Yakıt Tüketimi Neden Düşmüyor ?

eyetem

Aktif Üye
Adı
Ömer Faruk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Sektör
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
BEYAZ
Merhaba arkadaşlar, benim d3 1.3 Mjet 90 Hp 2012 doblom var... Aracımı 1 sene oldu alalı yaklaşık 18.000 kmde... Fakat araç yakıt tüketimi bana göre çok fazla yol bilgisayarında 7.8-8.2 arası değişiyor ortalama yakıt tüketimi resmen yakıyor araç... aracı devirinde kullanıyor pekde yormuyorum... bir seferindede arkadaşın aynı ama d2 aracı kullandım ama bu kadar değil inanamadım yani şöförden kaynaklandığını düşünmüyorum.... Bende yakıtı düşürme yöntemlerine bakıyorum... chıptuning uygulamasını düşünüyorum ama yinede bu değerler normal mi?

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
Merhaba arkadaşlar, benim d3 1.3 Mjet 90 Hp 2012 doblom var... Aracımı 1 sene oldu alalı yaklaşık 18.000 kmde... Fakat araç yakıt tüketimi bana göre çok fazla yol bilgisayarında 7.8-8.2 arası değişiyor ortalama yakıt tüketimi resmen yakıyor araç... aracı devirinde kullanıyor pekde yormuyorum... bir seferindede arkadaşın aynı ama d2 aracı kullandım ama bu kadar değil inanamadım yani şöförden kaynaklandığını düşünmüyorum.... Bende yakıtı düşürme yöntemlerine bakıyorum... chıptuning uygulamasını düşünüyorum ama yinede bu değerler normal mi?

bakın size şunu söyleyeyim benim aracımda d2 kasa 2011 model 1.3 multijet safeline bende olaya sizin gibi yaklaşıyordum sinir oluyordum ama baya araştırdım olay şu bizim araçlarımız dizel ve soğuk mevsimlerde fazla yakması normal çünkü ayrı olarak motoru ısıtmak için extra yakıt tüketiliyor bunu bana bizzat fiat malatya otoda yetkili usta söyledi şöyle diyeyim size benim aracım haziran ayında yolculuk yaptım ve çok ideal kullandım hiç sıkmadan bunaltmadan ve 5.vites 90 ile çoğunlukla ve aracım km de 20.75 krş yakmıştı ve şehir içide 6.5 7 litre arasında yakıyor du ama bakın soğuk mevsimlerde şehir içi 9 litreyi bile bulabilirsiniz ayrıca 2 hafta önce aracımla yolculuk yaptım aynı yaz zamanında yaptığım yolculuğun aynısı aynı hız aynı vites çoğunluj aracım yazın 20.75 krş yakmıştı şimdi ise 27 kuruş yaktı yani demek istediğimi bizim araçlarımız dizel aldığı havayı ısıtarak çalışıyor ve soğuk havalarda fazla yakması normal hiç aklınızda şüphe olmasın

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
1.3 mjet 40 bin km kadar 7.5 civarında yakıt yakıyor 40 binden sonra düşüyor bizim ki şehir içi trafikte 6.7 yi gördüm

ayrıca doblonuz çok güzel duruyor fotoğrfta maşallah

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
Benim 1,3 2011 doblo 34.000 km de, geçen bir depo ile (57 lt) 710 km yol yaptım hepsi şehir içi, şehir içi dediklerim dur kalk yol bilgisayarı 8lt gösteriyor. Bazı arkadaşlar yol bilgisayarının hatalı gösterdiğini söylüyorlar ancak benim araç doğru gösteriyor. Arada dur kalk olmayan yollarda yol bilgisayarını sıfırlıyorum o zaman 6lt gösteriyor. Bu değerlerin altına hiç düşemedim.

Şehir içi diyen arkadaşlar nerede yaşıyor bilmiyorum, ama bizim buralarda şehir içi demek bana göre dur kalk, çünkü olan bu.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

bakın size şunu söyleyeyim benim aracımda d2 kasa 2011 model 1.3 multijet safeline bende olaya sizin gibi yaklaşıyordum sinir oluyordum ama baya araştırdım olay şu bizim araçlarımız dizel ve soğuk mevsimlerde fazla yakması normal çünkü ayrı olarak motoru ısıtmak için extra yakıt tüketiliyor bunu bana bizzat fiat malatya otoda yetkili usta söyledi şöyle diyeyim size benim aracım haziran ayında yolculuk yaptım ve çok ideal kullandım hiç sıkmadan bunaltmadan ve 5.vites 90 ile çoğunlukla ve aracım km de 20.75 krş yakmıştı ve şehir içide 6.5 7 litre arasında yakıyor du ama bakın soğuk mevsimlerde şehir içi 9 litreyi bile bulabilirsiniz ayrıca 2 hafta önce aracımla yolculuk yaptım aynı yaz zamanında yaptığım yolculuğun aynısı aynı hız aynı vites çoğunluj aracım yazın 20.75 krş yakmıştı şimdi ise 27 kuruş yaktı yani demek istediğimi bizim araçlarımız dizel aldığı havayı ısıtarak çalışıyor ve soğuk havalarda fazla yakması normal hiç aklınızda şüphe olmasın

yazdıklarınız turbo diesel tekniği ile bağdaşmıyor.

intercooler ne işe yarar?

common rail direct injections-turbo-intercooler (DCI,DTI,CDTI,CRDI,TDI,DI-D,multijet,duratorq,CDI,HDI,D4-D adına ne dersen de) araçlar aldıkları havayı intercoolerde soğuturlar.soğuyup yoğunlaşan havayı egzost gazının belli bir bölümüyle karıştırır,turboda basınçlandırarak silindire gönderirler.burada ısıtma işini EGR'den gelen bir miktar egzoz gazı yapar,motor ayrı bir güç harcamaz.iddia edilenin aksine soğuk hava daha yoğun olduğu için silindire daha fazla hava basılabilir.bu yüzden yakıtın düşmesini bekleyebiliriz.

ancak soğuk havalarda motor zor ısındığı için normal çalışma sıcaklığına ulaşması uzun sürer.normal çalışma sıcaklığı altında parçalar arası sürtünme fazla ve yanma verimi düşük olur.bu yüzden "kısa mesafe kullanılan"tüm araçlar (lpg-cng-benzin-dizel) kışın biraz daha fazla yakıt tüketebilirler.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

hocam evvela aracına MAAŞALLAH diyecem.Allah nazarlardan saklasın,çok güzel bir araban var.

normal seyirde kullandığınız devir aralığı nedir?

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
benim aracım d2 1.3 premio, benim aracım hep dolu oluyor nerdeyse her gittiğimiz yere ailecek gidiyoruz yinede normal yakıyor. Sizin araçlar nasıl çok yakıyor anlamadım. Uzun yolu zaten söylemiyorum araç yakmıyor resmen şehiriçide yazın 5.2 lt sıkışık trafikte, kışın 6.5 lt sıkışık trafikte yakıyor. Ne kadar sıkıştırırsam sıkıştırayım hep böyle.
Ama aracı hemen çalıştır git yapmam en az 1 dk rolantide beklerim sonra yavaş yavaş mahalle aralarından çıkana kadar hep 1. viteste takılırım.

Ayrıca zaten araçlarımız dizel 10 km yol gidiyorum hararet göstergesi anca ortaya çıkmış oluyor işte o zaman istediğini yap. Ama hararet yerine oturmadan motor o ısıya ulaşmadan motora abanmamak gerek. Şahsen ben hararet yerine oturduğu zaman abanırım yüksek devirlere çıkarım yakıt tüketimi öyle yükselmez. Asıl amaç motorun hararetinin oturmasını beklemek. Bu kışın tüm dizel araçlarda geçerli.

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
benim aracım d2 1.3 premio, benim aracım hep dolu oluyor nerdeyse her gittiğimiz yere ailecek gidiyoruz yinede normal yakıyor. Sizin araçlar nasıl çok yakıyor anlamadım. Uzun yolu zaten söylemiyorum araç yakmıyor resmen şehiriçide yazın 5.2 lt sıkışık trafikte, kışın 6.5 lt sıkışık trafikte yakıyor. Ne kadar sıkıştırırsam sıkıştırayım hep böyle.
Ama aracı hemen çalıştır git yapmam en az 1 dk rolantide beklerim sonra yavaş yavaş mahalle aralarından çıkana kadar hep 1. viteste takılırım.

Ayrıca zaten araçlarımız dizel 10 km yol gidiyorum hararet göstergesi anca ortaya çıkmış oluyor işte o zaman istediğini yap. Ama hararet yerine oturmadan motor o ısıya ulaşmadan motora abanmamak gerek. Şahsen ben hararet yerine oturduğu zaman abanırım yüksek devirlere çıkarım yakıt tüketimi öyle yükselmez. Asıl amaç motorun hararetinin oturmasını beklemek. Bu kışın tüm dizel araçlarda geçerli.

kardeş aracını öp başına koy bende d3 var ş.içi 100 km 8 lt. ne yaparsam yapayım inmiyor. Hiç dur kalk trafiğe giriyormusun?

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ

kardeş aracını öp başına koy bende d3 var ş.içi 100 km 8 lt. ne yaparsam yapayım inmiyor. Hiç dur kalk trafiğe giriyormusun?
tabiiki istanbul trafiği sonuçta. Beyoğlu -- Maltepe arasını 20 tlye gidip geliyorum tam 100 km yapıyor, neredeyse 20 kmsi dur kalk malum köprü gişe iş çıkışına denk geldimi kaçınılmaz son.

ben sürekli PO alıyorum mazotu bana göre daha uzun km gidiyor araç.

Cetin

DENİZLİ YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Çetin ÖZDEMİR
Kan Grubu
0 -
Meslek
Pazarlama
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2012
Renk
Duman Gri
her akşam eve giderken 15 km yol yapıyorum. 35 tane ışık görüyorum ışıklar 75 ile 30 sn arasında bazı ışıklarda da tek seferde geçemiyorsun haliyle. :) Denizli'de Kırmızı ışık çok yaya geçitlerinde bile bekliyorsun. O Dur kalka kışın 6.2 şehir içi ortalaması yapıyorum.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

ş.i. d3 için bence çok yüksek değil biraz yüksek.oda kullanımdan kullanıma fark eder.kışlıklar takılınca da yükselir.benim araç sakin kullanım ş.i .7,4 civarı.kışlıkları taktık illaki yükselir.

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Benimde şuan 6.7

Depoyu fullettim. 700km yol yaptım 3 diş daha mazot var.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bence 7.5 lt kadar normal fabrika verisi 6.6 zaten 1litre oynaması gayet doğl hele dur kalkta 8 litre az bile bu kasaya bizimki son şehir içi durkalk arada 60 70 km hızada çıkaldı ışıklar sokak araları vs 6.7 gösteriyordu mazot alıp sıfırlamıştık 75km yol yapmıştım trafikte

eyetem

Aktif Üye
Adı
Ömer Faruk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Sektör
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
BEYAZ
Bende ilk başta opetten alıyordum ama şuan shellin mazotunu deniyorum... Aracı genelde 30 bin devire gelmeden vites değiştiriyorum.. malum bildiğim kadarıyla 30 binde turbo açıyor galiba o zaman daha çok yakar diye biliyorum...

eyetem

Aktif Üye
Adı
Ömer Faruk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Sektör
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
BEYAZ

hocam evvela aracına MAAŞALLAH diyecem.Allah nazarlardan saklasın,çok güzel bir araban var.

normal seyirde kullandığınız devir aralığı nedir?

Allah Razı olsun... :) Cümlemizinkini korusun inşallah..

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
bende yoluna göre vites değiştiriyorum, yokuş aşağı 2000 bile ol madn vites değiştirdiğim oluyor ki genelde yokuş aşağı yüksek vitese atıp gaza basmam ama bu öyle böyle değil dur kalk acayip etkiliyor, 50-60 la sabit gidebildiğim aralarda durduğumda düşüyor ama tampon tampona trafikte ki hafta içi sabah biri beylikdüzünden çıkıp avcılar,şirinevler, bakırköy full dur kalk.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
vites değişimi yoluna göre çok değişken olabiliyorr. Mesela 1 den 2 ye atarken 1500 devir yeterli geliyor düz yolda. 2. vites ve 4. vites acayip atak :)