Paslanma ve araçların çürümesine karşı araç bakımı

geremy

Onursal Kurucu
Araçların dış yüzeyleri boya ile bir nebze korunsada açık olarak duran metaller paslanma riski ile karşı karşıyadır…

Üretici firmalar genellikle çevre kirlilikleri, çamur, atmosferik atıklar gibi sebeplerle oluşan paslanmaları garanti kapsamı dışında tutmaktadır. Paslanmaya karşı yapabileceğiniz ilk müdahele aracınız yeniyken araç bakım merkelerinin uyguladığı Pas Önleme Sistemlerini aracınıza uygulatmaktır.Aracın taban sacının yalıtımı sık sık kontrol edilmelidir, yalıtım kabarmışsa paslanma tehlikesi baş göstermiş demektir.

Aracınızın su tahliye delik ve kanallarının açık olmasına dikkat etmeniz, Aracınızın alt kısmını periyodik biçimde yıkatmanız, Aracınızı yıkadıktan sonra Kapı altları, çamurluk içleri, çamurluk kenarları, bagaj olukları, motor bölümü, marşpiye profillerinin içleri, taşıyıcı sistem profil içleri ile kapı direkleri gibi hassas bölümleri iyice temizlendiğinden ve kuruduğundan emin olmanız.
Aracınızın kaportasında paslanmaya yol açabilecek küçük vurukları, çizikleri dış etkenlere karşı korumasız hale getirecek pasta cila yerine rötuşlayarak gidermeniz,
Aracınızı fırça yerine süngerle yıkamanız ve oluşması muhtemel ince çizikleri engellemeniz, Aracınızın paslanmasını engelleyecek önlemlerdir.
alıntıdır.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
ben arabanın boyadsını her ay boya korumalı teflon cila yaparak koruyorum alındığın günden beri hiç aksamadı her ay cilas yaparım ama pasta değil sadece cila yoksa pasta ile boya kalmaz birde temizlik ve parlaklıkk bende hastalık o yüzden arabanın iç ve dış temizliğine çok önem veririm hep sıfır gibi binmek isterim ve biniyorumda

diamond

Saygın Üye
aynen bende devamlı cilalarım ama pasta zamanı geldi kılcal çizikler fırçadan dolayı epey bi çıkmaya başladı belli belirsiz.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
doblo vip premio tarafından yazılan metin:
ben arabanın boyadsını her ay boya korumalı teflon cila yaparak koruyorum alındığın günden beri hiç aksamadı her ay cilas yaparım ama pasta değil sadece cila yoksa pasta ile boya kalmaz birde temizlik ve parlaklıkk bende hastalık o yüzden arabanın iç ve dış temizliğine çok önem veririm hep sıfır gibi binmek isterim ve biniyorumda

teflonlu-silikonlu cila doğru seçim.pastaya dikkat edin,boyayı inceltiyor.düzenli pastanın boyaya ne yaptığını görmek isteyene benim doğanın resmini atabilirim.verniği inceltip güneş kavruğunu hızlandırıyor.ayrıca metalik boyalarda verniği inceltmekten başka bie etkiside yok.

profosyonel yıllık ve 6 aylık boya bakımı yaptırın,araçlarınızı mümkün mertebe fırçasız yıkatın(ben her yıkamaya 12 TL veriyorum.fırçasız,ilaçlı,iç-dış)fırçasız yıkanan aracın hem boya koruma tabakası uzun ömürlü oluyor hemde fıça çiziklerinde kurtulmuş oluyorsunuz.

yok ben aracımı kendim yıkarım diyen arkadaşlar araçlarını bol suyla ıslatarak,köpüklü kova hazırlayıp süngerle yıkasınlar.bol köpüklü sünger çizik oluşturmuyor.

kesinlikle güderi kullanmayınplastik kısımlar muhtemelen kaportaya sürterek boyayı çizecektir.

Black Hawk

Saygın Üye

Her ay cilalıyorsan helal olsun diyorum başka sözüm yok. Ben 5 - 6 ayda bir anca yapabiliyorum... Arabana iyi bakıyon anlaşılan. Paraya sıkışırda kelepir satacak olursan haberimiz olsun... Kayseri'li olduğumuzu belli ettik forumda da :D

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
doblo vip premio az cok tanırım doblo hastası ve temizlik hastası doblosuna gözü gibi bakıyor.
allah kaza bela vermesin

bende dobloyu aldım alalı hiç fırça kulanmadım birkeresin de birader fırcayla yıkatmış kızdım şimdi hiç yıkatmıyo gerci:D

kokplot

Onursal Üye
Black Hawk tarafından yazılan metin:

Her ay cilalıyorsan helal olsun diyorum başka sözüm yok. Ben 5 - 6 ayda bir anca yapabiliyorum... Arabana iyi bakıyon anlaşılan. Paraya sıkışırda kelepir satacak olursan haberimiz olsun... Kayseri'li olduğumuzu belli ettik forumda da :D

helal yani fırsatı kaçırmıyorsun:mad: kayserili diycem ama yinede mantıklı söylüyorsun black hawk :D

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
RAPTOR tarafından yazılan metin:

teflonlu-silikonlu cila doğru seçim.pastaya dikkat edin,boyayı inceltiyor.düzenli pastanın boyaya ne yaptığını görmek isteyene benim doğanın resmini atabilirim.verniği inceltip güneş kavruğunu hızlandırıyor.ayrıca metalik boyalarda verniği inceltmekten başka bie etkiside yok.

profosyonel yıllık ve 6 aylık boya bakımı yaptırın,araçlarınızı mümkün mertebe fırçasız yıkatın(ben her yıkamaya 12 TL veriyorum.fırçasız,ilaçlı,iç-dış)fırçasız yıkanan aracın hem boya koruma tabakası uzun ömürlü oluyor hemde fıça çiziklerinde kurtulmuş oluyorsunuz.

yok ben aracımı kendim yıkarım diyen arkadaşlar araçlarını bol suyla ıslatarak,köpüklü kova hazırlayıp süngerle yıkasınlar.bol köpüklü sünger çizik oluşturmuyor.

kesinlikle güderi kullanmayınplastik kısımlar muhtemelen kaportaya sürterek boyayı çizecektir.

zaten hiç fırça vurmadım çok dikkat ederim dobloya

black hawk

zaten arabanın çok müşetrisi var ama satmaya kıyamıyorzu içide özel mercedesin hakiki orjinal bufola derisi ile komple kaplı direkler direksiyon vites topuzu el freni raf bagaj pandizotu her yer bej renginde deri iç olarak emsalszi ayrıca temilik bakımından sıfırından farksız o yüzde müşterisi var ama daha zamanı var zaten kısmetse yeni dobloyu alınca satıcaz

kokplot

Onursal Üye
aracını kendi yıkamayı tercih edenler arasında belki geçen aylarda heryerde bilinen bir mağaza zincirinde çook ucuza satılan basınçlı ve sıcak su püskürten makinadan almış olabilirsiniz. işte çizikleri bu noktadan itibaren göremezler onlar. çünkü sıcak su ile püskürtmeli yıkama ypan arkadaşlar süngerlede oto şampuanı kullanarak deterjan ın boyaya vereceği hasardanda kurtulurlar. oto şampuanları gerçektende kullanışlı. hem boyaya hasar vermiyor hem cilalı,, aracı parlatıyor yıkadıktan sonra..

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Peki uygun ürünleri nasıl anlayacağız ki, her üstünde yazana bakarsak işimiz var :(

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
ya bildiğimiz markaları tercih edicez yada alıp deneyeceksiniz

diamond

Saygın Üye
meguiars ürünlerini tercih etmeni tavsiye ederim güzel sonuç alırsın . Bende olan ürünler bunların içinde jant temizleme lastik parlatma Jant temizleme fırçası motor yıkama araç yıkama daha aklıma gelmeyen malzemelerde var unutum :)

2meek4m.jpg

Soldan sağa gideyim

Araç yıkadıktan sonra fısfıslı cila
Plastik parlatıcı
Pasta(polish)
kırmızı olan şişe oda araç yıkamadan sonra sıkılan cila ama onun önündeki yeşil şeylerle kullanıyorum Kill oluyor onlar kaportaya yapışmış pislikleri temizlemek için.
Glaze(Boyaya canlılık verir)
Sıvı cila
Dış plastik parlatıcı çok güzel bir ürün rengi solmuş plastikleri cirlop gibi parlatıyo sim siyah yapıyo
Düşük aşındırıcılı pasta
En önde duran kutuda cila yoğun bu
en sağ arkada görünen sarı şeylerde enjektör temizleme katkı malzemem :)

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Maşallah, dizmişsin ne varsa :D

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Hobi olarak mı takılıyorsun?

diamond

Saygın Üye
evet sadece hobi. Can sıkıntısı ne yaparsın :) Memleketimde daha köpük yapmak için aparak basınçlı yıkama makinası garaj herşeyim mevcut ama Ankarada apartmanda olmuyor

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Memlekete gittiğin zaman, direk soluğu garajda alıyorsundur. :)

Senin aracına toz bile konmaz. :D

kokplot

Onursal Üye
paslanma ve çürüme önce aracın neresinden başlar.?

çürüme görmemek için o bölgelere hangi tarz işlem yapmalıyız?

paslanma başlangıcı en çok araçlarda hangi kesimde başlar ve neden dir bu başlama sebepleri?

paslanma ilerisi çürüme ise ilk koruma arabada nasıl sağlanmalıdır?

paslanma ve çürümeye karşı piyasada kullanılan en geçerli yöntem ve ve en uygun fiyat nedir ?

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
En geçerli yöntem bende, 10 yaşın üzerinde araç tutmuyorum. :)