Doblo Vites sorunu

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Merhaba arkadaşlar aranızda yeni katıldım ilk defa doblo aracım oldu.
Aracım 2017 model 1.6 153.000 kmde daha ancak aklıma takılan birkaç sorun var.
Baskı balata komple seti yeni değiştirdim ancak geri vites e taktığımda girmiş gözüküyor ve tam debriyaj kaldırırken gıcırrt sesi geliyor oturmamış oluyor tekrar takıyorum oturuyor bu sorun neden olur ve ikinci sorum ise 1.vites e acayip zor geçiyor ustaya sordum ikiside normal dedi bu araçlarda geri vitesleri eski tip sekromeç yok ve 1.vites içinde normal geçiyor diyor anlam veremedim neden böyle ?

Son düzenleme:

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Kimse böyle bir durumla karşılaşmadı sanırım iyi bir ustaya göstermem gerekecek anlaşılan.Avrupa yakası Fatih te oturuyorum yakınlarda sağlam yönlendirme yapabileceğiniz usta var mı?

Doblolara fısıldayan adam

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Kardeşim dobloların şanzımanları geriye takarken cartlıyor geriye takmadan önce 4 e sonra R ye takarsan cartlama kesilir 1.vitese girmiyor ise zorluyorsan sokarken baskı balatanın merkezi sertleşiyor genelde baskı ile beraber şanzımanı söküp komple set değişmen lazım

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Kardeşim dobloların şanzımanları geriye takarken cartlıyor geriye takmadan önce 4 e sonra R ye takarsan cartlama kesilir 1.vitese girmiyor ise zorluyorsan sokarken baskı balatanın merkezi sertleşiyor genelde baskı ile beraber şanzımanı söküp komple set değişmen lazım
Baskı balata set komple yeni değiştirdim onun dışında başka bir sıkıntı var gibi. Geri vites geçmiş gibi gözüküyor ama atıyor yada biraz zorlayınca tam geçmiş oluyor

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Debriyaj hidroliğine baktınız mı ?

Doblo 20.yıl

Azimli Üye
Doblo
Adı
Barış
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Aracınız 6 ileri muhtemelen geri vites 1. Vites yanında ise geriye takarken cirtlama olmuyor. 5 vites olanlarda oluyor. Doblolarda viteste ustanizin dediği şeyler olmaz. İyi bir ustaya gitmenizi öneririm.

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Aracınız 6 ileri muhtemelen geri vites 1. Vites yanında ise geriye takarken cirtlama olmuyor. 5 vites olanlarda oluyor. Doblolarda viteste ustanizin dediği şeyler olmaz. İyi bir ustaya gitmenizi öneririm.
Evet 6 ileri ancak geri takarken çırtlama değilde şöyle takılı gibi gözüküyor mesela kalkışta ses geliyor bir daha takıyorum tam oturmuş oluyor ve
1.vites döverek geçiriyorum tabirizi caizse o kadar zorluyor hareket halinde özellikle bazende çok rahat geçiyor.Durduğu yerde ise o kadar rahat geçiyor ki vitesler anlamıyorum

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Volantı taşladılar mı ?

Doblo 20.yıl

Azimli Üye
Doblo
Adı
Barış
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Evet 6 ileri ancak geri takarken çırtlama değilde şöyle takılı gibi gözüküyor mesela kalkışta ses geliyor bir daha takıyorum tam oturmuş oluyor ve
1.vites döverek geçiriyorum tabirizi caizse o kadar zorluyor hareket halinde özellikle bazende çok rahat geçiyor.Durduğu yerde ise o kadar rahat geçiyor ki vitesler anlamıyorum
Sizin bahsettiğiniz olay bende bir ara 1.3 dobloda olmuştu. Her vitesin ayrı bir dişlisi var galiba tamircim vites dislilerini de söküp bozuk olanları değişti ve debriyaj balatasıni değişti ondan sonra arıza gitmişti. Bende 1 e neredeyse ayağımla iterek degisiyordum. O yüzden 2 de kaldırıyor dün arabayı

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Avrupa yakasında yaşıyorum aracım için bu soruna baktırabileceğim tavsiye edeceğiniz usta var mı?

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Anadoluda var

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
05541315175 hakan oto dobloda iyidir

Mertooo

Saygın Üye
Adı
Mert
Baskı balata komple seti yeni değiştirdim ancak geri vites e taktığımda girmiş gözüküyor ve tam debriyaj kaldırırken gıcırrt sesi geliyor oturmamış oluyor tekrar takıyorum oturuyor bu sorun neden olur ve ikinci sorum ise 1.vites e acayip zor geçiyor ustaya sordum ikiside normal dedi bu araçlarda geri vitesleri eski tip sekromeç yok ve 1.vites içinde normal geçiyor diyor anlam veremedim neden böyle ?
Avrupa yakasında 0 (533) 086 29 13 erhan usta oneririm piyalepasada

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Merhaba Daha öncede bu konudan birkaçkere bahsettim vites halatların ayarlanacak başka bir sorun yok.ilk önce vites kolunda merkezleme yeri var onu merkezliyeceksin sonra şanzıman üzerinden tel ayarı yapılacak çok basit ve 10 dk zaman alır bunu birkaç arkadaşa daha anlattım şimdi halat ayarı yapılmaz diyen çıkacaktır hayır kardeşim halat ayarı yapılır dediğim şekilde yapılır.işinin ehli bir usta bul ayarlasın dipnot fiat markalı ticari taksicilerin en çok gittiği tamirciye git onlar uzmanlaşmış bu gibi konularda

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Benim eski konum var hocam forumda . 2010 1.6 Multijet . Baskı balata , vites halatı, vites kolunun altındaki mekanizma hepsini değiştirdim üzerine çıkma şanzıman alıp taktırdım hiçbir şey değişmedi. Bu şekilde kullanıyorum. Geride garç sesi olmuyor ama birinci viteste eziyet çekiyorum. 1 ve 2. Vites çok zor geçiyor çözemedim herkes bu araçlar böyle diyor kime gitsem normal bunlarda diyorlar sanki eskiden araba kullanmamışım gibi.

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Merhaba Daha öncede bu konudan birkaçkere bahsettim vites halatların ayarlanacak başka bir sorun yok.ilk önce vites kolunda merkezleme yeri var onu merkezliyeceksin sonra şanzıman üzerinden tel ayarı yapılacak çok basit ve 10 dk zaman alır bunu birkaç arkadaşa daha anlattım şimdi halat ayarı yapılmaz diyen çıkacaktır hayır kardeşim halat ayarı yapılır dediğim şekilde yapılır.işinin ehli bir usta bul ayarlasın dipnot fiat markalı ticari taksicilerin en çok gittiği tamirciye git onlar uzmanlaşmış bu gibi konularda
Vites halat ayarı yaptırdım arkadaşa beraber bende yanındayken . Sadece vites kolunun altından yaptı ama şanzıman üzerinden değil . Çok az bir rahatlama oldu hala aynı .

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Vites halat ayarı yaptırdım arkadaşa beraber bende yanındayken . Sadece vites kolunun altından yaptı ama şanzıman üzerinden değil . Çok az bir rahatlama oldu hala aynı .
İnce bir detay var vites kolunu boş konuma alcan ortalıyacan birisi sabit tutacak biride şanzıman üzerinden iki adet tele bakacak tellerin sıkılığına boşluğuna bakacak ayar yapacak

saltinto

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serdar
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Büyük ihtimal ile Vites Halat ayarı yada, Halatın kendisi ile ilgili sorun yaşıyorsunuz.