Şanzıman yağı ve fren hidrolik değişimleri hk.

EnginDemirbas

Daimi Üye
Doblo
Adı
Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Arkadaşlar 2015 model 1.6 premio plus aracımın 15-09-2022 de Fren hidroliği ve şanzıman yağı değişimini yaptırdım.

75w/80 - 12Çeki Mobil yağ ile şanzıman yağı yenilendi. 160bin KM'deki aracımdan içinden 1760gr yağ cıktı.
Aracımın şanzıman yağı dolumu 12Çeki tuttu. Bu da 3litre yapıyor. 3 litresi işçilik dahil 600 TL
Fren hidroliği ise makina aracılığı ile Mobil marka tercih ettim fiyatı işçilik dahil 300 TL
Toplamda 900 TL ile bu sıvı bakımını aradan çıkartmış bulundum.
Bu işlemleri sizlerle paylaşmak istedim. Bilginize;
Ankara da Helvacıoğlu firmasında yaptırdım.

saltinto

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serdar
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Arkadaşlar 2015 model 1.6 premio plus aracımın 15-09-2022 de Fren hidroliği ve şanzıman yağı değişimini yaptırdım.

75w/80 - 12Çeki Mobil yağ ile şanzıman yağı yenilendi. 160bin KM'deki aracımdan içinden 1760gr yağ cıktı.
Aracımın şanzıman yağı dolumu 12Çeki tuttu. Bu da 3litre yapıyor. 3 litresi işçilik dahil 600 TL
Fren hidroliği ise makina aracılığı ile Mobil marka tercih ettim fiyatı işçilik dahil 300 TL
Eğer 3 litre şanzıman yağı koyuldu ise yanlış olduğunu düşünüyorum. Neye göre derseniz Kullanma kılavuzu görüntüsü aşağıda belirttim. Ayrıca örnek olması için Motul yağ seçici ile kontrol ederseniz yine 2 litre gözükmektedir.

Motul Yağ seçici

Dosyalar

• Doblo Klavuz.JPG
    Doblo Klavuz.JPG
    81,7 KB · Okunma: 34

EnginDemirbas

Daimi Üye
Doblo
Adı
Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Eğer 3 litre şanzıman yağı koyuldu ise yanlış olduğunu düşünüyorum. Neye göre derseniz Kullanma kılavuzu görüntüsü aşağıda belirttim. Ayrıca örnek olması için Motul yağ seçici ile kontrol ederseniz yine 2 litre gözükmektedir.

Motul Yağ seçici
Şimdi şöyle bir durum var, boşaltılan yağ hem tartıldı hem de litre bazında ölçüldü. o zaman sizin attığınız klavuza göre içinden çıkan normal.
peki, 12 çeki yağ basıldı. her bir çeki 250gr yağ basıyor. buda dolayısıyla 3Litre yapmakta. Bir çelişki var. ayrıca bakım sonrası vites geçişleri öncekine nazaran çok yumuşadı ve belli ediyor kendini. Sanırım kitapçıktakiler minimal seviyeler olsa gerek bilemedim şimdi. araştırınca da bir çok yerde 2.7LT olarak okudum. Fazlası sanırım zarar vermeyecektir diye düşünüyorum.

saltinto

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serdar
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Şimdi şöyle bir durum var, boşaltılan yağ hem tartıldı hem de litre bazında ölçüldü. o zaman sizin attığınız klavuza göre içinden çıkan normal.
peki, 12 çeki yağ basıldı. her bir çeki 250gr yağ basıyor. buda dolayısıyla 3Litre yapmakta. Bir çelişki var. ayrıca bakım sonrası vites geçişleri öncekine nazaran çok yumuşadı ve belli ediyor kendini. Sanırım kitapçıktakiler minimal seviyeler olsa gerek bilemedim şimdi. araştırınca da bir çok yerde 2.7LT olarak okudum. Fazlası sanırım zarar vermeyecektir diye düşünüyorum.
1.6 ların şanzıman yağı dolum yeri çok cins bir yerde. Bu yüzden 2 yerine 3 litre koyanda var, yani nasıl olsa alıyor diye tıka basa dolduran usta çok. Benim tahminimce kışın havalar soğuduğunda viskozite düştüğünde viteslere geçiş zorlanır, sıkışan yağ deşarj olmak için bir yerlerde basınç oluşturur ve kaçak verir diye düşünüyorum. Kullanma klavuzu eksik yanıltıcı bilgi vermez, bu üretici firma için büyük sorumluluk getirir.

Gunki K

Aktif Üye
Doblo
Adı
Güner
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
Eğer 3 litre şanzıman yağı koyuldu ise yanlış olduğunu düşünüyorum. Neye göre derseniz Kullanma kılavuzu görüntüsü aşağıda belirttim. Ayrıca örnek olması için Motul yağ seçici ile kontrol ederseniz yine 2 l

Konuyla alakası yok ama atılan resimde yedek yakıt 10 litre diyor 1.6 için bu nedir acaba bilen varmı

Gunki K

Aktif Üye
Doblo
Adı
Güner
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
google amca cevap olarak linkteki bilgiyi önerdi
Arabalarda Yedek Depo Var Mı?
Teşekkürler hocam ben sadece uzun yola giderken tabanca atana kadar doldurup attıktan sonrada kendim elimle tam boğaza kadar dolduruyorum yaklaşık 5 litre den biraz fazla alıyor iyide oluyor aslında yanlış mı yapıyorum şuan 😂

EnginDemirbas

Daimi Üye
Doblo
Adı
Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli