Yatırım Aracı BES - Vadeli Hesap

mustafa200295

Misafir
Tepki
132
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
Merhaba,

Kızım artık 2 yaşına girdiği için onun adına bir birikim yapmak istiyorum, ileride okul yada başka bir ihtiyacı için kullanmayı hedefliyorum. Amacım 1 verip 10 almak değil, bu nedenle sizce uygun yatırım aracı nedir?

Vadeli hesap 1000 tl sonrası faiz işlemeye başlıyor ve otomatik olarak vadesini her ay yeniliyormuş

BES (bireysel emeklilik sistemi) yatırdığın para fonlara aktarılıyormuş oradan getiri sağlıyormuş %25 devlet desteği falan varmış(anlatırken sandım ki 100 tl yatıracağım 10 yıl sonra bir ağaoğlu bir koç bir sabancı falan olacağım herhalde :) )

İnternetten araştırdığıma göre ana en mantıklısı vadeli hesap gibi geliyor, paranı çekmek istediğinde fazla kesinti yapmıyorlarmış. BES te 10 yıl kalma zorunluluğu var (fazla kesinti olmaması için neyse kaldık diyelim) 10 yıl sonra bile baştan söylemediği ıvır zıvır kesintileri vergileri stopajları .........vs. uzayıp gidiyor kesintiler oluyormuş.

Şimdi sizden ricam önceden tecrübe etmiş abilerimin bilgi paylaşmasıdır. Şimdiden teşekkür ederim.

Hakan5816

Daimi Üye
Tepki
172
Adı
Hakan
Modeli
Renk
Metalik Siyah
bana göre en iyi uygun yatırım aracı yeni linea hocam..

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
babamın halk bankasında fon hesabı var, banka bu parayı fon olarak kullanma karşılığında her ay üzerine ücret ekliyor, mesela 40 bin tl paraya aylık 400 tl veriyor.

her ay bankadaki paran 400 tl artıyor yani. Ama fiyatlar çok değişken bir ay 400 veriyor ama diğer ay 300 olabiliyor. Herhalde bankanın o ayki senin paranı kullandığı bir düzeni var ona göre değişiyor.