Yol Bilgisayarı

rustu2000

Aktif Üye
Doblo
Adı
rüştü
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Merhaba arkadaşlar;
yol bilgisayarıdaki anlık tüketim ve ortalama tüketim sizde dogru mudur.
1- yapılan testlerde hızlanıp bosa alsan dahi ortalama tüketim yine değişiyor halbuki araç bosta tüketim minimum, araç gücü minimum vs vs
2-hızlısın arac bosta frenliyorsun anlık tuketim yukseliyor . bosta giden rölentideki arac nasıl yuksek anlık tuketim gosterir :)
3- yapılan testlerde nasıl hesaplarsap hesaplıyayım +2 yada +1 değişim gösteriyor.(örn anlık tüketim aracta 3 iken hesaplarda 4-5 arasıdır. buda ortalamaya etki eder)
burdan araç bilgisayarı göz boyama için -2 degerlerde yanılıyorsam benide bilgilendirirseniz sevinirim.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Bu konuda farklı forumlarda çok fazla konuşulmuştu. Anlık tüketim çok fazla gerçeği yansıtmıyor. Genel tüketim üzerinden depo seviyesine göre düzeltme yaparak hesaplama yapıyor sistem.

rustu2000

Aktif Üye
Doblo
Adı
rüştü
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Bu konuda farklı forumlarda çok fazla konuşulmuştu. Anlık tüketim çok fazla gerçeği yansıtmıyor. Genel tüketim üzerinden depo seviyesine göre düzeltme yaparak hesaplama yapıyor sistem.
Aynen ortalama tuketim yaptigin yol ve tuketilen yakit uzerinden doğrusu bu anlik tuketim gerek varmiki kullanan varmi acaba

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Anlık tüketimi kullanırım,ortalama tüketim kullanıma göre kendini bir noktada sabitler veriler olduğu gibi ,hızlanıp boşa attığınızda yüksek devirde tüketim artar yavaşladıkça düşer.Bosta eğer yüksek devirdeyseniz anlık tüketim yüksek yakıt gösterir normal.Bazılari rampa aşağıya yakmasın diye boşa atarlar ama vitesteyken sabitler bostayken devir yükseldikçe yakıt artar.Aracınızı düşük ve sabit tüketim için viteste kullanın.

rustu2000

Aktif Üye
Doblo
Adı
rüştü
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Anlık tüketimi kullanırım,ortalama tüketim kullanıma göre kendini bir noktada sabitler veriler olduğu gibi ,hızlanıp boşa attığınızda yüksek devirde tüketim artar yavaşladıkça düşer.Bosta eğer yüksek devirdeyseniz anlık tüketim yüksek yakıt gösterir normal.Bazılari rampa aşağıya yakmasın diye boşa atarlar ama vitesteyken sabitler bostayken devir yükseldikçe yakıt artar.Aracınızı düşük ve sabit tüketim için viteste kullanın.
Bence yanlisiniz var hizlanipta bosa atmanin sadece hizlanirken devir yukselir bosa atinca de devir 800 civari olur. Yakit hava ve enjeksiyon yakit miktarlari duser .
Yakit hava yakit orani ve guc artinca artar bostayken bu degerler minumumda gozlemledim.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Boşa neden atmak istiyorsunuz bu durum boşta fazla yakıt yakmayacağını göstermez.Siz boşta kullanmaya devam edin ne diyeyim şunu bir deneyin hızlanın boşa atmadan gazı kesin viteste devir düşerken mi daha az harcayacak yoksa boşa attığınızda devir düşerken mi?Viteste devir düşerken anlık tüketimin hızlı bir şekilde düştüğünü görürsünüz bunlar benim deneyimim sizi bilemem.Anladığım kadarıyla sizde boşa atmayı sevenlerdensiniz rampa aşağıya boşa atıyorsanız zarardasınız o kadar söyleyeyim.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Doblo D1 ortalama tüketime 1 litre ilave ederek doğru sonuca ulaşıyorum. Hata yapma nedeni de bana göre kalkışlarda seri kullandığım için tüketilen yakıtı tam manasıyla ölçme probleminden olsa gerek.
Fiorino ortalama tüketimi doğru sonuçlar veriyor ve tutarlı. Menzili özellikle çok iyi hesaplıyor.
Doblomda menzil dün 1750 km yi gösteriyor idi 80 ile gelirken. Fiorino ise 850 km civarı bi hesap yapıyor onun hesabı tutuyor.
Fiorino anlık tüketim boşa atınca direk 2 litre ye düşüyor. Araç dururken anlık tüketim verisi görünmüyor.

rustu2000

Aktif Üye
Doblo
Adı
rüştü
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Doblo D1 ortalama tüketime 1 litre ilave ederek doğru sonuca ulaşıyorum. Hata yapma nedeni de bana göre kalkışlarda seri kullandığım için tüketilen yakıtı tam manasıyla ölçme probleminden olsa gerek.
Fiorino ortalama tüketimi doğru sonuçlar veriyor ve tutarlı. Menzili özellikle çok iyi hesaplıyor.
Doblomda menzil dün 1750 km yi gösteriyor idi 80 ile gelirken. Fiorino ise 850 km civarı bi hesap yapıyor onun hesabı tutuyor.
Fiorino anlık tüketim boşa atınca direk 2 litre ye düşüyor. Araç dururken anlık tüketim verisi görünmüyor.
Himm tsk bende dobloda 1-2 fark cikariyorum acaba hatami yapiyorum dedim