Yardım İzmir-Eskişehir arası yollarda kar durumu

mudem35

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Arkadaşlar merhaba, salı-çarşamba günü gibi İzmirden Eskişehire gitme durumum var 1 veya 2 günlük sonra döneceğim. Ancak şöyle bir sorunum var kışlık lastiğim yok ve zincirim falan da yok. İzmirden Uşak, Kütahya, Eskişehir güzergahını izleyeceğim. Yazlık lastikle gidebilir miyim? Yollardaki kar durumu nasıldır? Yardımcı olabilir misiniz?

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Kış lastiği takmadan İzmir'den çıkarsan trafikten cezayı yersin bunun yanında arabanda zincir ve çekme halatı bulundurma zorunluluğu var yol açık olsa bile kış hali ne zaman ne olacağı belli olmaz hayırlı yolculuklar dilerim..

mudem35

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Ceza bizim ticari ruhsatlı araçlar için geçerli sanırım. Otomobil ruhsatlı bir arabayla gitsem yinede ceza yönünden bir sıkıntı yaşar mıyım bilginiz var mı?

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Ticarilerde yazlık lastik talana ceza var hususilerde yok deniyor ama kanuni yönünü bilmiyorum 7 derecenin altında yolda buzlanmalarda yazlık lastik zaten emniyetsiz sürüş oluştuğundan kış lastiginiz yoksa dikkat edin derim.izmir içinde kışlık lastik zorunluluğu yok..

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
800 e 900 e ikinci el lastik al öyle çık

mudem35

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Belki ceza yemesem bile dediğiniz gibi emniyetsiz bir sürüş olacak. Risk almak istemiyorum ya iptal edip gitmeyeceğim ya da otobüsle gideceğim. Cevaplar için teşekkürler.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Ticari araçlara şehirler arası kışlık lastiksiz yasak. Eğer bir çevirme denk gelirse ceza yazarlar. Yazacakları cezada lastik parası kadar olur zaten. Eğer bulunduğunuz yerde varsa kışlık lastik kiralayın.

iamyaman

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mustafa
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
karayolları hava durumu yazarsan internete senin geçeceğin yolları tek tek hava durumunu gösteriyor çıkış saatini seçtiğinde hangi bölgede ne zaman olacağını ve sen o bölgede olunca hava nasıl olucak gösteriyor

mudem35

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Karayollarının o sitesini gördüm ama belki önceden yağan tutmuş kar vardır falan diye düşündüm ondan emin olamadım. Zaten ceza olayıda tedirgin etti o yüzden iptal ettim başka zaman gideceğim. Teşekkürler

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Karayollarının o sitesini gördüm ama belki önceden yağan tutmuş kar vardır falan diye düşündüm ondan emin olamadım. Zaten ceza olayıda tedirgin etti o yüzden iptal ettim başka zaman gideceğim. Teşekkürler
İyi güzel düşünülüyor

saltinto

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serdar
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Yanlışım varsa uyarın lütfen, kışlık lastik takma mecburiyeti ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan araçlar için mecburidir.Bu araçlarda K belgesi olmak zorundadır. Ruhsat kaydında hususi yazan (otomobil demiyorum) araç sınıfı kamyonet olsa bile ticari bir amaç için yük veya yolcu taşımayan bu araçların kışlık lastik takma zorunluluğu yoktur. Emniyetli yolculuk için kış mevsiminde kışlık lastik kullanmak tabiki faydalıdır Fakat her doblo kullanıcısı kışlık lastik taktırmak zorunda değildir.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Yanlışım varsa uyarın lütfen, kışlık lastik takma mecburiyeti ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan araçlar için mecburidir.Bu araçlarda K belgesi olmak zorundadır. Ruhsat kaydında hususi yazan (otomobil demiyorum) araç sınıfı kamyonet olsa bile ticari bir amaç için yük veya yolcu taşımayan bu araçların kışlık lastik takma zorunluluğu yoktur. Emniyetli yolculuk için kış mevsiminde kışlık lastik kullanmak tabiki faydalıdır Fakat her doblo kullanıcısı kışlık lastik taktırmak zorunda değildir.
Bizim araçlarda zorunlu değil ama iç kesimde yollar açık olsa bile buzlanma olduğundan kışlık lastik can sağlığı açısından iyidir yazlikla adım atamazsınız ve tehlikelidir.