Seyir halinde direksiyonun sola çekmesi

mucahit12

Aktif Üye
Tepki
78
Adı
mücahit
Abi lerim 2011 model 1,3 Multijet doblomun lastikleri ölü diye değiştirmeye götürdüm. Değiştirirken Rot ların ve amortisör takozlarininda degismesi gerekir dedikleri için onlarida yaptım. Bunları yaptıktan sonra ilçeye doğru yola çıktım dümdüz yolda araç sola çekmeye başladı. Once bu sorun yoktu. Sol kolum yoruldu direksiyona hakim olmak için. Lastik basinclarini kontrol ettim sıkıntı yoktu usta mi aradım on duzenciye gitmen lazım dedi. Bu sorun sizce neden kaynaklaniyor.

mehmet.64100

Saygın Üye
Tepki
384
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
Rot ve balans ayrı seyler lastikcilerdr rot balans ayari yapilir yaziyor sen sanayide saglam birine git rot ayarı yaptir düzelir

Yolgezer

Onursal Üye
Tepki
1.061
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@mucahit12

Merhaba bu olay benimde başıma gelmişti
ilk sıfır aracımı Antalya birmot'tan alıp evime doğru yaklaşık 100 km lik yolculuğa çıktığımda bayiden şöyle 15.20 km uzaklaştıktan sonra
Aracımın hafif sağa çektiğini farkettim herhalde basit bir ayar hatası vardır nasılsa bulunduğum ilçeye komşu finike ilçesinde (aramızda 16 km var) ordaki fiat yetkili serviste yaptırırım diyerek geriye dönmek istemedim.
Neyse 2.3 gün sonra yolum düştü finike fiat servisine gittim orda asıl usta aracıma bindi düz bir yolda test sürüşüne çıktı
yolda ara ara direksiyonu bıraktı araç sağa doğru çekince iki eliyle direksiyonu sola doğru sertçe vurdurdu bu işlemi bir kaç kez yaptı
sonra baktı olmuyor (olmaması çok normal) servise geri döndü diğer elemanlara ve bu arabanın lastiklerini bir sağ sol değiştirin bakayım dedi
aynı serviste çalışan aynı zamamda asıl ustanın oğlu olan diğer usta bu araç daha yeni biraz kullansın sorun düzelir tekerleri değiştirmeye gerek yok dedi bende içimden bu servis ilkel yöntemlerle tamirat yapıyor aracımı bunlara mahvettirmeden kaçayım diye düşünerek tamam tamam deyip ordan ayrıldım daha sonra tekrar bir yolum düştüğünde birmota uğrayıp ufak bir rot ayarıyla sorunu giderdim o günden sonra tekrar sağa sola çekme sorunu yaşamadım buda benim doblo ile ilk tanışmamda yaşadığım kötü bir anım olmuştur.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.367
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@mucahit12
lastikçiler balans yapar rot ayarını rot balansçılar yapar.

Yolgezer

Onursal Üye
Tepki
1.061
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@MEHMET78
Aynen arkadaş serviste bayağı kapsamlı bakım yaptırmış omortisör takozu vesaire değiştirmiş
bu yüzden mutlaka aracın rot ayarı bozulmuştur
sadece lastikçide lastik ve janta balan ayarı yaptırmak sorunu gidermez
kapsamlı olarak rot+balans ayarı yaptırmanız lazım

mucahit12

Aktif Üye
Tepki
78
Adı
mücahit
rot balans yaptırtdım lastiklerin yerini değiştirtdim araç kardeşimde akşama bi deneyeyim. inş. sorun düzelmiştir

Onuryilmaz

Fenomen Üye
Tepki
13.561
Adı
Onur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektrik&elektronik
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Lastikleriniz sifirsa rot ayariyla duzelmistir 2 el ise ic telleri kirik yada yamuk olabilir o zaman mecbur yeni lastik lazim..

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Tepki
117.002
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
rot ve rotillere baktır lastikleri kontrol ettir götür rot balans servisine Hallolur büyük bi olay yok

mucahit12

Aktif Üye
Tepki
78
Adı
mücahit
@yunus0635

lastiği değiştirince direksiyonda az boşluk var yaptırmaya kalkışırsan 1000-1500 tl gibi bir masrafın çıkar bi sorun olmadan kullanırsın dediler ses haricinde bende sola çekmenin bundan kaynaklı mı direksiyon mu gidiyor diye korkmaya başladım ki allahtan ondan değildi :D

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Tepki
117.002
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

Ethem

ESKİŞEHİR YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Tepki
1.758
Adı
Ethem GÜN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2009
Renk
granit gri
ayriyetten rot ayarına gitmen lazım. lastikciler sadece balans yapıo. yolda aracın titremeemsi için.