Yedek su deposu soğuk su

Weewe

Yeni Üye
Doblo
Adı
Abdullah
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.2
Radyatör çok kirlenmiş ben de yedek su deposundaki suyu arada sırada hortum yardımıyla boşaltıyorum koyu kahve su akıyor ama dibinde biraz su kalıyor. Sonra da üzerine su ekliyorum. Bu işlemi bir ay boyunca 35-50 kere yaptım. Eskisi kadar olmasa da yine de su kahverengi renkte geliyor. Yedek su deposuyla uğraşmak yerine direk radyatör suyunun değişmesi daha iyi olur biliyorum ama sistem içinde hava boşluğu kalınca sorun oluyormuş bu yüzden beceremem diye radyatöre ellemedim.
Sorum şu: yedek su deposunu bu şekilde sürekli boşaltıp yenilemek sorun oluşturabilir mi yoksa zararsız mıdır. (Marketden içme suyu alıp ekliyorum antifriz katmıyorum)

Bir de bugün pazardan eve gelince aynı şekilde suyu boşalttım ama dalgınlıkla soğuk su eklemişim. Hemen akabinde motora yakın biyerlerden çıt diye bir ses geldi. Genleşme ile biyerleri çatlatmış olabilir miyim? Sonuçta sıcak boş depoya soğuk su ekledim ama motor çalışmıyordu.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Normal su ile değişim yapmak doğru değil. Hele bu sıklıkta değişim yapmak. Su özelliği gereği mineral toplar bunuda metal parçalardan yapar. Buda pas ve aşınmaya sebep olur. Bu şekilde devam edersen radyatör delinir ve diğer parçalarda aşınma sorunu yaşarsın. Antifiriz bu aşınmayı yapmaması için içine kimyasal eklenerek hazırlanmaktadır.

Doğrusu suyun tamamını boşaltıp antifiriz ile değişim yap. Bir kaç ay aralıklarla bu işlemi tekrarla. Antifirizin rengi değişmediği ve yapısı bozulmadığı zaman normale dönmüş demektir. Eğer motorda kaçak var ve suya yağ karışıyorsa bu sorun düzelmez. Motora baktırmak gerekir.

protest60

Aktif Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
A RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
LAL KIRMIZI
Radyatör çok kirlenmiş ben de yedek su deposundaki suyu arada sırada hortum yardımıyla boşaltıyorum koyu kahve su akıyor ama dibinde biraz su kalıyor. Sonra da üzerine su ekliyorum. Bu işlemi bir ay boyunca 35-50 kere yaptım. Eskisi kadar olmasa da yine de su kahverengi renkte geliyor. Yedek su deposuyla uğraşmak yerine direk radyatör suyunun değişmesi daha iyi olur biliyorum ama sistem içinde hava boşluğu kalınca sorun oluyormuş bu yüzden beceremem diye radyatöre ellemedim.
Sorum şu: yedek su deposunu bu şekilde sürekli boşaltıp yenilemek sorun oluşturabilir mi yoksa zararsız mıdır. (Marketden içme suyu alıp ekliyorum antifriz katmıyorum)

Bir de bugün pazardan eve gelince aynı şekilde suyu boşalttım ama dalgınlıkla soğuk su eklemişim. Hemen akabinde motora yakın biyerlerden çıt diye bir ses geldi. Genleşme ile biyerleri çatlatmış olabilir miyim? Sonuçta sıcak boş depoya soğuk su ekledim ama motor çalışmıyordu.

Aracı antifrizsiz kullanıp daha sonra antifriz eklendiğinde suyun pas yaparak çürüttüğü yerleri antifriz açıyor ve daha fazla soruna neden oluyor.Daha önce kullandığım Skoda Favoriti antifrizsiz kullanıyordum antifriz eklediğimde silindir kapak contasındaki metalin pasını açtı ve kapak contasını değiştirmek zorunda kaldım. İki kez başıma geldi bu olay...Neyse ki Favoritlerin kapak conta değişimi 500-600 TL ye halloluyordu.
ARACINI ANTİFRİZSİZ KULLANMA diyeceğim ama bu saaten sonra antifriz koyarsan söünü ettiğim olay olabilir.

fatihbural

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fatih BURAL
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Yazılım Uzmanı
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Gri

Silindir kapak contası yanmadı ise;

Geçici olarak musluk suyu koy 5 veya 10 km kadar kullan aracı bırak soğusun motor. Suyu radyatörün alt hortumundan tahliye et. Aynı işlemi 4 kere daha tekrarla. Su değişme esnasında radyatörün önden bakınca sol üstte yıldız başlı ufak bir plastik vidası var onu çıkar yerinden. hortumlar su dolana kadar havayı oradan atar sen de radyatörün sağ üst kısmındaki hortumu pompalayarak havanın çıkışını hızlandır. Hava kabarcığı vs kesilince o vidayı yerine tak.
Su iyice berraklaşınca, genleşme kabındaki geri dönüş hortumunu çıkar, genleşme kabına bahçe hortumuyla su çekerken motor rölantide çalışır vaziyette olsun.
Geri dönüş hortumundan ufak bir pet şişeye numune su al. Dikkat et kayışa vs su sıçramasın.
Su iyice berraklaşınca bir numune daha al ilk aldığın numune ile karşılaştır. Daha temizse motoru durdur. Geri dönüş hortumunu yerine tak. Suyu tamamla 5 dk daha çalıştır motoru ve motoru soğumaya bırak. Motor ve su soğuyunca suyu tahliye et yeniden su ekle, motoru çalışmadan tekrar tahliye et ve yeniden suy ekle.
Würth Radyatör Temizleyici (250 ml'lik şişenin yarısı yeterli) ile motoru rölantide yarım saat çalıştır (sıcak klima açıkken) yarım saat sonunda genleşme kabının içine bak köpürmüş ise bolca pas sökülmüş veya sökülüyor demektir. motoru durdur. Suyu tahliye et. (Dikkat et Würth Radyatör Temizleyici zehirlidir. Hayvanlar içmesin boşaltım esnasında). Genleşme kabını radyatörü ve hortumları iyice durula içeride Würth Radyatör Temizleyici kalmasın. Öncelikle motoru çalıştırmadan tüm sistemi doldur boşalt yap temizlenebildiği kadar temizlensin, sonra da motor rölantide çalışır vaziyette iken geri dönüş hortumu ile içerde kalan tüm sıvının dışarı akmasını sağla. Köpüklü su tamamen durulandığında sistem temizlenmiş olacaktır. Genleşme kabı dışardan bakıldığında paslı görünüyorsa değiştir. Petrol Ofisi'nden yeşil antifreeze al (3lt) ve yaklaşık 4 lt kadar da saf su al. Soğutma sistemini tamemen boşalttıktan sonra antifreeze ve saf suyu ekle. Her ikisinden de %50 - %50 oranında olmalı. Motor çalıştıkça genleşme kabındaki seviye düşecektir saf su ile tamamla. Sürekli radyatörü, hortumları ve genleşme kabını kontrol et su sızıntısı kaçak vs var mı.

Eğer silindir kapak contası yanacaksa veya herhangi bir yer incelip patlayacakca sen bu işlemleri yaparken yansın veya patlasın. Yolda kalmaktan daha iyidir. Soğutma sisteminde zaten pas var eninde sonunda o sıkıntıları yaşayacaksın. En azına az da olsa kurtarma şansın var.

NevşehirliDoblocu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Arda Tekinay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Mistik Gri

Normal su ile kullanım sonrası pas oluşma ihtimali yüksektir.