Doblo Turbo Hakkinda

klimator

Azimli Üye
Adı
YASAR GUNEC
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2006
arkadaslar aracim 1.4 fire ben araca turbo taktirmak istiyorum bu benzinli araclarda doblolarda mumkunmu maliyeti ne kadar olur

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
İyi akşamlar. Doblo 1.4 için düşündündüğünüz turbo işlemi hayli maliyetli bir iş. Orjinal bir turbo kullanmak için linea yada bravalardaki 1.4 TJET turbo sistemini bulmanız gerek. turbo öncesinde aracınızın motoru sökülüp sıkıştırma oranı düşürülmesi, piston ve yataklardaki keplerin bir miktar işlenerek yağ boşluklarının artırılması gerekir. Çelik piston ve iyi bir marka segmana ihtiyaç duyacaksınız. Yüksek iç hararetle uğraşmamak için supapları büyütmeniz gerekecek. Ayrıca intercoller için tesisat v.s. gerekli. yağ pompasının tadil edilmeside gerekli. Yağ pompası yağ basıncı ekstra çıkan turboyu yağlamaya yetmeyecektir.

Bütün bunları paraya kıyıp yaptırdınız diyelim. 5. viteste 1000devirde 28km yapan aracınızın vites oranları çok kısadır. İlk iki vitesi hiç kullanamayacaksınız. Son viteste de aracınızın çok çabuk redline'a girecektir. bunun için uzun oranlı bir diferansiyele ihtiyacınız 1.4 TJET'lerin diferansiyeli olur mu....bilemem...

Acizane önerim, severek kullanıdığım doblo 1.2 için bir zamanlar çıkma bir marea 1.6 yada 2.0 motoru aramıştım (benzinli araç kullanmayı sevdiğim için) Çıkmacılardan çok kolaylıkla bir marea motoru temin edebilirsiniz. Daha önce bu kasada kullanıldığı için uyum sorunu yaşamazsınız. Kendi vites kutunuzla çok seri mareanın ki ile seri ve hızlı bir araca sahip olursunuz.

Bu arada.....1.4 fire motor 1.6 litreye rektefiye edilebilir mi? bir bakmak gerek bence....Çok hesaplı ve daha az yorucu bir işlem olabilir.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
1.4 Fiat motoru 1.6 hatta 1.8'e stroke edilebiliyor fakat gereksiz olur.Parçalarını getirmek problem, Lancia'nın bir modelinde kullandığı motorun parçaları uyuyor, ismini çıkaramadım şuan...

1.4 motorlar aluminyum blok mu bilmiyorum şayet öyleyse, aracınız aşırı beslemeli herhangi bir sistemde sorun yaşar muhtemelen, aluminyum bloklar yüksek basınç ve sıcakta blok içi duvarlarda dalgalanma yaparlar.Hatta bu yüzden Bmw'nin M50 motorları turbolanır, aynı teknoloji M52b28 motor da var ama blok aluminyum olduğu için tercih edilmezler.Size daha az maliyetli olacak şey ise, 1.9 Jtd motor ve şanzımanı araca koymak, yani swap yapmak olur, bu motor üzerinde performans artışı sağlamak daha kolay.

8v Jtd, 159'da yer alan 16v Jtd motora çeviriliyor, sadece 16v silindir kapağına ihtiyaç var, emme manifoldu turboya uygun, yapmanız gereken şey turbo egzoz ve yazılım.170'lik Ducato turbosu, egzoz, soğuk hava girişi ve yazılımla 200-210 beygir alan 8v Alfa'lar var.Hatta 272 beygirle yürüyen 16v 1.9 Jtd var, daha üstü de forged motor ile mümkün.