Sürgülü Kapı mekanizması

bedbaht155

Daimi Üye
Adı
HAKKI
Daha öncede sol arka kapı ile ilgili aynı sorunu yaşamıştım. Mekanızma halat takımı değişti ve sorun çözülmştü. Şimdide ay sorun sağ arka kapıda mevcut. Masrafı vakit kaybı önemli değil ama döşemeyi söktürmesi sökerken bir başka yeri bozma korkusu ve işlem bittikten sonra bir şeylerin düzgün gitmemesinden kaynaklı olarak seyir halindeki trim sesi ihtimalinden cekiniyorm. Bu sorunu döşeme sökmeden parça değiştirmeden çözebilme şansımız varmı?

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun. inşaallah çözebilen bir arkadaşımız olmuştur. benim ki zor açılmaya başlamıştı malum yağlayıcı işimize yaradı.

bedbaht155

Daimi Üye
Adı
HAKKI
halat mekanızması komple değiştirilerek sorun giderilmiş oldu... bu sorunu yaşayan forum daki tek doblo sahibi olarak kendimi gercekten ayrıcalıklı hissediyorum

hasan kara

Azimli Üye
Adı
hasan
Kan Grubu
AB RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
halat mekanızması komple değiştirilerek sorun giderilmiş oldu... bu sorunu yaşayan forum daki tek doblo sahibi olarak kendimi gercekten ayrıcalıklı hissediyorum
Aynı sorun ben de de var. Tel mi değişecek. Yada ayar sorunumu.?

onurustaoglu41

Daimi Üye
Doblo
Adı
Onur USTAOĞLU
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Tel seti degisiyor bende de sağ kapida vardi kronik sorun diye duydum

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Tel değişimi yapılıyor bende de oldu.Değişimden başka çözüm yok.Yetkili servise yaptırmıştım.Fiyat alın sanayi ile yakınsa yetkili serviste yaptırın daha dikkatli ve titz çalışıyor servis.

gnc007

Azimli Üye
Adı
oğuz
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2012
Bende de aynı sorun var. Kriko sistemi içinde değişmesi gerekiyor demişlerdi. Krikoyu söküp yağlayıp geri topladım sorunu çözmüştüm. Şimdi de bu kapı halatı için bir çalışma yapacağım cumartesi günü, söküp tamir edip ayrıntıları paylaşacağım forumda inşallah becerebilirm :)

hasan kara

Azimli Üye
Adı
hasan
Kan Grubu
AB RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Bende de aynı sorun var. Kriko sistemi içinde değişmesi gerekiyor demişlerdi. Krikoyu söküp yağlayıp geri topladım sorunu çözmüştüm. Şimdi de bu kapı halatı için bir çalışma yapacağım cumartesi günü, söküp tamir edip ayrıntıları paylaşacağım forumda inşallah becerebilirm :)
Foto da ekleyelim. Bilgilenmek için👏👏

gnc007

Azimli Üye
Adı
oğuz
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2012
Kapıyı başarılı bir şekilde hallettim. Adım adım anlatıyorum malesef fotoğraf çekemedim. İlk olarak iç kapı kolunu söküyoruz vidaları vs söktükten sonra kapağı çıkarıyoruz ve kapı halatını ve kolu söküyoruz. Söktükten sonra kapı kaplamasını söküyoruz burada önemli olan nokta kolu tamamen sökmeden kapı kaplamasını sökemiyoruz. Sonrasında uzun 5cm genişliğinde 1 metre uzunluğunda 1-3 cm kalınlığında bir tahta yardımıyla ile kaplamının klipslerini kapıdan kurtarıyoruz sonrasında kapı süngeri var (toz vs girmemesi için kullanılan) bu kapıya köşelerden yapıştırılmış şekilde sabitlenmiş bu süngeri maket bıçağı ile düzgün şekilde yapışkanlarını keserek kapıdan ayırıyoruz sonrasında halat kutusu ve halatın bağlantılarını çıkartıp halatı dışarı alıyoruz (Bu aşamada dikkatli ve titiz olmanızı öneririm). Halatın tüm bağlantılarını kurtarıp dışarı aldıktan sonra halat kutusununun kapağını çıkartıyoruz (Kapak kutuya plastik presle tutturulduğu için matkapla pres noktalarını delip çıkarmamız gerekir.) kapağı çıkardıktan sonra halatları tek tek wd - 40 ile rahat hareket edecek şekilde güzelce yağlıyoruz sonrasında tekrardan halatı araca monte ediyoruz. Ben bu şekilde 1 gün uğraşarak sorunu çözdüm inanın ustalar bu kadar titiz çalışmaz siz siz olun elinizden geliyorsa kendiniz yapın

UZAKADAM

Yeni Üye
Doblo
Adı
tuncay talu
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
beyaz
Kapıyı başarılı bir şekilde hallettim. Adım adım anlatıyorum malesef fotoğraf çekemedim. İlk olarak iç kapı kolunu söküyoruz vidaları vs söktükten sonra kapağı çıkarıyoruz ve kapı halatını ve kolu söküyoruz. Söktükten sonra kapı kaplamasını söküyoruz burada önemli olan nokta kolu tamamen sökmeden kapı kaplamasını sökemiyoruz. Sonrasında uzun 5cm genişliğinde 1 metre uzunluğunda 1-3 cm kalınlığında bir tahta yardımıyla ile kaplamının klipslerini kapıdan kurtarıyoruz sonrasında kapı süngeri var (toz vs girmemesi için kullanılan) bu kapıya köşelerden yapıştırılmış şekilde sabitlenmiş bu süngeri maket bıçağı ile düzgün şekilde yapışkanlarını keserek kapıdan ayırıyoruz sonrasında halat kutusu ve halatın bağlantılarını çıkartıp halatı dışarı alıyoruz (Bu aşamada dikkatli ve titiz olmanızı öneririm). Halatın tüm bağlantılarını kurtarıp dışarı aldıktan sonra halat kutusununun kapağını çıkartıyoruz (Kapak kutuya plastik presle tutturulduğu için matkapla pres noktalarını delip çıkarmamız gerekir.) kapağı çıkardıktan sonra halatları tek tek wd - 40 ile rahat hareket edecek şekilde güzelce yağlıyoruz sonrasında tekrardan halatı araca monte ediyoruz. Ben bu şekilde 1 gün uğraşarak sorunu çözdüm inanın ustalar bu kadar titiz çalışmaz siz siz olun elinizden geliyorsa kendiniz yapın
Ben de 2 gün önce aynı şekilde söktüm döşemeyi baktım o kutunun kapağı yerinden çıkmış içindeki ileri geri giden mekanizma yerinden ayrılmış.. onu yerine takıp kapağı yerine oturttum hatta sağlam olsun diye köşelerini eritip çakmakla tamamen yapıştırdım... Problem çözüldü... keşke yaparken video çekseydim diye sonradan aklıma geldi... böyle işlemleri kayıt altına almak diğer yapacak arkadaşlara bayağı kolaylık olur esasında...

alikan35

Aktif Üye
Doblo
Adı
ALİ KILIÇ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Sağ arka kapımda şöyle bi sorun yaşıyorum. Kapı kapalıyken dışardan açılmıyor ama içerden açılıyor ancak kapı sonuna kadar dayanıp videodaki gibi kendini tuttuğunda dışardan da açılıyor. Sadece ilk kapalı durumda iken dışardan açılmıyor, anlayamadık.