1.2 benzinliye sıralı mı düz tüpmü?

burakreis

Azimli Üye
Arkadaşlar benim doblo 2002 model 1.2 elx şu anda araçta düz tüp var ve araç tek noktadan enjeksiyonlu sanırım sıralı sisteme geçmeyi düşünüyorum ama sizce bi yararı olur mu çünkü bikaç yerden duyduğuma göre millet sıralı lpglerini söktürüp düze geçmiş bu tip motorlarda siz ne dersiniz?
Saygılar

cnkshn

Saygın Üye
benimde duyduğum enjeksiyonlu motorlara, karbiratörlü sistem lpg takınca yakıtta tatmin etmediği. bunu taksici kendisi söyledi. araba enjeksiyonlu ama ucuz olsun diye karbiratörlü lpg sistemi takmışlar verim alamamış.

sıralı sistemlerde performans kaybıda olmuyormuş. iyice bi araştır. illaki yararı olur sıralı sistemin

burakreis

Azimli Üye
Evet aynen dediğin gibi benzinde canavar gibi ama tüpe geçince oldukça düşüyor performansı bişey duymuştum acaba doğrumu bu düz tüpleri sıralıya çeviriyorlarmış bilginiz varmı acaba

Dark Knight

Fenomen Üye
Eğer aracınıza sıralı sistem takılabiliyor ise kesinlikle sıralı sistem tercih edilmeli. Sıralı sitemlerde araç önce benzinle çalışıp su sıcaklığı 40 dereceye geldiğinde gaza geçer. Bunun nedeni gazın yoğuşma sıcaklığı 40 derecedir. Yani 40 derecenin altında gaz yoğuşur ve sıvı hale geçiş başlar. Bu nedenle aracın gazda hem tasarruflu hemde performanslı çalışması için 40 derece kritik sıcaklıktır. Daha düşük sıcaklıklarda gazda çalıştırmak mümkün hatta ilk hareket gazla olabilir. Ancak bu şekilde kullanıldığında sıcaklık artıncaya kadar tasarruf çok fazla olmaz. Lpg dönüşümü yapıldıktan sonra tasarrufun nedeni benzin fiyatı ile lpg fiyatı arasındaki fark. Yani litre olarak hemen hemen aynı miktarda yakıt tüketiyorsunuz. Tasarruf lpg nin ucuz olmasından kaynaklanıyor. Performansta ise tesisatınızda bir problem olmadığı sürece bir düşüş yaşamazsınız. Ben önceki iki aracımda Zavoli sıralı sistem kullanıyordum. Periyodik bakımlar hariç hiç başımı ağrıtmadı.

munurkavalci

Daimi Üye
Adı
münür
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Aşçı
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2011
Renk
siyah
arkadaşlar 1.4 doblosu olan varmı varsa araç hakkında bilgi verebilirmi kaç valf li

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
munurkavalci tarafından yazılan metin:
arkadaşlar 1.4 doblosu olan varmı varsa araç hakkında bilgi verebilirmi kaç valf li

1,4 fire motorlar 8 v

fthdjdoblo

Daimi Üye
Adı
fatih
Modeli
Renk
gümüş gri
arkadaşım bizdede 1.2 benzinli 2005 model doblo var aldığımızda lpg yoktu araştırıp atiker sıralı sistem taktırdık benzinli kullanırken performans yok gibiydi tüp taktırdıktan sonra araba performansa geldi bezinden tüpe geçişte bi ataklık oluyor taktıralı 3 sene oldu bi problem yok şuan maşallahı var...
atikeri öneririm ama iyi bi ustaya taktıracaksın...*tup*

geremy

Onursal Kurucu
munurkavalci tarafından yazılan metin:

1.4 fire

1368cc 77 bg 115 tork 8 subab mpi enjeksiyon

yerli yabancı tüm sıralı lpg kitlerine uygun.

fiatın albea-palio-grande punto-linea daki fire motorlarıyla aynı.
bu yüzden parça sıkıtısı yok.
türkiyede az olmasına rağmen avrupada oldukça tutulan bir seri.
motor 8 valf yani şehir içi kullanımda ekonomik tasarlanmış.
motorun iki temel özelliği var ekonomik oluşu ve sessizliği.
kaput altında keçe bile yok.
eğer denk gelirde binerseniz sessizliğe hayran kalırsınız.

1240kg ağırlık kantarda 1340 kg gözüküyor
yani yaklaşık 1500 kg ile şehir içinde pek çok büyük motorlu sedandan az yakıyor.

performans istemeyen emekli az kullanan biriyseniz ideal.

yakıtı unutup devirli kullanırsanız performansı biraz daha iyi oluyor.

motorda kronik bir sorun duymadım.
tek elden kullanılırsa 300-400 bin rahat gider.

yılda 150 tl ye bakımı yaptırılır.

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
1.4 sıralı sistem tüplü bizdede var biz ticari dolmuş olarak kullanıyoruz 460 bin kmde çok güzel gidiyr ışıklarda durduğu zaman sanki araç çalışmıyor gibi motoru sessiz ide bizim 1.2 dede düz tüp var ama en iyisi sıralı sistem

munurkavalci

Daimi Üye
Adı
münür
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Aşçı
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2011
Renk
siyah
sıralı sistem çok iyi

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
bencede çok iyi bizim için tek götülüğü benzin deposunun içindeki motor bozulmuştu o yüzden çalışmamıştı

Dark Knight

Fenomen Üye
doblo656 tarafından yazılan metin:
sıralıı arabaya da düz tüpp müü olur koptumm güllmektenn :D

Sevgili kardeşim mesajlarınızı takip ediyorum tarzınızı hiç sevmedim. Lütfen uslübumuza biraz daha dikkat edelim.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
doblo656 tarafından yazılan metin:
sıralıı arabaya da düz tüpp müü olur koptumm güllmektenn :D

ortada komik bir durum yok!herkes herşey bilmek zorunda değil!zaten adam bilmediği için sormuş.bilmemek ayıp değil ukalalık etmek ayıp!

kendinize çekidüzen verin.bu sitede araçlarla ilgili bilinmeyen hertürlü konu dile getirilebilir.bu sitenin kuruluş amacı üyelerin sıkıntılarını çözmek ve sorularını cevaplamaktır.

tek mesajla iki adminden uyarı almayı başaran ilk üyesiniz.bence bu gülünebilecek bir durum.

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
merhaba dostum...ilk mesajınızda kendinizi tanıtmanızı rica ediyoruz.sonraki soru mesajı olsun lütfen...ilginize teşekkürler.