Doblo Silecek suyu donmuş

mehmett28

Azimli Üye
Aracım Yok
Tepki
27
Adı
mehmet
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
Merhaba tekrardan. Malum kış geldi ve buraya da kar yağdı. Vaktim olmadığı için antifriz alamadım. Dün sileceği çalıştırdım. Su atmadı ama o vınn sesi geldi. Bi iki kez silecek çalıştırmadan su atmaya çalıştım çok kısa süreli. Baktım su atmıyor bıraktım ben de. Motor ısınınca erir buz varsa dedim. 2-3 saat dolaştım arabayla. Eve geldim tekrar denedim tekrar su atmadı. Bugün tekrar indim denedim yine yok. Sizce dondu mu yoksa sigortası felan mı attı? Attıysa hangi sigorta? Teşekkürler.

Son düzenleme:

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Tepki
67
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Merhaba tekrardan. Malum kış geldi ve buraya da kar yağdı. Vaktim olmadığı için antifriz alamadım. Dün sileceği çalıştırdım. Su atmadı ama o vınn sesi geldi. Bi iki kez silecek çalıştırmadan su atmaya çalıştım çok kısa süreli. Baktım su atmıyor bıraktım ben de. Motor ısınınca erir buz varsa dedim. 2-3 saat dolaştım arabayla. Eve geldim tekrar denedim tekrar su atmadı. Bugün tekrar indim denedim yine yok. Sizce dondu mu yoksa sigortası felan mı attı? Attıysa hangi sigorta? Teşekkürler.
Aynı şey bendede oldu ılık su döktüm buzu eritti galiba sonra içindeki suyu çeke çeke boşalttım sonra cam suyu döktüm

JetTurboDizel

Saygın Üye
Tepki
579
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
O boru yada fıskiye ağzında bile olsa donmuştur. Gezme ile herzaman açılmaz. Geçmişte başıma geldi. Garajda akan su yola çıkınca hareket halinde donmuştu. Çözülünce tüm boşaltın antifrizli cam suyu çekin.

mehmett28

Azimli Üye
Aracım Yok
Tepki
27
Adı
mehmet
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
Havanın açmasını beklemem lazım o zaman erimesi için. Teşekkürler

mehmett28

Azimli Üye
Aracım Yok
Tepki
27
Adı
mehmet
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
Aynı şey bendede oldu ılık su döktüm buzu eritti galiba sonra içindeki suyu çeke çeke boşalttım sonra cam suyu döktüm
Doğrudur bakalım güneş açsın da eritelim buzu

Seloizmir

Azimli Üye
Doblo
Tepki
32
Adı
Selçuk
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Herkese merhaba
Konuya ek olarak birşeylere eklemek istedim yanlışım varsa düzeltin lütfen
Motor suyu ve silecek suyunda
saf su kullanılması herzaman daha iyidir
Paslanma ve kireçlenme olmaması açısından
Saf su oto bakım ürünleri satılan marketlerde satılıyor lt 2/3 TL arası
Yada evlerde kullanılan klimadan akan suda saf bilginiz olsun

Aracımı benden önceki sahipleri kalitesiz su veya antifriz bakımını ihmal ettikleri için genleşme kabı pas içindeydi su kabı pas tutmuş suyun seviyesi bile belli olmuyordu 4 defa sistem soğutma suyunu saf su ve antifriz ile yeniledim kabında değiştirdim pas anca gitti

Ucuz bir bakım ile ilerde çok maliyetli ve uğraştırıcı arızaların önüne geçebilirsiniz
Herkese hayırlı akşamlar

JetTurboDizel

Saygın Üye
Tepki
579
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Herkese merhaba
Konuya ek olarak birşeylere eklemek istedim yanlışım varsa düzeltin lütfen
Motor suyu ve silecek suyunda
saf su kullanılması herzaman daha iyidir
Paslanma ve kireçlenme olmaması açısından
Saf su oto bakım ürünleri satılan marketlerde satılıyor lt 2/3 TL arası
Yada evlerde kullanılan klimadan akan suda saf bilginiz olsun

Aracımı benden önceki sahipleri kalitesiz su veya antifriz bakımını ihmal ettikleri için genleşme kabı pas içindeydi su kabı pas tutmuş suyun seviyesi bile belli olmuyordu 4 defa sistem soğutma suyunu saf su ve antifriz ile yeniledim kabında değiştirdim pas anca gitti

Ucuz bir bakım ile ilerde çok maliyetli ve uğraştırıcı arızaların önüne geçebilirsiniz
Herkese hayırlı akşamlar
Motor suyunda tüm araçlarımda katkısız , susuz yüzde yüz antifriz kullanıyorum. Ama eskiden antifriz kullanılmamış ise sonradan eklemek problem çıkarır dikkatli olunmalı. Motor soğutma sisteminde kafam rahat fakat silecek suyunda yazın saf su kullanılsa iyi olur söylediğiniz gibi. İki yada üç ayda bir fıskiyenin 6 gözünden 2 tanesi kireç nedeniyle tıkanıyor. Onu da iğne ile açıyorum zaten .
Saf suyun diğer elde edilme şekli de buz dolapları buzluğunda zamanla oluşan kar ve buzun erimesi ile ortaya çıkan su da saf sudur.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Tepki
117.003
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Tuzlu su ilave et açılır

burakd

Aktif Üye
Doblo
Tepki
100
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Havanın açmasını beklemem lazım o zaman erimesi için. Teşekkürler
Havanin acilmasini beklemenize gerek yok. Bir benzinciden alin kislik silecek suyu katkisi, su ile karistirmadan dokun hazeneye, 5 dkya kullanilabilir hale gelecektir.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Tepki
579
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Havanin acilmasini beklemenize gerek yok. Bir benzinciden alin kislik silecek suyu katkisi, su ile karistirmadan dokun hazeneye, 5 dkya kullanilabilir hale gelecektir.
Depo harici yerdeki su donarsa da açar mı ?

mehmett28

Azimli Üye
Aracım Yok
Tepki
27
Adı
mehmet
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
Deneyeceğim sağolun