ticarilerde ötv indirimi

pegasus_2

Yeni Üye
Adı
hüseyin
sa arkadaşlar.

resmi gazetede yayınlanmasına rağmen ötv indirimi hala yürürlüğe girmemiş.maliyeden onay yazısı beklenmekteymiş sanırım.

mesela benim nakliyeci olarak vergi levham var.fiorino aracımı satmayı düşünüp,ötvsiz doblo premio almayı düşünüyorum.

bu kanundan kimler yararlanabilecek.konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

not=konunun yeri doğrudur umarım.

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
Ticari taksi dolmuş otobüs diye biliyorum
Öyle söylendi ama tabi araştırmak lazım bayiye telefon açın bence

Ne kadar farkediyor fiyat yüzde15 ötv düşünce

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
Haberlerde baktımda yüzde 45 ötvden muafiyet diyor yani otomobil vergisi yüzde 45
Doblolarda yüzde 15
Bir terslik var açıklık yok

pegasus_2

Yeni Üye
Adı
hüseyin
bayininde haberi yok soruyorum ama.aynen %15 indirim oluyor.nakliyecilik ile uğraşanlar diye biliyorum.k belge sahibi olanlar yararlanabiliyor diye biliyorum.bi netleşmediki gidip alalım.

1.6 105 premio düşünüyorum.fiorino 1.3 75 likten sonra nası gelir acaba :)

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

mesut170

Onursal Yönetici
Adı
Mesut UÇMAZ
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
crono gri
Arkadaşlar sadece taksi dolmuş otobüs vs.araclar için geçerli olacak. Heveslenmeyelim.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Fiat'a konu hakkında mail attım cevap bekliyorum

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
TİCARİ TAŞITLARIN YENİLENMESİNE KOLAYLIK

Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na eklenen geçici maddeyle de şehir içi taksi, dolmuş, servis, minibüs, midibüs ve otobüs taşımacılığı faaliyeti (araç kiralama, özel yolcu transferi ve benzeri hizmet ifası faaliyetleri hariç) ile ticari yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek ve tüzel kişiler tarafından, söz konusu faaliyetler kapsamında kullanılan taşıtların yenilenmesinde 30 Haziran 2019 tarihine kadar ilk edinim ÖTV'den müstesna olacak.

Düzenlemeden maliki olunan, trafik tescil kuruluşlarınca ticari yolcu veya yük taşımacılığında kullanılmak üzere kayıt ve tescil edilmiş her bir taşıt bakımından, aynı cins bir taşıtın ilk iktisabında yararlanılacak. Yenilemeye konu edilen taşıtın, istisnadan yararlanılan tarihten itibaren 2 tam yıl içerisinde satılması, devredilmesi veya sair suretle işletme kayıtlarından çıkarılması şart olacak.

Taşıtın, ilk iktisap tarihinden itibaren 3 tam yıl geçmeden, veraset yoluyla intikaller hariç, devri halinde adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, ticari yolcu veya yük taşımacılığı faaliyetinden çekilmesi halinde ise taşıtın ilk iktisabındaki matrah esas alınarak, devir veya ticari taşımacılık faaliyetinden çekilme tarihindeki oran üzerinden hesaplanan ÖTV alınacak.

Araç kiralama, özel yolcu transferi ve benzeri (motorlu taşıtlar sürücü kursu, şoförlük kursu gibi) hizmet ifası faaliyetlerinde bulunanların bu faaliyetlerinde kullandıkları/işlettikleri taşıtlar bakımından yararlanmaları mümkün olmayacak. Ayrıca maliki olmadıkları taşıtlarla ticari yük taşımacılığı veya şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetiyle iştigal edenler de bu istisnadan yararlanamayacak.

Yenilemeye konu edilecek taşıtların sadece elektrik motorlu, hibrid, LPG veya CNG’li (doğalgazlı) olması bu istisna uygulamasında önem arz etmeyecek. Dolayısıyla ilk iktisabından sonra LPG kiti montajı suretiyle tadil edilen taşıtlar, fabrika çıkışı LPG’li veya LPG’siz taşıtlarla ÖTV’den müstesna olarak yenilenebilecek.

pegasus_2

Yeni Üye
Adı
hüseyin
@kardelenkurt
tam anlayamadım hocam.benim şimdi nakliyecilik şirketim var.ve fiorinom var.fioyu verip doblo almak istiyorum.şirkete kayıtlı olarak tabi.beni kapsamıyor mu şimdi bu?

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
@pegasus_2
yük ve insan taşımacılığı diyor
siz nakliye şirketi olarak fiorino bu firmaya kayıtlı ve nakliye için kullanıyorsanız almanız gerektiğini anladım ben de

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
tüm doblolarda ötv kalksa heralde patlama yaşanır sadece şirket adına kayıtlı aracını değiştiriyorsan diye şartı olabilir

ahmet-42

Daimi Üye
Adı
AHMET
Kan Grubu
A RH +
Meslek
MEMUR
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
BEYAZ
Otomobili olanlar dikkat! Sil baştan değişiyor

Hükümet, otomobil ve otomobil ruhsatlı panelvan türü yük ve yolcu taşıyan araçların Özel Tüketim Vergisi’ni sil baştan değiştiriyor.

• GİRİŞ28.10.2016 19:03
  • GÜNCELLEME28.10.2016 19:07
otomobili_olanlar_dikkat_sil_bastan_degisiyor_1477668497_0138.jpg

Hükümet, ve otomobil ruhsatlı panelvan türü yük ve yolcu taşıyan araçların Özel Tüketim si’ni (ÖTV) sil baştan değiştiriyor.

Yeni kanun tasarısına göre, sıfır otomobiller fiyatlarına, ağırlıklarına, hatta ya da klasik kasa türlerine göre ayrı ayrı ÖTV oranlarına tabi tutulabilecek. Sadece motor hacmi göz önüne alınmadan her tip otomobilden ayrı ÖTV alınmasının önü açılıyor.
Hükümetin hazırladığı “Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” Meclis'e gönderildi. Tasarıda en dikkat çekici madde, otomobillere yönelik ÖTV düzenlemesi oldu. Tasarı, Bakanlar Kurulu'na tanınan taşıtların ÖTV oranlarını bir katına kadar artırıp ,sıfıra kadar indirme yetkisini çeşitlendirmeyi ve bu yolla vergi gelirlerinin arttırılmasını öngörüyor.
SATIŞ FİYATINA GÖRE VERGİ
Tasarıya göre Bakanlar Kurulu, binek otomobillerle 3.5 tonun altında yük taşıyan panelvanlar ve 9 kişiye kadar yolcu taşıyan minibüsler için, “ÖTV matrahını esas alarak fiyat gurupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibariyle farklı oranlar belirlemeye” yetkili olacak.
Buna göre, araçların ÖTV oranlarını sadece motor hacmine göre değil, aynı zamanda satış fiyatına, tipine, sınıfına, kapasitesine, cinsine, kasa yapısına göre ayrı ayrı belirleyebilecek. Böylece örneğin her ikisi de 1600cc olmasına rağmen vergisiz fiyatı 20 bin lira olan otomobille 100 bin lirayı aşan otomobilden farklı oranlarda ÖTV tahsil edilebilecek. Bu iki araçtan birine yüzde 45 diğerine yüzde 90 ÖTV uygulanabilecek.
ÖTV çeşitlendirilmesini öngören düzenleme sadece otomobil ve küçük yük ve yolcu taşıma kapasiteli araçlarla sınırlı tutulurken, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve motosikletlerle uçak, yat, kotra gibi taşıtlar bu uygulamanın dışında tutuldu. Tasarı Meclis'ten aynen geçerse, yeni yıl beklenmeden hemen uygulamaya girecek. Yasa çıktıktan sonra otomobil alanlar yeni sürpriz vergilerle karşılaşacaklar.
İŞTE VERGİSİ DEĞİŞECEK ARAÇLAR:
1-İstiap haddi 850 kilogramı geçmeyip motor silindir hacmi 2000 cm³’ün altında olanlar: Vergi oranı yüzde 15
2-İstiap haddi 850 kilogramı geçip motor silindir hacmi 2800 cm³’ün altında olanlar: Vergi oranı Yüzde 15
3-Sadece elektrik motorlu olanlar: Vergi oranı Yüzde 10
– Sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olanlardan, motor silindir hacmi 3200 cm³’ü geçmeyenler yüzde 15, sadece elektrik motorlu olanlar: yüzde 10

4-Diğerleri:
-Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyenler: Yüzde 45
-Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen fakat 2000 cm3’ü geçmeyenlerden; elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 KW’ı geçip motor silindir hacmi 1800 cm3’ü geçmeyenler: yüzde 45, diğerleri: Yüzde 90
Motor silindir hacmi 2000 cm3’ü geçenler:
-Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 2500 cm3’ü geçmeyenler: Yüzde 90, diğerleri yüzde 145

Sadece elektrik motorlu olanlar:
-Motor gücü 85 kW ‘ı geçmeyenler yüzde 3
-Motor gücü 85 kW’ı geçen fakat 120 kW’ı geçmeyenler yüzde 7
-Motor gücü 120 kW’ı geçenler yüzde 15
BÜTÇE AKTARIMA AÇILDI, İHALELER GENİŞLEDİ
Aynı tasarıyla ayrıca kamu kurumlarının bütçe ödenekleri arasında aktarım yapma yetkisi genişletildi. Mevcut düzenlemeye göre kamu kurumları aktarma yapılabilecek tutarın yüzde 5 oranında kendi bütçeleri arasında ödenek aktarımı yapabiliyorlar. Getirilen tasarıya göre ise ödenek aktarımı için genel bütçenin tümü baz alındı.
Buna göre genel bütçenin yüzde 10'una kadar kurumlar arası ödenek aktarımı yapılabilecek. Ayrıca kurumlar yüzde 5 yerine yüzde 20 oranında kendi bütçeleri arasında ödenek aktarımı yapabilecekler. Buna göre örneğin 2017 yılında 64.5 milyar liraya kadar ödenek aktarımı gerçekleştirilebilecek. Bir diğer maddeyle de kamu kurumlarına, yüzde 10'dan daha az ödeneği olan yatırım projeleri için dahi ihaleye çıkma yetkisi verildi.