1.3 Multijet 90HP hakkında

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Yeni Doblo'daki 1.3 Multijet motorlar 90 HP, bizim Doblo klasikler (D2 ve D1 serileri) 75 HP güç üretmekteler.

"Yeni nesil 1.3 Multijet 90 hp motor, hidrolik bir servo valf sistemi
sayesinde, yanma odasına giren yakıt miktarını yüksek bir hassasiyetle
kontrol eden özel enjektörlere sahiptir. Bir önceki nesil motorlara oranla
daha hızlı ve esnek bir enjeksiyon sıralaması sağlar. Sonuçta yakıt
ekonomisi ve performans anlamında daha da büyük avantaj sunar."

Şimdi bu alıntı Kanyak arkadaşımızın paylaşımından.

Peki Fiat yetkili servisi, bu sistemi bizim motora uygulayın desek şöyleydi böyleydi bir dünya şey söylerler.

Acaba motor hakkında ustamız varsa aramızda, bunu özel servislere uygulatmaya kalkmamız doğru olur mu acaba yanıt verebilirler mi?

kokplot

Onursal Üye
ben bu işlerden anlamam ustasıda değilim fakat burada bhsedilen yükselmiş değerleri yani tork u ve senin anlatmış olduğun veriyi yakalama düzenini yeni dobloların motorlarında 8 walf 12 walf 16 walf olayı gibi bir sistemi var bildiğim kadarıyla. ve bir eski kasa motorları 75 likler 12 vuruş walf ise yenilerinde 16 vuruş walf yani yaakıt dengeli püskürtme sistemi filan olduğunu duymuştum. ben olacağını 75 liklere bu tür bir uygulamanın mümkün olacağını sanmıyorum. eski motor yeni motor diye ayırt edebilirsin. iç sistemleri daha farklı şimdiki 1.3 90 lıkların. ben bilmeyen biri olarak duyduklarımın aklımda kalan kısımlarını birleştirmeye çalıştım. hatam varsada kusuruma bakmayın.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Benim aklımdan geçen, motor üst bloklarının farklı olmaları ama, alt blok ile uyumlu oldukları yönünde Abi.

Eğer öyle ise, üst blok değişimi gerekiyor. Ha biraz maliyeti vardır ama, olabilirliği varsa, motoru daha iyi kullanmış oluruz.

Black Hawk

Saygın Üye
Kardeş bi ara bi mesajda geçen bi söz vardı...
"Çalışıyorsa Gurdalama" Bırak orjinal kalsın :D:D:D

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Black Hawk tarafından yazılan metin:
Kardeş bi ara bi mesajda geçen bi söz vardı...
"Çalışıyorsa Gurdalama" Bırak orjinal kalsın :D:D:D

Çalışıyor çalışmasına ama, aynı motorun daha iyisi varsa kıskanırım valla :D

kokplot

Onursal Üye
doblom yanlış anlama kardeşim ama altındaki arabanın motorunu ne yaparsan yap 1.3 için içindeki gözenek ler gramajına göre hesaplanmış. neydi bu motorların en BÜYÜK ÖZELLİKLERİ. ben kulaktan duyma olnalarımı söyliyim. motor diğer dizel teknolojilerinden daha az parça içeriyor. multi jet in de özelliği bu. hem daha az karmaşık, hem daha az parça ( parçalar arası sürtünmede azalma ve sayesinde az ve rahat yakıt , kuvveti direkt ivmeleme, sessizlik vs) , hem daha hafif alaşımlı bir motor. bunların düzenini bozarsan motorda zannedersem seni yolda bozar. :D dikkatli ol orjinal mal kurcalanmışından daha hayırlıdır. yenisini alma gücün varsa ne uğraşırsın bunlarla anlamıyorum :)

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Almasından değil de, satmaya kıyamıyorum Abi. :D

erdem0zkan

Azimli Üye
Aslında enjektörlerin farklı olacağını zannetmiyorum ama sadece enjektörle olacak iş değil. Turbo ve yazılımla da takviye yapılırsa çok iyi olur. Normail kullanımda yakıt daha da düşer devirli kullanımda da haliyle performans hissedilir derecede artar. Misal, 86 BG transporter'ı olan bi arkadaşım chip box, turbo ve enjektörleri değiştirerek 110 BG civarı bi güç elde etmişti aracında. Turbo ve enjektörler orjinal 105 BG TDI motorların parçalarıydı fabrikasyon olmayan sadece chip box'tu.
Eğer olursa şu anki mevcut motora da chip uygulatmak istiyorum ama yakıt problemini çözmem lazım önce.