Turbo Açma ve Kapış

selcukan43

Daimi Üye
Arkadaşlar abiler araba son zamanlarda bi tuhaflaştı.. gaza birden bastığımda anında asılmaya başlamıyor. 3-4 saniye sonra yavaş yavaş hızlanıyor tam doruğa ulaştığında asılması felaket ona bi şikayetim yok ama cok gec hızlanıyor. yakıttandır dedim hep euro diesel alıyorum aldığım yeri değiştirdim yine aynı. hava filtresi tıkanmıştır dedim onu değiştirdim yine aynı. bu 1.9 ları bilen bilir araç caddy ile kafa kafaya ama tam asılmaya başladığında bu şekilde. caddy'nin doblodan farkı gaza basar basmaz asılmaya başlıyor 1 saniye bile geçmeden. sorun ne olabilir?

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
evet bende de öyle direkt hızlanmıyor araba sanki birden turbo açılıyor araba hızlanıyor bi acayip oldu

selcukan43

Daimi Üye
aklıma bir şey geliyor.. 10 litre euro diesel koyup yarım litre sentetik tiner atsam depoya nolur acaba :) :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
selcukan43 tarafından yazılan metin:
aklıma bir şey geliyor.. 10 litre euro diesel koyup yarım litre sentetik tiner atsam depoya nolur acaba :) :)

:D motoru bitirmenin daha kolay yolları da var tabii! :D

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
enjektörleri bi yoklattır,tıkanmaya başlamış olabilir.mazot filtresinde tıkanmada olabilir,turboda kaçırıyor olabilir.aracını aldığından beri böyleyse sorun sende de olabilir.

ani hızlanma gereken yerlerde vites küçültün.çünkü turbo düşük devirlerde açmadığı gibi,kapış devreleride (olan araçlar için) düşük devirlerde açılmaz.bu sebeplerden dolayı düşük devirde seyrederken ani hızlanmak isterseniz önce vites küçültün.hem devir yükseltip turboyu ve beslemeyi açarsınız hemde küçük vitesde tekerleklere giden tork daha yüksek olduğundan daha hızlı kaçarsınız.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
evet güzel bir öneri... vites küçültünce bağırmasına kıyamıyorum aracın :D

bu tiner olayıda sakat iş aga sen neden öle :D

selcukan43

Daimi Üye
ya ilk aldığımda böyle değildi. aracın bakımını aksatmıyorum hiç. mazot filtresidir yağdır şudur budur hepiciğini yeni değiştim. yağını yanlız castrol magnatec 10-40w koydurdum. vites küçültünce zaten 3-4 saniye sonra asılmaya başlıyor 30 - 40 km süratte 3. vites asılmak istesem 7-8 sn yi bulur. turbo kaçırıyor, enjektörleri yoklattırın gibi önerilerde bulunmuşsunuz sağolun bunlardan olabilir sorun. ama pahalımıdır? :D hani öğrenciyiz malum. ben şu enjektörleri tinerle yoklayayım dedim ama denemedim daha.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
ya aga sen taktın bu tinere aman deyin arabayı yakma sonra :D boşver tineri filan :D

selcukan43

Daimi Üye
ya ben bu arabayı anlamadım :D arkadaşlar az önce bi tane caravelle kapıştım şehir içi + şehir dışı 190 km hıza çıktım geçemedi bugünde gaza basar basmaz anında asılma yaptı. demekki aldığım yakıttanmış. shell-opet-po bu 3ünden alıyordum son 3 defadır bp'den alıyorum çok güzel yakıtı var. çok mutluyum caravelle (50-60) milyarlık araba geçemedi deli gibi bastı oda ama 4-5 araba boyu fark atarak galip oldum.. sonradan adamlarla muhabbeti kurduk tebrik falan ettiler medenice kapıştık :D çok mutlu oldum.. :D

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
medenice kapıştıık :D*rofl*

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
enjektörleri bi kontrol ettir.belli bi yüzde de tıkanmış olabilir.yakıt değişiminde bu kadar büyük fark olması anormal bence.eğer bp den aldığın mazot diğerlerinden daha ince yada inceltici katkı içeriyorsa aracında nispeten bi rahatlama olmuş olabilir.acil olmamakla birlikte bir sonraki KM bakımında enjektörlerin püskürtme ölçümünü yaptır,gerekiyorsa temizlet,tamizlemeyle kurtarmıyorsa değiştir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kardelenkurt tarafından yazılan metin:
evet güzel bir öneri... vites küçültünce bağırmasına kıyamıyorum aracın :D

bu tiner olayıda sakat iş aga sen neden öle :D

bağırmasına kıyamıyorsun ama turbo araçlar düşük devirlerden hoşlanmaz.düşük devirde bastığınız sürece turbonun ömrünü kısaltıyorsunuz.

selcukan43

Daimi Üye
evet ya bende 2000 - 3000 devir arası vitesi atarım hep. ne bağıttırırım. ne de motoru boğarım. aldığım adam 2000 - 3000 arası vites değiştircen gülüm dedi o hesap hala gidiyoz bakam.. not = (kapışırken hariç :D )

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
selcukan43 tarafından yazılan metin:
evet ya bende 2000 - 3000 devir arası vitesi atarım hep. ne bağıttırırım. ne de motoru boğarım. aldığım adam 2000 - 3000 arası vites değiştircen gülüm dedi o hesap hala gidiyoz bakam.. not = (kapışırken hariç :D )

2000-3000 ideal bir aralık,zaten araçları kullanırken maximum motor devrinin 2/3 ünün geçilmemesi yakıt ekonomisi sağlamaktadır.

selcukan43

Daimi Üye
evet şehir içi 5.5 litre yakıyorum uzun yolda ise eğer yol dümdüzse 3.0 a kadar düşüyor hafif rampa aşağıysa 2.0 biraz rampa yukarıysa 4 ila 4.5 arası değişiyor.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız