rampada kalkış problemi

emrahgoker

Yeni Üye
Doblo
Adı
emrah
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
merhaba arkadaşlar kolay gelsin 2004 1.3 multijet doblo kullanıyorum. Benim sorunum motor soğukken ilk kalkışta rampada kalkışda zorlanıyorum araç gaz yemiyor ve stop ediyor ama sıcakken böyle bir sorun yok sebebi nedir? Yardımcı olur musunuz?

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Cevap soruda gizli , soğuk nedeniyle.
Piston , yağ, şanzıman aklımıza ne gelirse soğukta hantallaşıyor. Aracı hareket etmeden önce iki üç dakika rolantide çalıştırmak bu sorunları çözecektir. Mitsubishi L200 de bu durum bariz belli idi. 2500 cc motor soğukken dip gaz yaptığımız halde bile gaz yemezdi. Kafasına göre takılırdı ?

emrahgoker

Yeni Üye
Doblo
Adı
emrah
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Ben zaten normalde de çalıştırınca motor soğuyunca 2 3 dakika bekleyip öyle hareket ediyorum motoru 2000 2500 devire getirip hareket edince biraz gidip araç devirden düşüyor sonra da stop ediyor ama biraz çalışıp ısınınca motor 1500 devirle bile kalkıyorum.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Ne kadar soğuk olsada araç stop etmemesi gerekir. Stop ediyorsa yakıt pompa vs de sıkıntı olabilir. Benim söylediğim durum gaz yememesi ile alakalı idi.

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
Ne kadar soğuk olsada araç stop etmemesi gerekir. Stop ediyorsa yakıt pompa vs de sıkıntı olabilir. Benim söylediğim durum gaz yememesi ile alakalı idi.
Aynen stop etmesi başkaca sorunlara işarettir başka araçları bilmiyorum ama ilk çalıştırmada soğuk motor da bende de aynı sorun oluşuyor ısınana kadar ısındıktan sonra sorun yok ama hiç stop etmedi hatta devir bile dalgalanmaz bende sayende bende sebebini öğrenmiş oldum .

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Aynen stop etmesi başkaca sorunlara işarettir başka araçları bilmiyorum ama ilk çalıştırmada soğuk motor da bende de aynı sorun oluşuyor ısınana kadar ısındıktan sonra sorun yok ama hiç stop etmedi hatta devir bile dalgalanmaz bende sayende bende sebebini öğrenmiş oldum .
Mitsubishi L200 de bunu çok iyi gözlemledim. Doblo fiorino vs az da olsa gaz yiyor çok soğukta ama L200 kesinlikle gaz yemezdi. Ne zaman Araç ısındı , motor kendine geldi hemen düzeliyordu. uykudan uyanınca nasıl hemen kalkıp koşamıyorsak soğukta araçlar da aynı oluyor.
Aslında motor soğuk iken gaza yüklenmek de turbo açısından sakıncalı olabilir. Yağ dahi ısınmadan tam yağlama yapmadan turboyu devreye sokmak sıkıntı çıkarabilir

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Mitsubishi L200 de bunu çok iyi gözlemledim. Doblo fiorino vs az da olsa gaz yiyor çok soğukta ama L200 kesinlikle gaz yemezdi. Ne zaman Araç ısındı , motor kendine geldi hemen düzeliyordu. uykudan uyanınca nasıl hemen kalkıp koşamıyorsak soğukta araçlar da aynı oluyor.
Aslında motor soğuk iken gaza yüklenmek de turbo açısından sakıncalı olabilir. Yağ dahi ısınmadan tam yağlama yapmadan turboyu devreye sokmak sıkıntı çıkarabilir
Soğukken yüklenmemek lazım zaten. Ama şartlar zaman her zaman aynı olmuyor.

Erol efe

Azimli Üye
Doblo
Adı
Erol
Kan Grubu
0 -
Meslek
Aliminyum
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2004
Renk
Sarı
2004 doblo 1.3 var motor yapılacak 2.el veya sıfır ne kadar yaptırabilirim

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
2004 doblo 1.3 var motor yapılacak 2.el veya sıfır ne kadar yaptırabilirim
Sandık sıfır motor fiyatlarını araştır çok fark yoksa fabrikasyon sıfır sandık motor attır.Ustaların verdiği fiyata bitmez rektefiye.Her zaman extra masraf çıkabilir diye düşünün.Fabrikasyon sıfır motor gibi sağlam olmaz rektefiye sonuçta insan faktörü devrede hata yapabilir her zaman.Aracınızı uzun yıllar kullanma düşüncesindeyseniz rektefiye yerie sandık motor attırın.

Erol efe

Azimli Üye
Doblo
Adı
Erol
Kan Grubu
0 -
Meslek
Aliminyum
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2004
Renk
Sarı
Sandık sıfır motor fiyatlarını araştır çok fark yoksa fabrikasyon sıfır sandık motor attır.Ustaların verdiği fiyata bitmez rektefiye.Her zaman extra masraf çıkabilir diye düşünün.Fabrikasyon sıfır motor gibi sağlam olmaz rektefiye sonuçta insan faktörü devrede hata yapabilir her zaman.Aracınızı uzun yıllar kullanma düşüncesindeyseniz rektefiye yerie sandık motor attırın.
Fiyat ne olur tahmini

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Fiyat ne olur tahmini
Motor rektefiyesine ne kadar fiyat verdiler size?Fiat yetkili bayisinden aracınıza uygun motor fiyatı alabilirsiniz.Veya İstanbul Ankara gibi büyükşehirlerde motor satan veya fiat parça satışı yapan yerlerden sorabilirsiniz.Eğer çok fiyat farkı yoksa yetkili servisten almanızı tavsiye ederim.