1.4 16v T-JET 120 HP

geremy

Onursal Kurucu
Kayıt
10 Kasım 2009
Konu
252
Mesaj
4.905
1.4 16v T-JET 120 HP

İlk olarak Yeni Fiat Bravo’larda tanıtılan, performansı, gaz pedalına tepkisi, düşük sarfiyatı, imalat kolaylığı, sağlamlığı ve dayanıklılığı ile öne çıkan turbo beslemeli benzinli yeni T-JET motor ailesi, Fiat Linea’da da kullanılacaktır.

Aracın piyasaya sürülmesinden sonra satışa sunulacak olan 1.4 16v turbo motoru, 5000 devirde 90 kW (120 beygir) güç üretmekte, maksimum torku da 1750 devir dakikada 206 Nm’dir. Keyifli ve sakin bir sürüş arzulanması halinde yüksek vites esnekliği sayesinde daha az vites değişikliğine imkan tanırken; öte yandan, gaz pedalına ani cevap veren motor ile gerektiğinde performanslı sürüş imkanı sağlamaktadır. Turbo kompresörün düşük ataleti, bu tür motorlarda sıkça görünen tepki süresi uzunluğunu ortadan kaldırmış olup en üstün performansın elde edilmesine imkan tanımıştır. Başka bir ifade ile düşük sarfiyat ile üstün spor sürüş sağlanmaktadır.

Prototiplerin statik ve dinamik deneme banklarında geçirdikleri binlerce saat boyunca kat etmiş oldukları yüz binlerce kilometre, motorun dayanıklılığının bir göstergesidir. Programlanan bakım aralığı 30.000 km olup herhangi bir ara bakıma ihtiyaç duymamaktadır. Bu sonucu mümkün kılan yağ / su ısı değiştiricisidir. Yağ filtresi ekolojik türdendir.

Bilgisayarlı motor kontrol sistemi tüm işlemlerini hesap algoritmaları sayesinde yürütmektedir. Mekanik bağlantılar içermeyen “drive-by-wire” tipi gaz pedalı kumandası, sürücünün motordan talep ettiği spor veya sakin sürüş tepkisini azami enerji etkinlik ile elde etmesine imkan vermektedir.

Söz konusu olağanüstü sonuçlara, titiz bir projelendirme ve motoru oluşturan parçaların 120.000 saatlik çalışma neticesinde ulaşılmıştır. En modern bilgisayarlı projelendirme ve hesaplama araçları kullanılmış, turbo kompresöre bağlı olabilecek en ağır şartların simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Belli başlı tüm aksamlar yeniden projelendirildiğinden, esasen tamamen yeni bir motordan bahis etmek mümkündür. Enerji kayıplarını asgariye indirmek, yüksek performans elde edebilmek ve sarfiyatı düşürmek amacı ile özellikle yanma sürecine ve akışkanlar dinamiğine özel ilgi gösterilmiştir. Sofistike deneysel araştırma araçları sayesinde bu sonuçların elde edilmesi mümkün olabilmiştir.

OTOMOBiLiST
 

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Onursal Danışman Yönetici
Doblo
Kayıt
13 Mayıs 2010
Konu
177
Mesaj
6.426
Adınız
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Şehir
İstanbul
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
lineada kullanılan bir motor :)
 
Yukarı Alt