Siyah Duman

airfresh

Azimli Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar... Doblo 1,6 105 premio aracım var. 2011 model 35000 km.de. Ev alamayı düşündüğüm için satılığa çıkardım. Bugün Ankara'dan bakmaya geldiler. Ekspertiz yaptırmak istediler. Götürdük ekspertiz yapacak bir firmaya. Ben arabamdan eminim tabiki hiç bir sıkınıtısı çıkmayacak diye. Boyaya kaportaya bakıldı. Motor aksamı için teste girdiğinde araç 4500 - 5000 deviri gördüğünde hafif bir siyah duman attı. Haliyle gelen arkadaşların içine sinmedi alışverişimiz olmadı. Benim merak ettiğim bu siyah dumanı neden atar. Araç orj. 35000 km. Hiç bir sıkınıtısı yok. Bu araçtan önceki aracım anadol'du. Bu araca gözüm gibi baktım. Bakımlarını aksatmadım. Kafama takılan en eften püften şeyler için bile hemen servise sormaya gittim. Aldığım günden beri soğuk havalarda motoru 7-8 dk çalıştırmadan aracı hareket bile ettirmedim. Mazotu opet'in dışında herhangi bir yerden almadım. Motoru korumak adına yapmam gereken herşeyi yaptım. Ama bugün büyük bir şok yaşadım. Canım sıkıldı. Gelen arkadaşa mahçup olduk. Yalancı durumun düştük. Enjektörlerine ve motorunda bir sıkınıtımı var ki diye servise gittim her hangi bir sıkıntı olmadığını söylediler. Ama beni pek tatmin etmedi. Merak ettiğim 1,6 doblolar bu şekilde duman atar mı? Yoksa farklı bir problem mi var? İşin üstatlarından yorum bekliyorum. Saygılarımla...

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
Merhaba arkadaşlar... Doblo 1,6 105 premio aracım var. 2011 model 35000 km.de. Ev alamayı düşündüğüm için satılığa çıkardım. Bugün Ankara'dan bakmaya geldiler. Ekspertiz yaptırmak istediler. Götürdük ekspertiz yapacak bir firmaya. Ben arabamdan eminim tabiki hiç bir sıkınıtısı çıkmayacak diye. Boyaya kaportaya bakıldı. Motor aksamı için teste girdiğinde araç 4500 - 5000 deviri gördüğünde hafif bir siyah duman attı. Haliyle gelen arkadaşların içine sinmedi alışverişimiz olmadı. Benim merak ettiğim bu siyah dumanı neden atar. Araç orj. 35000 km. Hiç bir sıkınıtısı yok. Bu araçtan önceki aracım anadol'du. Bu araca gözüm gibi baktım. Bakımlarını aksatmadım. Kafama takılan en eften püften şeyler için bile hemen servise sormaya gittim. Aldığım günden beri soğuk havalarda motoru 7-8 dk çalıştırmadan aracı hareket bile ettirmedim. Mazotu opet'in dışında herhangi bir yerden almadım. Motoru korumak adına yapmam gereken herşeyi yaptım. Ama bugün büyük bir şok yaşadım. Canım sıkıldı. Gelen arkadaşa mahçup olduk. Yalancı durumun düştük. Enjektörlerine ve motorunda bir sıkınıtımı var ki diye servise gittim her hangi bir sıkıntı olmadığını söylediler. Ama beni pek tatmin etmedi. Merak ettiğim 1,6 doblolar bu şekilde duman atar mı? Yoksa farklı bir problem mi var? İşin üstatlarından yorum bekliyorum. Saygılarımla...

kardeş aracın 4500-5000 devire zorlanması mantıklı değil.turbo diesel motorda verimli kullanım aralığı 3750 devirde biter.4500 de besleme probleminden kaynaklı kısa ve düşük miktarlı siyah duman beklenebilir.her ihtimale karşı turbo değerlerinizi ölçtürün.bir ihtimal turboda sıkıntı olması mümkündür.

ayrıca carbon clean aralığını doldurmak üzeresiniz.40 bin bakımında carbon clean yaptırmayı ihmal etmeyin.

airfresh

Azimli Üye
Tepki
0

kardeş aracın 4500-5000 devire zorlanması mantıklı değil.turbo diesel motorda verimli kullanım aralığı 3750 devirde biter.4500 de besleme probleminden kaynaklı kısa ve düşük miktarlı siyah duman beklenebilir.her ihtimale karşı turbo değerlerinizi ölçtürün.bir ihtimal turboda sıkıntı olması mümkündür.

ayrıca carbon clean aralığını doldurmak üzeresiniz.40 bin bakımında carbon clean yaptırmayı ihmal etmeyin.

Turbo da da sıkıntı olmadığını söylediler.

airfresh

Azimli Üye
Tepki
0
Turbo da sıkıntı olsa araç performansında düşme olmaz mı? Bugün ekspertiz raporunda 112 BG çıktı güç üretimi?

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
1,6 mjet 105 hp zaten 112 hp çıkması tuhaf ayrıca dızel çok zorlandıgında bahsettıgınız ddevırde az sıyah duman atabılır bu normaldır o ekspertız ypanın bunu bılmesı gerekır ayrıca o alıcı duman yuzunden araba alamaz

airfresh

Azimli Üye
Tepki
0
1,6 mjet 105 hp zaten 112 hp çıkması tuhaf ayrıca dızel çok zorlandıgında bahsettıgınız ddevırde az sıyah duman atabılır bu normaldır o ekspertız ypanın bunu bılmesı gerekır ayrıca o alıcı duman yuzunden araba alamaz

Kafaya takacak birşey yok yani. 105 bg olduğunu biliyorum. Ekspertiz raporunda yazanı söylüyorum.

airfresh

Azimli Üye
Tepki
0
Benim o an canım sıkıldığı için belki yanlış da okumuş olabilirim... 112 bg diye iddia da etmeyeyim...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bence bı sorun yoktur arabanızda

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
bende araçta sorun olmadığını düşünüyorum.sadece tedbir amaçlı kontrol edilebilir diyorum.ama kontrol edildiyse sıkıntı yoktur.

tevser

Azimli Üye
Tepki
3
Doblo 2006 1.3 multijet sahibiyim. Doblo' mu 25 Ağustos 2014 tarihinde 90.000 km bakımı yapılmış olarak Birmot Ankara' dan teslim aldım.Arabamın ilk sahibiyim, 15 Eylül 2014 tarihinde yan aynadan ilk defa arabamda siyah duman gördüm. gece arkadan gelen arabanın ışığında çok bariz görüldü. Kalkış anında birincii ve ikinci viteslerde yoğun duman aynadan gözleniyor. Bu gün 17 Eylül 2014 sabah Birmot servisi aradım ve bana söylenen turbo hortumundan, enjektörden olabilir şeklinde üç-dört neden sayıldı. Aracı uygun bir zamanada servise bırakacam. Aynı gün Vitalene ( Chip 06 Tuning ) gittim ve chipi söktürdüm. Vitalende motoru dinledik ve emme monifoldundan tıslamaya benzer bir ses geldiğnii fark ettik. Servise gidince emme manifoldunu söylemem çabuk ve doğru teşhise yardımcı olur sanırım. Kavaklıdere otonun sponsorumuz olduğunu "direksiyon simidi deri kaplama başlığında" öğrendim. Birmotton Ankara'dan bilgi alınca belki Kavaklıdere oto ya danışabilirim. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışacam.

tevser

Azimli Üye
Tepki
3
bu gün arabamı teslim aldım. Depodaki yakıtı bitirip alacağım yeni yakıtla deneme yapacam. Eğer kara duman devam ediyorsa, enjektör revizyon ve yakıt pompası temizliği yapılacak ve genl temizlik yapılacak bilgisi alıp Birmot ankara'dan ayrıldım. Fiyat net değil belirili bir aralık verildi 400 TL ile 1000 Tl arasında. Enjektörlerin durumuna ve yapılacak işleme göre değişeceği söylendi. Genel temizlik 200 Tl dendi. Bu durumda 600-1200 TL arasında bir fiyata mal olabilir? Genel temizlik nedir anlamadım. Gelişmeleri aktarmaya devam edecem. Not: Arabamda chip tuning vardı yakıtı her zaman opetten alıyorum ve arabayı sakin kullanan biriyim.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.367
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
inşaallah en az maliyetle atlatırsınız.

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Tepki
3.193
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
chipli her araçta siyah duman atması normal bence :) çünkü yanmamış yakıtı dışarı attığı için siyah duman oluyor ben böyle biliyorum yanlış biliyorsam düzeltin

duhan13

Onursal Adana Temsilcisi
Doblo
Tepki
2.843
Adı
osman duhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektrik Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
granit gri
murat abi inşallah az maliyetle atlatırsın chip söküldükten sonra böyle izler bırakır. chip ayzılım olaylarında duman atma isteğe göre diye biliyorum ince işlerde duman atmıyor