1.6 d3 çekiş düştü normalden daha çok mazot yakmaya başladı ve ıslık sesi geliyor

admuratad

Yeni Üye
Doblo
Adı
Kıvanç
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
aracın çekişi düştü daha çok mazot yakmaya başladı ve ıslık sesi geliyor ustalara sordugumuzda turbo arızası dendi ben yine de buraya da sormak istedim turbo yemiş olması garibime gitti araç garaj arabası 68binde d3 kasa 1.6

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Arkdaşta passat var 2016 sıfır almıştı onunda gitti turbo 70 binlerde falan. Olabiliyor maalesef. İyi bir kaç ustaya kontrol ettirmekte fayda var.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Wastgate arızasında da bu şekilde çekiş düşer yakı korkunç artar.Benim 1.3 D3 multijette çekişten düştü yol bilgisayarı 14 litre gösteriyordu.Wastgate değişimi yapıldı düzeldi.2750 TL ödedim işçilikle toplam.Turbonun miline dokundurmayın önce wastgate hatası mı onu öğrenin.

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
Ayni çekiş düşüklüğü benim 1.6 doblomda vardı. Bende önceki vijdansiz sahibi araçta arızayı çözmek yerine beyinden sildirmiş. Araç hafif rampalarda gaz yemiyor ve devirden düşüyordu. Turboyu etkileyen tüm valfleri değiştirdim ama sonuç alamadım. Basınç arızasida vermiyordu. En son gittiğim turbocuda ilk asamada arızayı bulamadi. N75 valfi wesgeyti açıp kapatıyordu. Turboyu söktürdüm turbodada hafif ötmeden baska sorun yoktu. Turboyu söken arkadaş wesgeyti ağızı ile havası çekip dilini koyudu ve wesgytin basınç tutmadığını fark etti. Baska wesgeyt taktı . Ama deneme şansım olmadı.Benden önceki sahibi arabayı kendi yorumuma göre antifirizsiz yada kalitesiz bir antifiriz ile kullanmış satın aldığımda tüm motor suyunu bosaltip paruflu turuncu izli antfiriz koydum. Oda manifoldtan ve radyatördesn su kacaklarina sebep oldu. Yarin değiştirince denerim bilgi veririm. Size tavsiyem selenia paruflu izli kirmizi antifiriz kullanin ve kacak varsa tesbit edin. Özellikleri manifoldları. Orasi gözle gözükmüyor. Ve motor ısı ile buharlasıyor.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Ayni çekiş düşüklüğü benim 1.6 doblomda vardı. Bende önceki vijdansiz sahibi araçta arızayı çözmek yerine beyinden sildirmiş. Araç hafif rampalarda gaz yemiyor ve devirden düşüyordu. Turboyu etkileyen tüm valfleri değiştirdim ama sonuç alamadım. Basınç arızasida vermiyordu. En son gittiğim turbocuda ilk asamada arızayı bulamadi. N75 valfi wesgeyti açıp kapatıyordu. Turboyu söktürdüm turbodada hafif ötmeden baska sorun yoktu. Turboyu söken arkadaş wesgeyti ağızı ile havası çekip dilini koyudu ve wesgytin basınç tutmadığını fark etti. Baska wesgeyt taktı . Ama deneme şansım olmadı.Benden önceki sahibi arabayı kendi yorumuma göre antifirizsiz yada kalitesiz bir antifiriz ile kullanmış satın aldığımda tüm motor suyunu bosaltip paruflu turuncu izli antfiriz koydum. Oda manifoldtan ve radyatördesn su kacaklarina sebep oldu. Yarin değiştirince denerim bilgi veririm. Size tavsiyem selenia paruflu izli kirmizi antifiriz kullanin ve kacak varsa tesbit edin. Özellikleri manifoldları. Orasi gözle gözükmüyor. Ve motor ısı ile buharlasıyor.
Ucuz diye sanayide bakım yaptıran ve yan sanayi ürün kullananlar bu mesajı dikkatlice okusunlar.Orjinalden şaşmayın.Kimse iyi malı ucuza vermez.Fabrika da ürettiği aracın orjinal filtresini de servisi yerine sanayide sattırmaz.Üzerine opar basılanların da orjinal olmadığını söylemeye gerek yok sanırım.Wastgate değişiminde turbo söküleceği için sökülmüşken ventilleri de temizletin ama turbonun içine yani mil kısmına daha önce açılmamışsa sakın dokundurmayın ötme vs.yoksa.

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
Turboyu usta masraf olmasın diye sökmek istemedi. Ben zorla söktürdüm.Turbo göbek kontrol edildi.pervanelerde sıkıntı yoktu. Tahliye vanasında sıkıntı gözükmüyordu. Turbonun göbeğini dağıttırmadım. Yarında orjinal parça olarak aldığım yağ pompasını ve manifoldu değiştireceğim.

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
arkadaşlar wesgeyt değişti. çekme sorunum düzeldi. yağ pompası ve manifold değişti. yağ ve yağ filitresi değişti.Turboyu yapan tamirciye oksijen sensörünü temizlemesi için rica ettim. Sökmek için sensörün yanına vurdu. söktü temizledi ve taktı arıza vermedi. 1 gün sonra sensör hatası verdi. şimdi onuda değiştirmem gerekecek. yani işin özü arabanın değişmeyen parçası kalmadı. Buda beni çok yordu.

SeSaSu

Yeni Üye
Doblo
Adı
Sedat Samet suveren
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Bende de çekiş problemi vardı. Turbo hortumu patlamış. Değiştik biraz daha düzeldi. Manifoldun orda kaçak var o da çekiş düşüşü yapar mı arkadaşlar

Castle

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serhat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Bende de çekiş problemi vardı. Turbo hortumu patlamış. Değiştik biraz daha düzeldi. Manifoldun orda kaçak var o da çekiş düşüşü yapar mı arkadaşlar
Aracın hava alması gereken yerlerin dışında hava alması her türlü soruna yol açabilir. Örneğin zengin karışım, yakıt tüketiminde artma, çekiş düşüklüğü gibi.

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
Kesinlikle çekiş düşüklüğü yapar. Duman testi yaparsaniz daha net belli olur

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo