Doblo Yardim

Veli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Veli
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Doblo
Araç Yılı
2004
Merhabalar. 2004 1,9 jtd de radyatör altında intercoller var buna antifiriz vs. Bir şey konuluyor mu yoksa hava ilemi çalışıyor.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Hava ile soğutuyor bir şey koymanıza gerek yok.

Veli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Veli
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Doblo
Araç Yılı
2004
Teşekkürler MEHMET Bey bu benim 2 senedir kafamda soru işareti olarak duruyordu.Çünkü her sene antifiriz değiştiriyorum gözümün önünde bakıp 1 vs.2 gün düşünüyordum sonunda beni sevindirdiniz teşekkürler beyim. MEHMET Bey 1 sorum daha olacak bu 2004 1.9 JTD kere ANTİFİRİZ VE SU kaç litre konuyor ve havası nasıl alınıyor CEVAP verirseniz sevinirim SAYGILAR. ..

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Merhaba antifriz ve su karışımını bölgenizde en düşük sıcaklıklara göre belirlemek daha doğru olur ancak ben arabama %100 antifriz koyarım. Hiçbir sorunlada karşılaşmadım. Yaz kış %100 antifriz koyarım

Veli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Veli
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Doblo
Araç Yılı
2004
SAYGILAR ...ARKADAŞIM FAKAT KAÇ LİTRE KOYUYORSUN.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Antifriz genelde yari yari yariya iyidir. 3lt anti 3 litre su. Sistemde 6lt sıvı var.

Memlekete göre değişir. Koydugunuz antifriz kaliteli derecesi iyi ise benim gibi 1.5 lt antifriz kalanı şu koyabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Izmir icin yeter.

Özellikle geçmişi bilinmiyorsa full anti friz koymak bir sürü yerden kaçak çıkartır. Basa is cikartir. Tecrübe ile sabittir.

Toprağımın araba ilk sahibi. O %200 Antifriz koysada olur :)))

Veli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Veli
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Doblo
Araç Yılı
2004
DEĞERLİ ARKADAŞIM. .. Mümkünse 1 sorum daha olacak RADYATÖR deki SUYU BOSALTİRKEN. .NASIL VE NERDEN boşaltmak lazım ...şimdiden teşekkürlerkerimi sunarım aydınlatıcı ve faydalı bilgileriniz içi. . (Bakalım benim yaptığım işlem doğrumu. ..BİRDE HAVA ALMA İŞİNİ nasıl yapıyorsunuz.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Antifriz genelde yari yari yariya iyidir. 3lt anti 3 litre su. Sistemde 6lt sıvı var.

Memlekete göre değişir. Koydugunuz antifriz kaliteli derecesi iyi ise benim gibi 1.5 lt antifriz kalanı şu koyabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Izmir icin yeter.

Özellikle geçmişi bilinmiyorsa full anti friz koymak bir sürü yerden kaçak çıkartır. Basa is cikartir. Tecrübe ile sabittir.

Toprağımın araba ilk sahibi. O %200 Antifriz koysada olur :)))
Allah iyiliğini versin hemşehrim ? 2004 model fakat 2007 şubat ayında almıştık 45000 kmde iken, 250000 küsur oldu , hala orjinal baskı balata ile devam sen düşün ? Antifrizi de dört beş yıl önce sanırım değiştirmiştik ilk kez , radyatör de damlatma vardı tamir için değiştirildi Onun harici hiç eksiltmedi ve yine aynı hiç açmam o kapağı hep aynı seviyede.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
DEĞERLİ ARKADAŞIM. .. Mümkünse 1 sorum daha olacak RADYATÖR deki SUYU BOSALTİRKEN. .NASIL VE NERDEN boşaltmak lazım ...şimdiden teşekkürlerkerimi sunarım aydınlatıcı ve faydalı bilgileriniz içi. . (Bakalım benim yaptığım işlem doğrumu. ..BİRDE HAVA ALMA İŞİNİ nasıl yapıyorsunuz.
Suyu alttan boşaltıyor tamirci ama tam bilmiyorum bende , yukarıdan koyunca biraz beklemişti eksiği tekrar koydu. sonra eve gittiğimde ertesi gün tamamlamıştım farkını , dört beş yıl oldu o kapağı açmadım. Açarsam da yine tamamen antifriz koyarım.

Veli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Veli
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Doblo
Araç Yılı
2004
GERÇEKTEN ÇOK DOĞRU söylüyorsun bende 4 sene oldu alalı kulağına kurşun öyle ağır masraf görmedim lakin 2.ci el olduğu için BASKI BALATA KAFAMDA DÜŞÜNCE. .....SAGOLASİN verdiğin bilgiler çok faydalı. ..

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Baskı balata konusunda kalkarken birazcık titriyor ama alıştığım için çok az gazı fazla verince titremeden kalkıyor. Baskı balata tamamen bitmeden de anahtar vurdurmam , orjinalin yerini maalesef orjinal diye aldığımız parçalar bile tutmuyor bence. O yüzden nerde yeter artık derse oraya kadar değiştirmem ?

Veli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Veli
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Doblo
Araç Yılı
2004
PEKİ BİTMEK ÜZERE olduğunu nasıl anliacagiz?..

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
PEKİ BİTMEK ÜZERE olduğunu nasıl anliacagiz?..

El freni saglam cekip yürümeyi deniyorlar yuruse bitik... bi kaç daha formül var. Netten bakın:) çok sağlıklı değiller açıkçası. Debraj pedali sertleşir, vites geçişleri çekilmez olur, ne bileyim araç yokuşta yürümez ,güçten düşer bunlar hep baskı balata :)) Aksi kronik diger atesleme pompa vb motor sorunlari yok ise tabi
.

Alttan radyatör hortumunu sokun bosaltin yukardan hortumla doldurun... bol bol pis suyu atin sonra alttan takin üstten baglayin su doldurun...

Max min arası olsun.. biraz calistirin kapak acik sonra kapayin..

Bi 2 gün sonra bakın yada bi zaman sonra az daha eklemek gerekebilir

Veli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Veli
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Doblo
Araç Yılı
2004
Ben dün antifiriz yeniledim. Bugün baktım çok az eksilmiş. Biraz su ekledim motoru çalıştırdım biraz bekledim ve şu kabında şu 2 cm.kadar yükseldi bende hava olduğunu düşündüm. Motoru stop ettim ( RADYATÖR un sol üsteki vidalı çıkarttım ve radyatöre giden hortumu elle basinc yapıp bıraktım bir kaç kere o vida nin yerinden şu atmayı başladı ve vidalı yerine taktım. Ve motoru tekrar çalıştırdım biraz kaz vererek hararet yükseldi fan açtı şu kabına baktım şu normal seviyede duruyor. TAHMİNİM DOĞRUDUR artık bilmiyorum. ...SİZCE NASIL.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Ben dün antifiriz yeniledim. Bugün baktım çok az eksilmiş. Biraz su ekledim motoru çalıştırdım biraz bekledim ve şu kabında şu 2 cm.kadar yükseldi bende hava olduğunu düşündüm. Motoru stop ettim ( RADYATÖR un sol üsteki vidalı çıkarttım ve radyatöre giden hortumu elle basinc yapıp bıraktım bir kaç kere o vida nin yerinden şu atmayı başladı ve vidalı yerine taktım. Ve motoru tekrar çalıştırdım biraz kaz vererek hararet yükseldi fan açtı şu kabına baktım şu normal seviyede duruyor. TAHMİNİM DOĞRUDUR artık bilmiyorum. ...SİZCE NASIL.

Arac iyice ısındığında yedek su deposu şişmesi yanı örneğin soğukken max da ise genleşme deposu araç ısınınca max i geçer. Bu fizik kanununudur. Isınan su hacmen genişler. Basınç yükselir. Yedek şu deposu su seviyesi çok doldurmayın. Mın max arası ayarlayın. Bi kalemle cizik atın. Takıp edin.

Max yapınca 1 parmak geçiyor. Soğuyunca bakıyorum ertesi gün yine max da. Biraktigim yerde.Tekrar tekrar hep baktım. Olagan durum.

Şimdilerde min max arası koyuyorum. Motor normal sıcaklığında iken Max i çok az geçiyor. Kaliyor. Sabitliyor.

Şu durumda korkun şu kabı patlıcak derce şişer, şu tahliye eder, ne bileyim hararet çıkar. Zaten genlesme depo kapagi fazla basincda su atar...Bu durumda ya hava vardır yada sistemde devirdaimde termostat da aksaklık.

Bu araçlar elektironik kontrollü. Korkmayın kolay kolay hava yapmaz.

Veli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Veli
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Doblo
Araç Yılı
2004
HAKLISIN DOĞRU...DOĞRU HAVASI nasıl alınıyor. ..