YENİ DOBLO KIŞLASTİĞİ

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bizim dobloya kış lastiği almayı düşünüyoruz fakat orjinnal ebatı 195 60 r16

birde binek lastiği olan 205 55 r 16 almayı düşünüyorum lassa snowways sizce hangi ebat alınmalı orjinal ebat 50 60 tl pahalı ama kamyonet lastiği

binek lastiği daha konforludur birde petlasın kışlastiği nasıl acaba palioda yaz lastikleri petla s gayet güzel

yeni doblosuna kış lastiğ taktıran var mı ?

hangi lastiği aldınız

Samed38

Saygın Üye
Bence Lassa petlas a göre daha iyi bi çok yönden.orjinal lastik ebatini değiştirmeyin diyo herkes ama yerinizde olsam 205 55 r 16 alırdım.Bide Hafif ticarilere kış lasiği zorunlumu yanlış hatırlamıyorsam geçen haberlerde diyodu ?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
beyler ısrarla yazdım,yine yazıyorum.kış lastiklerini kesinlikle orijinal ebatlarda alın ve fabrikanın tavsiye ettiği lastik havasında kullanın.

marka olarak lassa snowway önerebilirim.2 sezondur kullanıyorum.dün akşamda çok zor bir hatta tekrar denedim.kesinlikle başarılı bir lastik.

erdemn

Yeni Üye
Adı
Erdem NEGİZ
Meslek
Memur
Modeli
Renk
LAL
Arkadaşlar, kış lastiği almamız gerekecek mi? Çünkü benim aracım şahıs üzerine kayıtlı, ticari faaliyetim yok
bu konuda bilgi verebilecek bir arkadaşımız var mı?

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
kış lastiği tüm araçlar için zorunlu

raptor abi snowwayten bende çok memnunum palioda var bugun palionun lastiklerini taktırık iki kştan beri kullanıyoruz çok güzel

raptor abi ben binek tipi lastik alacağım oyüzden 205 olacak heralde

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
yav sadece önlere alsak kış lastiği nolur acaba?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yav sadece önlere alsak kış lastiği nolur acaba?

frene bastığında ya da viraja girdiğinde arabanın arkası savrulur.boş dolu farketmez.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kış lastiği tüm araçlar için zorunlu

raptor abi snowwayten bende çok memnunum palioda var bugun palionun lastiklerini taktırık iki kştan beri kullanıyoruz çok güzel

raptor abi ben binek tipi lastik alacağım oyüzden 205 olacak heralde

yazlık lastiğikte ne yaparsan yap.ama kar lastiğinde geniş taban işe yaramaz.ha benim gibi dağdan atlamıyorsan sorun yok.şehirde 30-40 cm kar yağar,onuda kar küreyicisi temizler.ama geçit geçeceksen geniş taban sizi pişman eder.

rallilerde bile karlı parkurlarda lastik taban ebatı küçültülür.buzlu zemin varsa çivi kullanılır.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
doğru söylüyorsun abi zaten d3 karda lastikleri yüzünden gidemiyor d1 ve d2 gibi tıkır tıkır gidiyordu

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
ben 205 almıştım 2 sene önce.memnunum fakat raptorun dediği gibi kışlıkta geniş lastik yakıttanda fazla zarar ettiriyor.benimkiler petlas öncekilerde petlastı.çok memnunum fakat petlasta orjinal ebat yok.nexen var orjinal ebat ve fiyatıda uygun 200 tl tanesi.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
abi ozaman petlas mı alsak acaba servistekilerde alınır dediler petlas için yadda lassa

melrock

Saygın Üye
Doblo
Adı
Enis
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Grisi
Alman ADAC kurumunu bilenler bilir. yaptığı inceleme ve testlere son derece güvenilir bağımsız bir kuruluştur. Bu kuruluş her yıl yazlık-kışlık lastik testlerini tekrarlıyor. bu testlere bakarak bir fikir edinebilirsiniz. Yalnız unutulmaması gereken birşey var. lastiklerde ebat ve üretim yılı bile test sonuçlarını ve sıralamalarını değiştiren bir etken. çünkü aynı markanın aynı model lastiği örneğin 195/60/R15 ebatta çok iyi iken 205/55/R16 ebatta aynı başarıyı koruyamayıp sıralamalarda geride kalabiliyor. Bir de lastik üreticileri lastiğin model adı ve desenini korumalarına rağmen alınan sonuçlara göre lastik hamurlarını geliştirip yıllar içerisinde içeriğini değiştirebiliyorlarmış. o yüzden de aynı markanın aynı modelinin aynı ebatı bu sene 1. gelirken seneye 3. gelebiliyor. yada tam tersi. misal 2011 testlerinde Googyear UT8 test birincisi iken bu sene 8. sırada bitirmiş testi.

VW Golf üzerinde 195/65/R15 kullanılarak yapılan 2013 kışlık lastik test sonuçlarını alttaki linkte bulabilirsiniz. Burada her lastiğin bir toplam puanı var. Ancak sıralama bu toplam puana göre yapılmamış. Çünkü puanlardan biri olan "Wear" yani yıpranma (yada dayanım) puanına yüksek bir ağırlıklandırma vermişler. Toplam puanı yüksek bile olsa Wear puanı düşük olan lastik geride kalmış. Bunu sıralamanın ilk 3-4 lastiğinde çok rahat görebilirsiniz.

Puanlamalar bu branşlarda yapılmış.

Dry: Kuru yol
Wet: Islak yol
Snow: Kar
Rolling Resistance: Sürtünme direnci (yakıt tüketimi ile ilgili)
Comfort: Konfor
Noise: Yol sesini alma
Wear: Yıpranma

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2013-Auto-Bild-Top-15-Winter-Tyre-Test.htm

Puan haricinde lastiklerin ıslak ve karlı yoldaki frenleme mesafelerine ise buradan bakabilirsiniz. Islak yol için 80km/h, karlı yol için 50km/h hızla yapılmış testler.
http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2013-Winter-Tyre-Overview-Braking.htm

ADAC'ın geçmiş yıllarda farklı ebatlar için yaptığı kış lastiği testlerine de buradan ulaşabilirsiniz
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Tests/#winter

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
abi ozaman petlas mı alsak acaba servistekilerde alınır dediler petlas için yadda lassa

alınır.hiç sıkıntı olmaz.hem de yerli malı.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
teşekkürler

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

arkadaşlar tercih ettiğim marka sıralamalası aşağıdadır.

1-LASSA:ideal lastik markasıdır.özellikle atracta sersinden sonra diş yapısı oldukça düzeldi,aracı yormuyor..lastik hamurunun yumuşaklığı iyi ayarlanmış.yol tutuşu güvenli ve lastik ömrüde oldukça uzun.grandsleam sersinde lastik ömrü yarıya geldiğinde lastiklerde genel bir sertleşme oluyordu.atracta da sanırım bu sorunu çözmüşler.kar lastiği olarak snowways serisini önerebilirim.şu an da kullandığım lastik snowwaysdir.oldukça başarılı ve güvenilir bir kar lastiğidir.

2-SAVA (özellikle kar tipi):sava lastikleri goodyear firmasının balkanlardaki fabrikasında üretiliyor.bu markanın özellikle eskimo model kar lastiğini şiddetle öneririm.dozer lastiği gibi.

3-YOKOHAMA:japon lastik üreticisi yokohama yumuşak lastik hamuruyla oldukça başarılı performanslar sergiliyor.bir çok yarışçı firmanın tedarikçisi olmakla berber piyasada da oldukça önemli bir yer edinmiş durumda.halen kullandığımız bu lastiğin ömrü konusunda bir tecrübemiz yok.ama bu lastikten beklentilerim yüksek.

4-BRİGSTONE:Malumunuz D2 nin orijinal lastiği.biraz sert olmasına rağmen ortalama 70 km ömrü ve başarılı su tahliyesi sayesinde başarılı sayabileceğimiz lastikler sıralamasına girdi.kar lastiği kullanıyorsanız yazlık olarak brigstone kullanabilirsiniz.

5-TOYO:yokohamaya yakın özellikleri olan lastiğin fanatiği çoktur.toyo lastikleride yokohamada olduğu gibi nispeten yumuşak hamurdan imal edilir.performansından şüphem yok ama ömrü konusunda birşey söyleyemem.

6-PIRELLI:senelerce kullandığım Prellinin ömrü diğer lastiklerden daha uzundur.genelde sert olduğu söylenir ama ben prellinin çok sert bir lastik olduğunu düşünmüyorum.özellikle p6000 serisinden sonra lastik hamurunda gerçek bir atılım gösterdiler.hiç beğenilmeyen P2000 sersinin bile su tahliyesi fena değildi.özellikle P400 AQUACHRONO serisi,diğer lastik markalarından daha derin dişleri ve başarılı asimetrik yapısı ile su tahliyesinde dönemin en iyi lastiklerinden biriydi.prelli derin diş yapısını hala korumakta.tüm bunlara rağmen prelli lastikler bitmeye yaklaştıklarında aniden ve hiçbir belirti göstermeden taban bozuyorlardı.bu bi bakıma sürücünün bitmiş lastiklerle yola çıkmasını engellemek adına iyiydi ama çok rahatsız edici bir durumdu.özelliklede lastik değiştirmeye paranız yoksa.

7-PETLAS:yerli markadır.lastik hamuru prelli kadar sert olmasada lassa kadar optimal değildir.mecbur kalırsam kullanırım.

Bu listeye girmeyen lastikleri araçlarımda kullanmam.araca fabrikanın koyduğu lastik bile olsa söker bu listeden bir lastik takarım.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
abi sava alınır ozaman karda başarı ise sorun yok

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

sava lalabilirsiniz.alayına gider.hele hele sava eskimo bulabilirseniz kesin alın.o lastiğe çivi de takılabiliyor.çok çılgın lastik.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz

sava lalabilirsiniz.alayına gider.hele hele sava eskimo bulabilirseniz kesin alın.o lastiğe çivi de takılabiliyor.çok çılgın lastik.
d1 de kullandım müthiş lastiktir. Arabayı tanka çeviriyor adeta. Benim kullandığım da eskimo idi.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
ozaman taktırayım bu savalardan