1.9 D Düzensiz Çalışma ve Beyaz Duman

deforman67

Azimli Üye
Siz Değerli Doblo Ailesi foruma yeni katıldım.

Benim sorunum aracımın sarsıntılı çalışması.Teklee yapıyor.Mavimsi bir duan atıyor.İlaçlama aracı gibi.

Aracım D1 2002 model 1.9 D Doblo var.Araba çok sarsıntılı çalışıyor.Veselam.Bu gün bakıma götürdüm.Arabamın Enjektörleri elden geçti.EGR Valfi temizlendi.Yakıt filtresi değişti.Marş motoru elden geçirildi.halen daha motor teklemeli çalışıyor.Çekişinde de bir problem yok.Problemin nerede olduğunu bir trlü anlıyamadım.bir tek bakılmadık pompa ve avans kaldı.ama pompada yeni revizyondan geçti.Aracım 162.300 km de sekman yedi.şu anda 171.000'de daha öncede bu şekilde tekleme yaptı ama enjektörlerin iğnelerini değitirdim problem bitti.daha önce normal mazot kullanıyordum.

Enejtörlerin bir tanesi etrafı paslanma yapmış baktık çalışıyor.

Bu konu ile bana yardımcı olursanız sevinirim.Yorularınızı bekliyorum.:(

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
162.300 de sekman yedi yazdınız.ne işlem yapıldı araca?

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
benceyapıln işte bi problem var giibi

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bide şu konya bi kesinlik kazandıralım duman mavimi beyaz mı?genelde koyu renkli buhar dumanına mavi diyorlar,yanlış oluyor.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun.egr valfi komple kapattırırsanız daha iyi olur.o araya bir sac koyup kapatıyorlar d1 lerde egr yi.

ihsan35

Azimli Üye
Siz Değerli Doblo Ailesi foruma yeni katıldım.

Benim sorunum aracımın sarsıntılı çalışması.Teklee yapıyor.Mavimsi bir duan atıyor.İlaçlama aracı gibi.

Aracım D1 2002 model 1.9 D Doblo var.Araba çok sarsıntılı çalışıyor.Veselam.Bu gün bakıma götürdüm.Arabamın Enjektörleri elden geçti.EGR Valfi temizlendi.Yakıt filtresi değişti.Marş motoru elden geçirildi.halen daha motor teklemeli çalışıyor.Çekişinde de bir problem yok.Problemin nerede olduğunu bir trlü anlıyamadım.bir tek bakılmadık pompa ve avans kaldı.ama pompada yeni revizyondan geçti.Aracım 162.300 km de sekman yedi.şu anda 171.000'de daha öncede bu şekilde tekleme yaptı ama enjektörlerin iğnelerini değitirdim problem bitti.daha önce normal mazot kullanıyordum.

Enejtörlerin bir tanesi etrafı paslanma yapmış baktık çalışıyor.

Bu konu ile bana yardımcı olursanız sevinirim.Yorularınızı bekliyorum.:(
Mavi duman yağ yaktığına delalettir...Yağ seviyenizi sürekli kontrol edin eksiltme varsa segman atan ustaya bi uğrayın...geçmiş olsun

deforman67

Azimli Üye
mavimsi buhar dumanı gibi EGR 'yi temizlettirdikten sonra daha fazla sarsıntı arttı.sekmanı atan usta euro dizel kullan biraz diyor.depoya katkı atmış.st kapak yakıt pompası enjektörler elden geçti.ısıta bujinin bir tanesi pompanın arkasında kaldığı için sonradan pompayı sökmek zorunda kaldık.

anliyacağınız bakıladık.avans kaldı bide pompa oda daha önce revizyondan geçti aklıma başka bir ihtimal geliyor.

kafayı yiyecem.:eek:

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
çözülür inşaallah sıkmayın canınızı.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
mavimsi buhar dumanı gibi EGR 'yi temizlettirdikten sonra daha fazla sarsıntı arttı.sekmanı atan usta euro dizel kullan biraz diyor.depoya katkı atmış.st kapak yakıt pompası enjektörler elden geçti.ısıta bujinin bir tanesi pompanın arkasında kaldığı için sonradan pompayı sökmek zorunda kaldık.

anliyacağınız bakıladık.avans kaldı bide pompa oda daha önce revizyondan geçti aklıma başka bir ihtimal geliyor.

kafayı yiyecem.:eek:

hacım o duman mavi değil,egzoz gazıyla karışınca su buharı maviye çalan bir açık gri oluyor.moralini bozmak istemem ama bu gün benzer bir davadan kapak değiştik.zannediyorum motorun yağ falan yakmıyor,doğrudan su alıyor.ya conta bozuk yada kapak çatlak.daha fazla uğraşma kapağı söktür,contaya ve kapağa baksınlar.geçmiş olsun.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ama yeni sekman yedi conta yada kapağa bakılmış olması lazım.zira kapak revizyona gitti.

bu gün değiştiğimiz kapak da 3 ay önce kontrol edilip taşlanmıştı.malesef böyle şeyler olabiliyor.

deforman67

Azimli Üye
olabilir bu gün enjektörlere baktırırken bir tanesinin etrafı paslanmıştı silinidir kapağı çatlak olabilir dedi usta tekrar revize edilmesinde fayda var yoksa yenisini mi almak gerekiyor.ortalama mailyeti ne tutar.????

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aga ortalama maliyet ne çıkar bişey diyemem.o motor toplanınca belli olur.çünkü baya komplike bi iş.tabi motor söküldüğünde extra ne çıkar çıkmaz onu bilemiyoruz.

kapak çatlaksa taşlama bi işe yaramaz.alüminyum kaynak yapılabilir ama genelde kaynak uzun ömürlü olmuyor.kaynağı yapan ustanın çok tecrübeli olması lazım.en iyisi kapağı değiştirmek.biz bu gün öyle yaptık.aklınızda soru işareti kalmaz.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
düzensiz çalışma ve beyaz duman vardı,sirkeliyordu.

deforman67

Azimli Üye
kafamı karıştıran şey conta ve silindir kapağı bozuk veya çatlak olabilir diyorsun.ama araçta su eksilme yok.su eksiltmesi lazım değil mi?*no*

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kafamı karıştıran şey conta ve silindir kapağı bozuk veya çatlak olabilir diyorsun.ama araçta su eksilme yok.su eksiltmesi lazım değil mi?*no*

bir şey daha soracam aracın beyinden kaynaklı bir durum olabilir mi??

tabiki su eksiltmesi lazım.ama dobloda arıza yoksa taşma kabını hiç tamamlamazsınız.(ben 2009 dan beri hiç tamamlamadım)siz ara sıra bile olsa taşma kabını tamamlıyormusunuz?

beyin zor.beyin arızasında siyah duman atabilir ama mavi veya beyaz duman benim bildiğim atmaması lazım.

duman rengi önemli.üyeler bazen beyaza mavi,maviye beyaz diyor.bizde tereddütte kalıyoruz.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aga sen şu egzoz dumanına bi foto çekte işimizi bilelim.