rot balans ayar kilometresi.

geremy

Onursal Kurucu
doblom 15 bin km ye yaklaştı.
henüz rot balansa gitmedim
2 defa yıllık bakım yapıldı ama rot balans yapmadılar sanırım çünkü faturada gözükmüyordu.
-asfalt ve düz yolda kullanıyorum
kaldırımlara falan çıkmadım
lastik değiştirmedim acaba ne zaman rotbalab-nsa gitsem.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
abi benim de 30.000 oldu..

bence balans ayarı belli bir km ye bağlı değil.

direksiyonda titreme sağa sola çekme gibi olguların en azı bile olsa kesin balans yaptır derim. mesela ben de başladı..ben de en kısa zamanda balansa sokacağım..

lastiklerin yanaklarına bak oradan da belli ediyor kendini..

teker başı 10-15 tl ye yapılyıor burada..

her araç illaki sert çukur olsun, kasislere sert giriş olsun.. yıl içinde her türlü bozukluğa yol açacak şeylerle karşılaşıyor

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
filizcima tarafından yazılan metin:
ben 30 lıraya yaptırmıstım :D

tekini mi? hepsi mi? :D

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
ben rotbalansa dün girdim söylemiştim direksiyon,da aşırı tireme vardı 100 km hızdan sonra önler.de sorun cıkmadı ama arka lastiklerin feleyi şaşmış sarhoş gibiler.di:D üçreti 40 tl

ozersin85

Azimli Üye
arkadaslar bende 2007 doblo var 64 binde.120 den sonra asırı bir titreme sorunu ile rot balansa gittim önleri yaptı cantta yamukluk var dedi arkalara hiç bakmadı neden bakmadığını sordugumda yapılmaz dedi git işine o teker değilmi neden yapılmasın dedim :D ustanın dedidi lastikleri eski ve cant yamuk dedi bunları yaptırmadıgın sureece sarsıntı gitmez dedi cantı anladım da lastikle nasıl bir alaka olur sarsıntının ? bu adam sallıyor mu yoksa ben mi anlamadım?? siz ne diyorsunuz buna???

cnkshn

Saygın Üye
eski lastikte aşınma söz konusu. nası aşındığı belli değil. aşınma yönüne doğru çekme yapar. rot tutmama sebeplerinden biri bu.

rot ayarı yapılırken 4 lastik birden makinaya bağlanır. lastik açılarına göre ayar yapılır. bizim araçlar önden çeker olduğu için arkada rot ayarı yapılacak pek bişi yok.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
düzensiz aşınma lastikte kamber ve rot ayarlarının bozuk olmasında olur.bazen de fabrika hatalı lastikler kendiliğinden farklı aşınma gösterebilir.bu durumda yapılması gereken lastiklerin takım halinde değiştirilmesidir.

yetkili servis her 10 bin km de bir aracı rot ayarı için ön düzen platformuna alıyor!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
cnkshn tarafından yazılan metin:
eski lastikte aşınma söz konusu. nası aşındığı belli değil. aşınma yönüne doğru çekme yapar. rot tutmama sebeplerinden biri bu.

rot ayarı yapılırken 4 lastik birden makinaya bağlanır. lastik açılarına göre ayar yapılır. bizim araçlar önden çeker olduğu için arkada rot ayarı yapılacak pek bişi yok.

düzeltme:

rot ayarı önden ve arakadan itişli araçlarda aynı şekilde yapılır bir fark yoktur!

cnkshn

Saygın Üye
hangi yetkili servis 10 bin kmde bir rot ayarı yapıyor ?

bana daha lastikleri ön-arka değiştirip balans yapan servis bile denk gelmedi.

sadece c5 araç için citroen yetkili servisi 30 bin km bakımında biz söylemeden kendisi lastikleri ön-arka yapıp bize bilgi verdi.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

sadece c5 araç için citroen yetkili servisi 30 bin km bakımında biz söylemeden kendisi lastikleri ön-arka yapıp bize bilgi verdi.

TUNALAR FİAT/TRABZON.faturası mevcut

cnkshn

Saygın Üye
RAPTOR tarafından yazılan metin:

düzeltme:

rot ayarı önden ve arakadan itişli araçlarda aynı şekilde yapılır bir fark yoktur!

bizim araçlar önden çeker olduğu için arkada rot ayarı yapılacak pek bişi yok derken, arka kamber ayarı olan araçları kastetmiştim.

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri

TUNALAR FİAT/TRABZON.faturası mevcut
bizim doblo 30.000 bakımdayken servis lastikleri ön-arka değiştirmişti hemde habersiz......

S@MeT38

Saygın Üye

düzeltme:

bizim araçlar önden çeker olduğu için arkada rot ayarı yapılacak pek bişi yok derken, arka kamber ayarı olan araçları kastetmiştim.
Rot-balans ayarı yaptırmak için servise giren araç, önce düzgünce yanaştırılıp lastiklerin durumuna bakılıyor. Sonra, ekseninde çevrilmek suretiyle jantta vuruk veya lastiklerde tel kırıklığı olup olmadığı gözden geçiriliyor. Sökülen lastikler bilgisayarla balans makinesinde 55 kilometre hızla döndürülüp ayar ediliyor. Zamanla aşınmadan dolayı dengesi bozulmuş lastiklerin iş görmeleri için jant kenarına kurşun çakılıyor. Dışa statik, içe dinamik tesirli ağırlıklar konuluyor. Bunlar 5 gramla 60 gram arasında değişiyor.

Artan hızlarda direksiyonda meydana gelen titremeler, aracın balans ayarı istediğini gösteriyor. Patlayan lastiğe yapılan yama bile balans ayarı gerektirebiliyor. Rot-balans ayarı üzerine yaptığı çalışmalarla kazandıkları deneyimleri anlatan Abdullah Akyüncü ve Hasan Tazegül ustalar, lastiklerin çelik kuşaklı olduğunu, ön lastiklerin arkayla değiştirilebileceğini, çünkü lastik döndükçe kendine göre yön yaptığını, çapraz değişim yapıldığında ise bu yüzden kendi çelik kuşağını tahrip ederek tel kırdığını belirtiyorlar.

Balans ayarından çıkmış araç bu kez rot kanalına giriyor. Tekerlekleri boşaltılan araç oynak döner tabloya oturtuluyor ve rot ayarına başlanıyor. Tekerlekleri sallamak suretiyle ön takımın sağlamlığı kontrol edilirken, rotiller, rot başları, amortisörler, süspansiyon durumu ve öteki yürüyen aksamla ilgili hassas noktalar gözden geçiriliyor. Tekerlekler üzerine takılan sensörlerle bilgisayar ekranında aracın durumu bir kez daha görüldükten sonra, norm dışına çıkmış ön ve arka rot açılarıyla kamber kastel açıları fabrika çıkış ölçülerine uygun hale getiriliyor.

Uzman Murat Mermer de sihirlitur okurlarına bu konuda bazı tavsiyelerde bulunuyor. Ön lastiklerin havası noksansa, arka lastiklerde de titreşim meydana gelebiliyor. Düşük hava nedeniyle yüksek hızda araç gezme yaparak performansının eksildiğini belli ediyor. Bu gibi hallerde fren gerektirdiği biçimde görev yapmıyor ve aracın kaymasına neden oluyor. Ayrıca, düşük havalı lastikle girilen virajda lastik, yanağını altına alarak yapısını bozuyor, hatta içindeki tellerin kırılmasına yol açıyor. Gereğinden fazla hava basılan lastikler ise aracı sürekli zıplatarak ön takıma zarar veriyor. Bu halde de lastik dişleri yolu iyi kavrayamıyor. Bozuk yollar ve kaldırımlara sert çıkışlar, ön takımda parça değişimini gerektiriyor. Buda zamanla otomobilin oturmasına, dolayısıyla yürüyen aksam ölçülerinin değişmesine yol açıyor. Tüm bu nedenler yüzünden de araç, rot-balans ayarına gereksinim hissettiriyor.

kaynak : http://www.sihirlitur.com/otomobil/rot_balans/index.html