Yol Bilgisayarı Ortalama Tüketim

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
Merhana arkadaşlar sizlerden ricam an itibariyle 1.3 doblo aracı olan arkadaşlar şu anki yol bilgisayarındaki ortalama tüketimlerini yazarlarsa çok iyi olur benim aracım şu anda 9.1 daha yeni bakımları yapılmasına rağmen bende anlayamadım sizlerden ricam 1.3 olanlar lütfen ortalama tüketimlerini paylaşsın acaba soğuk havanın mı çok fazla etkisi var onu öğrenmek istiyorum

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bizimki şuan 6.5 gösteriyor 100 km önce mazot alıp tribi sıfırladım

100kmde 6.5 litre bedava bence

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
yol bilgisayarını sıfırlayın en az 100 km gidinki o değer doğru olsun.

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Bakım yaptırmadan önce 6.2 di.

Bakım yaptırdım 8.3 oldu.

Daha sonra sürekli shell kullandım 6.2 ye indi.

Opet'e geçtim 6.8e çıktı.

Muhtemelen 1-2 aya shell e döneceğim.

Sürekli şehir içindeyseniz 8 litreyi görmeniz normal. Karışık kullanırsanız ve istikrar sağlarsanız 6 ya inecektir. Zaman gerekir.

nedendir bilinmez bakım yaptırdıktan sonra aracın ortalama tüketimi yükseliyor bende 2 litre yükselmişti sonra düştü.

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
bende 2011 model d3 var ilk depomu yaklaşık 20 gün önce bitirdim. 8.0 idi yolun yarısı şehir içi yarısı dur kalk trafikti.

Sonrasında yine full ledim şu an sürekli ş.içi kullanıyorum 9.9-10 arası gösteriyor. Ya benim araçta sorun var yada milletin ş.içi dediği benim için ş.dışı

sabah 8 de istanbul avcılar dan bakırköy e gidenler ne demek istediğimi anlayacaktır.benim için ş.içi o demek dur kalk dur kalk

Skol72

Azimli Üye
Modeli
Diğer Model
Renk
Mistik Gri
bende 2011 model d3 var ilk depomu yaklaşık 20 gün önce bitirdim. 8.0 idi yolun yarısı şehir içi yarısı dur kalk trafikti.

Sonrasında yine full ledim şu an sürekli ş.içi kullanıyorum 9.9-10 arası gösteriyor. Ya benim araçta sorun var yada milletin ş.içi dediği benim için ş.dışı

sabah 8 de istanbul avcılar dan bakırköy e gidenler ne demek istediğimi anlayacaktır.benim için ş.içi o demek dur kalk dur kalk

sana katılıyorum şuan benim dobloda dur kalk trafikte 9-10 arası bazen çok soğuklarda 11'i bile gördü şirinevler,yenibosna trafiğindeyiz sürekli mecburen.

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
serkan abi diğer araçlarda böyle mi? siteleri dolaşıyorum clio, symbol megane araçlar 5-6 lt yakıyormuş ş.içinde hatta focus kullananlar 6-8 lt diye isyan ediyordu. Ya milletin ş.içi dediği boş yol, yada bizim arabaların deposu delik :)

Bu kadar fark olmamalı! ben şahsen bu arabayı alırken bu kadar çok yakacağını düşünmemiştim.

Bu arada anlık tüketim ekranını açarsanız kalkışlarda 16 gibi rakamları görmeniz mümkün :)

melrock

Saygın Üye
Doblo
Adı
Enis
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Grisi
doblonun tüketimi sabit hızlarda oldukça makul. ancak gaz verip hızlanma yaparken oldukça fazla tüketiyor. bu da dur-kalk ların yani hızlanma sayılarının fazla olduğu sürüşlerde yüksek tüketim, düz veya az trafikli yollarda ise düşük tüketimi beraberinde getiriyor. kimi marka modellerde bu fark az iken dobloda malesef daha fazla. o yüzden de farklı kullanım şartlarına sahip sürücüler çok farklı tüketim değerleri bildiriliyor doblo'da.

bu arada hafif yada aerodinamiği çok daha iyi olan binek tipi araçlarla yüksek tavanlı , nispeten ağır ticari araçların tüketimlerini karşılaştırmamak, karşılaştırıyorsanız da ticari modellere biraz daha avans vermek yerinde olacaktır. Ayrıca havaların soğuduğu kış aylarında araçların tüketimlerinin de 1-2 lt kadar artabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
kesinlikle size katılıyorum, 1,3 doblolar kalkışta ataleti yenmede zorlanıyor bu nedenle çok yakıyor.

Aerodinamiğe hiç girmiyorum dobloda yolda giderken boşa aldığımda rüzgar resmen arabayı frenliyor, otomobiller alçak olduğu için bu açıdan şanslı.

sw araçlar çok pahalı olduğu için doblo tercih etmiştim, otomobillerle karşılaştırmam bundandır. Ama tabi ki bambaşka araçlar bunlar.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
kalkışta mümkün olduğunca sakin olursanız gayet makul yakıyor sıkışık trafikte bile. ben beyoğlu-maltepe arasını 6 kişi 3 saatte full dur kalkta gittim 6.5 lt di tüketim. Ufak bi ayrıntı dur kalkta kalkarken çok az gaz veriyorum mesela 1100 devirde kaldırıyorum aracı zaten rolanti 900 :)
dikkat ediyorum millet dur kalkta o kadar gaz vererek kaldırıyorki arabayıı abanıyolar resmen. tahmini 1500 - 2000 devir arası gaz vererek kaldırıyolar dizelde buna gerek yok zaten tork var. Bu tarz kullanılırsa daha az yakacağı kanaatindeyim.
Zaten bizim araçlar yüksek rüzgarı çok fazla göğüslüyor otomobillerle kıyaslanamaz ki otomobillerde bu konforu bulamıyorum ben :)

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
d2 lerin daha az yaktığı söyleniyor her yerde belki siz bu nedenle 6,5i görüyorsunuz, bende çok abanmam gaza kalkarken hatta yol düzse gaza bile basmıyorum yarım debriyaj yapınca araba hareketleniyor bu da çoğu zaman yetiyor.

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar sağolun bu arada belirteyim ortalama tüketimim 1/100 e ayarlı yani genelde herkeste olan 100 km de ne kadar litre tüketime göre ayarlı ayrıca sıfırlamıştım evet 200 km den az biraz daha fazla gittim 9.1 sonuçla karşılaştım sürekli shell'den alıyorum umarım zamanla düşer sırf bu nedenden dolayı diğer arabamı kullanıyorum 2008 palio benzin tüplü gayet az yakıyor nerdeyse doblonun yarısı kadar diyebilirim lpg de cevaplarınız için teşekkürler tekrardan

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Merhana arkadaşlar sizlerden ricam an itibariyle 1.3 doblo aracı olan arkadaşlar şu anki yol bilgisayarındaki ortalama tüketimlerini yazarlarsa çok iyi olur benim aracım şu anda 9.1 daha yeni bakımları yapılmasına rağmen bende anlayamadım sizlerden ricam 1.3 olanlar lütfen ortalama tüketimlerini paylaşsın acaba soğuk havanın mı çok fazla etkisi var onu öğrenmek istiyorum

yuhh...

benim 5.4 ortalamam vardı.dün bi sigortalarımı düşürdüler.200 km nin ortalamasını 17 km içinde 6.5'e çıkardım.

ncpfzlkz61

Daimi Üye
ben yol bilgisyarını hiç takmıyorum. aracım 35 38 krş yakıyor şehir içi yol bilgisiyarı 11lt gösterdiği bile oldu. bi kere 1200km yol 130km/h i geçmeden gitmiştim ozaman 6.7 gördüm dahada görmedim.bence yol bilgisiyarı çok yanlış ölçüyor.