Sizce ne olmuş olabilir?

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Arkadaşlar öncelikle selamınaleyküm. Formunuza yeni üye oldum araç arkalarında stickerlernizi görüyordum bide ben üye olayım en azından kafama takılan birşey olur yardım ister bilgi öğrenirim el elden akıl akıldan üstündür deyip üye oldum. 😊
Benim bukadar büyük bir aileye iki danışacağım şey var.
Arabam 2003 model Doblo 1.9JTD cargo
1. Olarak arabam uzun yola ilk çıktığımda 500 km gittim sorunsuz ancak bir yağmur yağdı arabamla 140 civarı hızda seyrederken bi anda kontak ışık silecek herşey kapandı. Ölüm tehlikesi atlattım ancak reflex ve mantık kullanarak soğuk kanlılıkla açık olan camımdan kafamı dışarıya çıkardım aracı devir bandı düşmeden vitesleri küçülte küçülte durdum. Akü kutup başını söktüm taktım kontak yok basmıyor hiçbişe çalışmıyor. Sadece arka cam sileceği çalışıyor. Aküyü tekrar takıp vurdurduğumda çalıştı ancak elektrik namına hiçbişey çalışmıyo. Bassıma bağladığım ledi söküp öne taktım 4 lüleri açıp 100 kilometre yolu 50 ile gittim. Oto elektrikcisi dedi şarj kesmiş akü değiştirdi ve akünün eksiden sağ farın eksisine bi kablo çekti ve herşey çalıştı 😂 dün gezerken araba gene aynısını yaptı kaputu açtığımda kablo erimişti tekrar taktım düzeldi sizce sorun nedir?
2. Aracımın ön yağ çubuğundan duman geliyor yağ kapağındanda geliyor motor durumunu nasıl anlarım?
Forumunuza katılmaktan gurur duydum inanın bana. Bi sorunum olduğunda binlerce kullanıcının fikrini almak inanın bana güven veriyor.
Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Dosyalar

• DE21EDA7-6990-4444-A95A-0C9221533A82.jpeg
    DE21EDA7-6990-4444-A95A-0C9221533A82.jpeg
    1,4 MB · Okunma: 18
  • 6571C5BF-05DA-4872-9077-7037BB358E20.jpeg
    6571C5BF-05DA-4872-9077-7037BB358E20.jpeg
    1,8 MB · Okunma: 19
  • 20058FF3-CD04-48A9-AAC1-6F2A0A0EE3C5.jpeg
    20058FF3-CD04-48A9-AAC1-6F2A0A0EE3C5.jpeg
    1,2 MB · Okunma: 20
  • 63213A76-DF15-4366-9F1B-16900A8B8E33.png
    63213A76-DF15-4366-9F1B-16900A8B8E33.png
    446,9 KB · Okunma: 20

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Anlattığınıza göre aracınızda elektrik kaçağı var diğer bir deyişle bir yerlerde şase yapıyor aküyü bile değiştirmenize gerek olmayabilirdi elektirkçi nasıl bakmışsa artık aküyü verdi sizin kaçağın tespitini yaptırmanız lazım.Motor üflemesine gelince dumanın rengine hiç baktınız mı? egzostan mavi duman atıyor mu? Sıcak motorda bazı dizellerde hafif bir duman çıkabilir aşırı derecede üflemesi sıkıntı olur,bir çoğu bu hafif dumana eyvah motor ömrünü tamamladı der öyle bir kanı var.Yağ seviyesini ölçün eksilmiş mi?

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
2. Çektiği kablo mu eridi ? Araç eksi kutbunu almıyor ve ince çektiyse erir. Aracın orjinal kabloları parmak kalınlığında , daha küçük çaplı olan dayanmaz ısınır

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Değerli cengaver53 dostum egzozdan rölantide duman atmıyor ancak dipgaz yapınca ince siyah duman çıkıyor.
Değerli JetTurboDizel dostum fara çektiği kablo eriyor sürekli hele bide kaloriferi açınca kopuyor galiba açıp kabloyu oynatıyorum geliyo. Arka silecek zaten bu dırumda hemen çalışıyo kabloyu düzeltince herşey normale dönüyor. Fotoğraf koyabilirsem bugün koymaya çalışacağım.
Çok teşşekür eder saygılarımı sunarım.

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Fotoğrafları çektim. Aşşada aracın kapı otomatı var sökülmüş. Ve bu arada farın kahverengi kablosuna çekilmiş o kablo24B91AE0-1C2D-4E92-AE6E-548C8C4066E5.jpegCA69D1A4-E685-41F4-969C-2B23C4318EAC.jpeg7D6E8913-0E8C-42C3-9121-12C9EE2321F2.jpeg

Son düzenleme:

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
O sarı kabloyu akünün eksi kutubu için mi kullandı !! ?
Yahu o kablo 2.5 luk bile değil. Akünün kalın eksi kutubundan çıkan kablo şaseye tam temas etmiyor. Adam buradan eksi ucu vermekle tüm herşeyi o sarıya yüklemiş . O sarı kablo farı yaktığında dahi yüksek amper çektiği için erir. Aracı da yakabilirsin. Hemen o kabloyu sökün. Akünün eksi kutubundan aracın şasesine en az 50 mm çapında kablo çekerek şaseye verin sıkıntınız düzelir. O kablo ile akü takviyesi bile yapılmaz 😁

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Ben size diyeyim bu geçici bir çözüm. Aracın orj. O hattı taşıyan kablosuna ne olmuş ki böyle bir ek hat çekilmiş.

Siz iyi bir elektrk ustasına gidin. Toprağımın dediği gibi O kablo zaten çok zayıf

Skoda favoritim in yıllar önce böyle bir sıkıntısı vardı. Şase ile ana hat bağlantısı zayıftı. Kalın bir kablo çekilmişti. Rölanti problemi yaşıyordum. Far fan teyp vb açınca araç sistemi çöküyordu.

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Değerli dostlarım cevaplarınız için tekrar teşekkürler. Yarın dediğiniz gibi yapıp tekrar fotoğraf atacağım. Yağmur yağdıktan sonra nasıl böyle oldu inan anlamadım. bir elektrik ve bilgisayar teknisyeni olarak yaptığı zaten mantığıma ters ama çalışınca mecbur kabullendiydim. Tekrar saolun yarın görüşmek üzere. Saygılarımla.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Ben size diyeyim bu geçici bir çözüm. Aracın orj. O hattı taşıyan kablosuna ne olmuş ki böyle bir ek hat çekilmiş.

Siz iyi bir elektrk ustasına gidin. Toprağımın dediği gibi O kablo zaten çok zayıf

Skoda favoritim in yıllar önce böyle bir sıkıntısı vardı. Şase ile ana hat bağlantısı zayıftı. Kalın bir kablo çekilmişti. Rölanti problemi yaşıyordum. Far fan teyp vb açınca araç sistemi çöküyordu.
Toprağım akünün eksi kutubundan şaseye bağlanan yer oksitleniyor ve temassızlık olabiliyor. Benim araçta da şase kablosunu güçlendirdik. Kablo var ama zamanla ucu geçirmeme yapıyordu. Tekrar 2. Kere çektik kabloyu düzeldi.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Değerli dostlarım cevaplarınız için tekrar teşekkürler. Yarın dediğiniz gibi yapıp tekrar fotoğraf atacağım. Yağmur yağdıktan sonra nasıl böyle oldu inan anlamadım. bir elektrik ve bilgisayar teknisyeni olarak yaptığı zaten mantığıma ters ama çalışınca mecbur kabullendiydim. Tekrar saolun yarın görüşmek üzere. Saygılarımla.
Yağmur sonrası olması tamamen tesadüf. Benim araçta yazın olmuştu. Basit bir sıkıntı. Problem yapmayın.

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Dahaca bakamadım ama gün içi mutlaka çekeceğim mahkum olduğum için heryerde sıkıntı yapıyorlar bankaya para yatırmak için 3 saat bekliyorum gbt kimlik şudur budur işlerimi halledemiyorum doğru düzgün hakkınızı helal edin. En kısa zamanda gün içinde postu güncelliyeceğim ☺️
(Mahkumdan aklınıza taciz tecavüz hırsızlık yüz kızartıcı şeyler gelmesin trafikte öfkemize yenik düştük can aldık pahalıya patladı sonunu kestiremedik dostlarım siz siz olun kavgayı alevlendiren değil alttan alan taraf olun sonuçları çok ağır olabiliyor)

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
image.jpg8E73FE16-D9E8-463E-8986-CA73CF839334.jpeg8604A574-3171-4F16-9CFE-8DE54B421B5C.jpeg
Akü başı ıslak nedense anlamadım ancak kablo aşşa iniyo pek sağlıklı değil galiba burdan ek alayımmı şaseye yoksa illa aşşadanmı açayım acaba? Olmadı gene aynısını yapıyor amerikan park gibi dörlüler yanık kalıyo.image.jpgimage.jpgimage.jpgimage.jpgimage.jpg

Son düzenleme:

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Malesef değişen hiçbirşey olmadı kabloyu çıkarıyorum farlar sönüyor dörtlüler yanık kalıyo arka silecek devamlı çalışıyo. Bende senin dediğin gibi kabloyu kalınlaştırdım bağladım forumda dolanıyorum bi sonuç bulurmuyum diye. Şase kablosundan değilmiş onu öğrendik. Bı arada akünğn eksi kutbu terliydi neden acaba?

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Farklı bir aküyle deneme durumunuz olur mu?Yağmurdan sonra bu sıkıntı oluştuysa bile kutup başının bu zaman kadar öyle ıslak olması bir arızaya işaret olabilir kutup başı erimesi gibi farklı bir akü deneyin düzelirse akü değişimi yada bakımı yaparsınız olmaz demeyin buda bir ihtimal

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Sarı kabloyu farınw ordan şaseye verince herşey düzeliyor ama eriyor demiştiniz .
Bu da şase almadığına dalâlet idi. Sarı kabloda da saçmalıyorsa sıkıntı başka yerdedir. Belki aküden belki beyinden vs bilemiyorum.

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Şimdi farın bu yapılan işlemi bozunca olanları yazayım sırasıyla;
1: farların açık konumda hiçbiri yanmıyor
2: dörtlüler sabit yanıyor
3: arka cam sileceği devamlı çalışıyor durmuyor
4: ön silecek vb hiçbirşey çalışmıyor
İnanın çözemedim ama inat ettim hergün biyerini söküyorum şahsım ve sizler sayesinde bunun çözümünü bulacağıma inanıyorum. Varsa anlayan arkadaşlarınıza da sayfayı göstermenizi rica ediyorum. Artık gurur meselesi yaptım 11 tane belgeye sahibim ustalığım işimle alakalı değil ama bağlantılı, elektrik elektronik network kodlama yazılım teknik servis programlama vs vs hepsinde ustalık ve el becerisine sahibim ve basit bir elektrik sorununu çözemiyorum ki çözemiyo(ruz) zoruma gidiyor. (kibir ve böbürlenme amacıyla yazmadım dikkatinizi çekerim) . Aracı satılığa çıkarttım letgo ve sahibinden de sırf bunun yüzünden satılmaz ve çözemez isem huzurunuzda yemin ediyorum mamak tepesinden aşşağıya yuvarlıyacağıma namusum şerefim üzerine yemin ederim. Saygısızlık ettiysem özür dilerim ancak inanın zoruma gidiyor lütfen akıl akıldan üstündür bana yardımcı olun 😔

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Farklı bir aküyle deneme durumunuz olur mu?Yağmurdan sonra bu sıkıntı oluştuysa bile kutup başının bu zaman kadar öyle ıslak olması bir arızaya işaret olabilir kutup başı erimesi gibi farklı bir akü deneyin düzelirse akü değişimi yada bakımı yaparsınız olmaz demeyin buda bir ihtimal
Değerli kardeşim,
Olay esnasında takılı olan akü ölmüştü olaydan sonra bunu sıfır aldım.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Şimdi farın bu yapılan işlemi bozunca olanları yazayım sırasıyla;
1: farların açık konumda hiçbiri yanmıyor
2: dörtlüler sabit yanıyor
3: arka cam sileceği devamlı çalışıyor durmuyor
4: ön silecek vb hiçbirşey çalışmıyor
İnanın çözemedim ama inat ettim hergün biyerini söküyorum şahsım ve sizler sayesinde bunun çözümünü bulacağıma inanıyorum. Varsa anlayan arkadaşlarınıza da sayfayı göstermenizi rica ediyorum. Artık gurur meselesi yaptım 11 tane belgeye sahibim ustalığım işimle alakalı değil ama bağlantılı, elektrik elektronik network kodlama yazılım teknik servis programlama vs vs hepsinde ustalık ve el becerisine sahibim ve basit bir elektrik sorununu çözemiyorum ki çözemiyo(ruz) zoruma gidiyor. (kibir ve böbürlenme amacıyla yazmadım dikkatinizi çekerim) . Aracı satılığa çıkarttım letgo ve sahibinden de sırf bunun yüzünden satılmaz ve çözemez isem huzurunuzda yemin ediyorum mamak tepesinden aşşağıya yuvarlıyacağıma namusum şerefim üzerine yemin ederim. Saygısızlık ettiysem özür dilerim ancak inanın zoruma gidiyor lütfen akıl akıldan üstündür bana yardımcı olun 😔
Far arkasına yine eksi kutuptan verince düzeliyor mu ? düzeliyor ise acaba role kart tablasında eksi uç yani şase ucu mu gitmiyor ? Role ve kontak grubu eksi ucu alabiliyor mu sıkıntı orda gibi.
Biz araca şase verdik ama şaseden kartlara giden kabloda sıkıntı varsa anormal sıkıntılara sebep olabilir.

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Değerli kardeşim,
Tabladaki durum bu çalışırken birkaçtanesini söktüm motor durdu taktım çalıştı galiba enjektör falan filan o büyük siyahlar küçükleri tek tek söktüm taktım rolanti yükseliyo falan filan oluyo ama hiçbiri ampuller değil f14 ve f09 görünüyo söküyorum gene yanıyo enteresan yada yanlış söktüm bilmiyorum net bi bilgi yok elimde ne ney olduğuna dair.
Bide yağ kapağından üflüyor ve o siyah boru yağlı klipsi yok orayı söküyorum elimi tıkıyorum 5 sniye sürmüyo üstten fıssss diye ses geliyo enjektör tarafından enjektörden değil o taraftan geliyo kapak contası olabilirmi acaba yağ çubuğunda üfleme yok ama dolum kapağı üflüyor o siyah boruda yağ kaçırıyo nedense anlamadım.
Saygılar.55C7D214-77C2-4A70-8C06-FDAC0AA29625.jpegB378819F-A33C-4B9E-80CC-94EB08DD5CFD.jpeg