Yardım Turbo kesme silkeleme ve motor arıza lambası yakıyor

Gkhn94

Yeni Üye
Doblo
Adı
Gökhan
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Beyaz eşya teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Yıldız Mavi
Eki Görüntüle 37009Herkese merhaba aranıza bugün katılmış bulunuyorum 26 yaşındayım ilk aracımı 3 gün önce yeni aldım muayenesi geçen hafta yapılmış ve geçtiği için expertiz yaptırmadım 1.3 MJ Maxi modeli 2006 model 288bin km de fakat birkaç sorunum var ilk gün bir problem yoktu gerekli bakımlarınıda yaptırdım gitmesinde durmasında bir problem yok ama özellikle sabahları çalıştırırken yaklaşık 10 20 saniyede marş alıyor ve ilk 2-3 dk kötü koku ve beyazımsı duman eşliğinde patır patır çalışıyor gaz verdikten sonra düzeliyor bunu katalizör boş olduğu için yapıyordur diyorum fazla önemsemiyorum aslında ama asıl problemim şu birini sollayacağım zaman veya yokuş çıkarken gaza yüklendiğim zaman 3000 3500 devirden sonra bir anda kendini silkeleyip turbo kesiyor ve motor arıza lambası yakıyor 3000 devirden yukarı gitmiyor kontağı kapatıp açtığımda arıza ışığı sönüyor gitmesi düzeliyor ama tekrar yüklendiğim zaman yine turbo keserek silkeliyor ve arıza lambası yakıyor çok araştırdım hava akış metreye ne yaptıysam yine aynı düzelmedi mazot filtresini değiştirtemedim kimseye ellemek istemiyorlar tırnağı kırık diye acaba mazot filtresinden mi yapıyor yoksa başka birşey mi var araçta sizlerinde fikrini almak isterim

Kanarya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Ahmet
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Merhaba hg aramiza arkadaşım bende aynı sorunla boğuşurken 4 5 aydır uğraştım ve 3500 4000 devirde sıkıntı çıkıyordu araba kendini salıyordu önce ilk yapman gereken turbo basınç sensöru yani valfi kontrol ettir kesin bozuk dur sonra yuksek devirde turbo devreye gireceği zaman girmiyor. Turbo giden küçük hortum girdiği yeri tikalidir baktır oraya açtır
Benim araba canavar oldu suan
Orjinal valfi aldim bozuk çıktı ikinciyi aldim düzeldi bu hatayı bulununcaya kadar neler cektim bir bilsen