Peşpeşe oluşan elektriksel arızalar?

Ssenturk

Yeni Üye
Doblo
Adı
Şükrü
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.3 Ecojet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
Selam arkadaşlar. Aracım 2015 1.3 ecojet premio plus alalı 2 ay olmadı km 37000 de.
Bu sabah her zaman ki gibi çalıştırıp 2-3 dk bekledikten sonra hareket ettim 100mt gitmeden motoru kontrol ettirin, stop start devre dışı ve kızdırma bujisi arızası verdi. Bunlarla beraber park sensörü ve uzun farlar çalışmıyor, ayrıca klimada çalışmıyor üzerinde hiç bir ışık yok, ekranda ki vites değiştirme ibaresi de gitti son olarak km göstergesi de yanıp sönmeye başladı. Herhangi bi servise götürmeden bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olabilir mi? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Geçmiş olsun bilgisayara bağlatmakta fayda var. Serviste bilgisayara bağlatın en garantisi.

semih24

Aktif Üye
Doblo
Adı
semih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
aküyü ve elektrik kablolarını kontrol ettirin derim.
bir yerde kabloda kısa devre varsa araca tam elektrik gitmeyince çoğu özellik devre dışı kalıyor normal olarak.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Muhtemelen aküde bir sıkıntı var veya daha kötüsü kabloları kemiren bir hayvan.

htakil

Yunusemre Temsilcisi
Yetkili Kişi
İlçe Temsilcisi
Başka Araç
Adı
Hüseyin Takıl
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Elektrik teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.2
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Öncelikle geçmiş olsun. Aküyü kontrol ettirmekle başlanabilir. Hatta emanet akü bulabilirseniz onunla bir kaç gün deneyin. Başka bir ihtimal de @doktoryusuf 'un da dediği gibi kemirgen hayvan elektrik tesisatına zarar vermiş olabilir. ( Hangi hatlarda kısadevre olduğu sigorta kutusundan kolayca bulunabilir). Ya da en kötüsü araç sel hasarlı olup da, arızalar sonradan patlak verebilir( Umarım böyle bir durum yoktur). Sel hasarı dışında, gerisi çok da dert değil zaten işinin ehli bir elektrikçi çözecektir illa ki.

Tefoo

D3
Doblo
Adı
Tevfik
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Sarı
Kadranlar biranda düşüp geri yerine geliyor araba yeniden çalışmış gibi ekran gelip gidiyorsa radyoda kapanıp açılıyor yada kapanıyorsa ekran silik silik hareketler yapıyor gaz verince hafif canlanma yapıyorsa akü dendir başka bir akü denemenizi tavsiye ederim

Ssenturk

Yeni Üye
Doblo
Adı
Şükrü
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.3 Ecojet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar. Yetkili servise götürdüm, aracın garantisi varmış. Sabah bırakacağım ne çıkacak çok merak ediyorum. Çıkınca sizinle de paylaşacağım.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar. Yetkili servise götürdüm, aracın garantisi varmış. Sabah bırakacağım ne çıkacak çok merak ediyorum. Çıkınca sizinle de paylaşacağım.
Bence de akü olabilir.

Ssenturk

Yeni Üye
Doblo
Adı
Şükrü
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.3 Ecojet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
Merhaba arkadaşlar. Aracı gün içinde teslim etti servis.
Arıza ise geri vites lambalarının orjinal ampul değilde led olmasından kaynaklı dedi. Fazla akım çektiği için 10Amperlik bir sigorta atmış, buda diğer tüm arızaları tetiklemiş. Sigorta değişince tüm sistem normal haline döndü. Bununla beraber bir adette gündüz farı ampulu arızalıymış ve bunlar garantiye girmediğinden 80 tl halloldu çok şükür.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Geçmiş olsun

semih24

Aktif Üye
Doblo
Adı
semih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Merhaba arkadaşlar. Aracı gün içinde teslim etti servis.
Arıza ise geri vites lambalarının orjinal ampul değilde led olmasından kaynaklı dedi. Fazla akım çektiği için 10Amperlik bir sigorta atmış, buda diğer tüm arızaları tetiklemiş. Sigorta değişince tüm sistem normal haline döndü. Bununla beraber bir adette gündüz farı ampulu arızalıymış ve bunlar garantiye girmediğinden 80 tl halloldu çok şükür.

İlginç bir tespit olmuş.
Aslında led ampuller normal ampullere göre daha tasarrufludur az akım çeker.
Mesela kısa farlarda kullanılan halojen ampuller 55watt akım çekerken, aynı özellikteki led ampul yaklaşık 35watt akım çeker.
Bence sigortanın atmasına başka birşey sebep olmuştur.
Neticede problemin çözülmesine sevindim.

Yasin0

Yeni Üye
Fiorino
Adı
Yasin
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Fiorino
Motor
1.3 Multijet
Selam arkadaşlar. Aracım 2015 1.3 ecojet premio plus alalı 2 ay olmadı km 37000 de.
Bu sabah her zaman ki gibi çalıştırıp 2-3 dk bekledikten sonra hareket ettim 100mt gitmeden motoru kontrol ettirin, stop start devre dışı ve kızdırma bujisi arızası verdi. Bunlarla beraber park sensörü ve uzun farlar çalışmıyor, ayrıca klimada çalışmıyor üzerinde hiç bir ışık yok, ekranda ki vites değiştirme ibaresi de gitti son olarak km göstergesi de yanıp sönmeye başladı. Herhangi bi servise götürmeden bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olabilir mi? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.
Aynı olay başıma geldi sol arka stobumda elektrik kaçağı vardı 10 liraya hallettirdim

Yasin0

Yeni Üye
Fiorino
Adı
Yasin
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Fiorino
Motor
1.3 Multijet
Aynı olay başıma geldi sol arka stobumda elektrik kaçağı vardı 10 liraya hallettirdim
En iyisi tanıdığın bir elektrikçiye götürmen sigorta atmış motor kısmında bulunan elektrik kaçağını bulduktan sonra sigortanı değiştirir o motoru kontrol ettirin uyarısıda yarım saat kırk dakikaya gidiyor benimde çok moralim bozulmuştu ama sadece 10 liralık bir işmiiş meğersem fakat kaçağı ben kendim bulmuştum elektrikçi ararsa belki biraz pahalıya kaçabilir

Ssenturk

Yeni Üye
Doblo
Adı
Şükrü
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.3 Ecojet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
En iyisi tanıdığın bir elektrikçiye götürmen sigorta atmış motor kısmında bulunan elektrik kaçağını bulduktan sonra sigortanı değiştirir o motoru kontrol ettirin uyarısıda yarım saat kırk dakikaya gidiyor benimde çok moralim bozulmuştu ama sadece 10 liralık bir işmiiş meğersem fakat kaçağı ben kendim bulmuştum elektrikçi ararsa belki biraz pahalıya kaçabilir
Aracın garantisi olduğundan en iyisi servisin sözüne güvenmek.