Doblo Yağ lambası yanıyor

Ercan ÇOBAN

Aktif Üye
Doblo
Tepki
16
Adı
Ercan çoban
Kan Grubu
AB RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Doblo 1,3 euro5 aracım var motor rektefiye oldu daha sonra yağ basınç hatası vermeye başladı gaza yüklenince kesiyor. Magnet marelli yağ pompası takılmıştı. Opar filtre takılmıştı
Sonra usta müşürden olabilir dedi müşürü değiştirdik aynı.
Daha sonra usta çapaklardan olabilir dedi. Tekrar yağ ve filtre takıldı bu sefer bosch filtre taktık yine aynı Bilgisayara bağlantım çalışınca rolentide yağ seviyesi %21 görünüyor normal mi
Bide bu araçlarda yağ seviye sensörü var mı (basınç sensörü değil o değişti) varsa ondan kaynaklanabilir mi.
Diğer bir ihtimal yağ soğutucu değişmedi eşanjör kanallarında bi tıkanma çamurlaşma olmuş olabilir mi.
LÜTFEN yardım edin

Son düzenleme:

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Tepki
713
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Böyle bir konumuz var,tecrübelerimizi paylaşıyoruz.Yağ lambası rölantide sönüyor mu? Sönüyorsa ne kadar sürede,gaz verdiğinizde yeterli basınçta yağ çektiği için lamba söner.Lamba yanıp kısa süre (3-4 sn) sonra sönüyorsa sıkıntılı bir durum değil.Usta hangi yağı ve kaç numara kullandı yağın akışkanlığında bunu etkiliyor bende de vardı yağı değiştirdim daha uyarı vermemeye başladı.Filtre kaynaklı da olabilir birçok filtre değiştirip aynı hata devam eden arkadaşlar var orjinal diye taksalar bile.Karterinizde ezikler var mı? Başıma geldiği için soruyorum yağ pompasının süzgecinin hizasından karterim ezilmişti yeterli yağ çekemediğinden bu uyarı uzun süre devam ediyordu sizin gibi gaz verdiğimde sönüyordu karteri düzelttirdim sıkıntı kalmadı.

Ercan ÇOBAN

Aktif Üye
Doblo
Tepki
16
Adı
Ercan çoban
Kan Grubu
AB RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Malesef rölantide sönmüyor, çok az gaz verince sönüyor1000 devirde fakat gazdan ayağımı çekince bazen yine yanıyor. Karterde ezik falan yok motor revizeden önce öyle bir şey yoktu yağ 5*30 markaları hatırlamıyorum ama iki farklı marka kullandım aynı. Kaldı ki revizeden önce ben bu araca daha kalın yağ koymama rağmen bu hatayı vermemişti

Ercan ÇOBAN

Aktif Üye
Doblo
Tepki
16
Adı
Ercan çoban
Kan Grubu
AB RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Yağ filtresi kabı tam sıkılmamış ondan kaynaklanıyormuş. Sistem şu şekilde çalışıyor filtre kabı sıkıldıkça filtreyi aşağı itiyor, filtre de yağ kütüğünde bulunan bir mandalı iterek yağ geçişini açıyor. Tam sıkılmadığı için yağ geçişi yeterli olmuyormuş