1.205
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
aynen oğuza katılıyorum*tup*

Serhat2347

Daimi Üye
Doblo
Tepki
10
Adı
Serhat
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Depo şefi
Aracınız
Doblo
Modeli
Jtd
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Kırmızı

bozlakci

Daimi Üye
Tepki
21
lpg lide gaz kaliteli değilse ondan çekmez felan derler dizeldede olabilirmi

aciveren

Azimli Üye
Tepki
1
kardeş servise git söyle böle gitmio die benim 1.9 jtd otobanda 175 yapıodu son servise götürdüm klima açıkken 190 yaptı daha gitcekti

slhle_d

Daimi Üye
Tepki
1
Bahsettiğiniz arıza şekli balata grubu gibi değil.Balata arızalarında motor devir çevirir ama araç gitmez.Boğulma gibi değil acemi kalkışı hissiyatı olur.

Sizin bahsettiğiniz devir bandında dalga geçen gidip-gitmeme olayı eğer enjektörleriniz temizse turbonun Westgate bölümü arızasına benziyor.
Yapılması gereken işlem nedir? Önce gaz verip bıraktığınızda ya da vites atarken bir ses duyuluyor mu?bu ses blow off sesi gibi olup onun kadar şiddetli olmayanıdır.Bu ses varsa arıza nedir?turbodan çıkış yapan ve nanifolda kadar giden içinden hava geçen borularda bir kaçak olabilir.Borular sağlam görünür,kelepçe bağlantılarında kaçırma olabilir.Araç her gaza bastığınızda farklı tepki veriyorsa önce bunlar kontrol edilmelidir.

Gelelim westgate arızasına.Önce kısaca westgate nedir ondan bahsedeyim.Vestgate turbonun üstünde monte edilmiş bir tarafı kornanın küçük haline benzeyen ve içinden çııkan demir bir çubuk bulunan, bu çubuğun diğer ucunun da turbonun egzos tarafına giden parçadır.Ne işe yarar?Turbonun hangi devirde ne kadar basınçla devreye gireceğini kontrol eden parçadır.birkaç aksamdan gelen ince hava boruları da vestgateye girer.Wetgate'nin üstünde bulunan çubuğun ayar kısmı turbonun daha erken ya da daha geç, daha az basınç ya da daha yüksek basınç vermesine olanak verir.
Arıza olarak en çok ne olabilir?En çok karşılaşılan durum ;kornaya benzeyen diye bahsettiğim parça da çekvalf görevi yapan kısımdır.Bu valfin içinde bir conta bulunur.Buna diyafram denir.Zaman içinde kullanım şeklinden dolayı yahut tamamen zamana göre aşınmadan dolayı, bu conta yırtılabilir.Tamamen ya da kısmen.Bu da dengesiz devreye girip çıkma demektir.
Eğer aracınızın gaz yemesinde bir dengesizlik varsa, (turbo araçlar için konuşuyorum) ilk kontrol edilmesi gereken yerler içinden hava geçen kısımlardır.Buna boruları, gaz kelebeğini, turbo ve aksamlarını , ve bu hat üstündeki sensörleri söyleyebiliriz.

Serhat baskı balata testini çok güzel özetlemiş.Ama Harun2un anlatımları kesinlikle debriyaj arızasının tarifi değil.

harunemrek

Yeni Üye
Tepki
1
Bahsettiğiniz arıza şekli balata grubu gibi değil.Balata arızalarında motor devir çevirir ama araç gitmez.Boğulma gibi değil acemi kalkışı hissiyatı olur.

Sizin bahsettiğiniz devir bandında dalga geçen gidip-gitmeme olayı eğer enjektörleriniz temizse turbonun Westgate bölümü arızasına benziyor.
Yapılması gereken işlem nedir? Önce gaz verip bıraktığınızda ya da vites atarken bir ses duyuluyor mu?bu ses blow off sesi gibi olup onun kadar şiddetli olmayanıdır.Bu ses varsa arıza nedir?turbodan çıkış yapan ve nanifolda kadar giden içinden hava geçen borularda bir kaçak olabilir.Borular sağlam görünür,kelepçe bağlantılarında kaçırma olabilir.Araç her gaza bastığınızda farklı tepki veriyorsa önce bunlar kontrol edilmelidir.

Gelelim westgate arızasına.Önce kısaca westgate nedir ondan bahsedeyim.Vestgate turbonun üstünde monte edilmiş bir tarafı kornanın küçük haline benzeyen ve içinden çııkan demir bir çubuk bulunan, bu çubuğun diğer ucunun da turbonun egzos tarafına giden parçadır.Ne işe yarar?Turbonun hangi devirde ne kadar basınçla devreye gireceğini kontrol eden parçadır.birkaç aksamdan gelen ince hava boruları da vestgateye girer.Wetgate'nin üstünde bulunan çubuğun ayar kısmı turbonun daha erken ya da daha geç, daha az basınç ya da daha yüksek basınç vermesine olanak verir.
Arıza olarak en çok ne olabilir?En çok karşılaşılan durum ;kornaya benzeyen diye bahsettiğim parça da çekvalf görevi yapan kısımdır.Bu valfin içinde bir conta bulunur.Buna diyafram denir.Zaman içinde kullanım şeklinden dolayı yahut tamamen zamana göre aşınmadan dolayı, bu conta yırtılabilir.Tamamen ya da kısmen.Bu da dengesiz devreye girip çıkma demektir.
Eğer aracınızın gaz yemesinde bir dengesizlik varsa, (turbo araçlar için konuşuyorum) ilk kontrol edilmesi gereken yerler içinden hava geçen kısımlardır.Buna boruları, gaz kelebeğini, turbo ve aksamlarını , ve bu hat üstündeki sensörleri söyleyebiliriz.

Serhat baskı balata testini çok güzel özetlemiş.Ama Harun2un anlatımları kesinlikle debriyaj arızasının tarifi değil.

Tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum,ancak sıkıntıyı tam olarak siz algılayıp açıklamışsınız ayrıca teşekkür ediyorum.Sorunun baskı balatadan oluşmadığını biliyorum yada %90 öyle düşünüyorum.Dediğiniz teknik olarak açıklamaların hepsi bana uyan şeyler bu bahsettiğiniz durumlardan yola çıkıp bi araştırma yapayım bende ona göre bi çözüm üretmeye çalışayım.Kafamda oluşan şeyler dedikleriniz gibiydi,ancak teknik olarak açıklayıp çok sağlam bilgi edindirdiniz. Blow off sesine gelirsek aynen o ses oluşuyor gazı bıraktığımda tabi çok ince bir blow off.Gazı kestiğim anda çıkıyor.Peki bu olay dediğiniz şekilde ise sorun bunlarsa çok büyük sıkıntımıdır,yapılırmı,yapılırsa iyi yapılırmı ve maliyeti yaklaşık ne kadardır?
Tekrar teşekkürler.

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Tepki
104
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
turbo arızası varsa araç siyah duman atmazmı ?
benim başıma palioda geldi düz yolda araba gitmiyordu bile. sen önce hava filitresinden motora hava akımı sağlayan boruda debimetre vardır(filitre ile motorra giden boru arasında) onun kablosunu soketten çıkar öyle bir dene bakalım eğer o arızalıysa borudan soketi çıkartınca eski haline gelir önce bunu deneki en masrafsız olanı bence bu beni bilgilendirirsin.

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
adem bey debimetrede problem olsa araç direk motor arıza lambası yakıyor ve debimetre problemlerinde çoğu zaman araç belli deviri geçmiyor

en mantıklı olanı salih beyin açıklaması ama sizinkide bi ihtimal olabilir sonuçta makine bunlar masrafsız olan neyse oradan bakılmaya başlanmalı.

ayrıca geçmiş olsun umarım fazla masraf çıkmaz, sonucuda buraya yazarsanız bilgilenmiş oluruz.