Otomatik doblo baskı balata değişimi 1.6 mjet 2012 model 90hp Panorama

koray41

Yeni Üye
Adı
koray
Kan Grubu
B RH +
Modeli
Araç Yılı
2012
Arkadaşlar selam..Kocaeli izmitten yazıyorum sizlere faydalı olur diye düşündüm.

2012 model 1.6 mjet 90 hp otomatik doblomun baskı balatası seyir halinde giderken gaza basınca balata sıyırıyordu.
Balata ve baskı takımı almak için parçacıları gezmekten usandım çünkü herbiri farklı birşey söylüyor bu araçla alakalı hiçbir fikirleri yoktu şase numarası verdiğim halde herkez farklı birşey söylüyordu çareyi internetten parça almakta aradım.buradada farklı yorumlar ve olmazsa iade alırız değiştiririz gibi söylemler canımı sıktı ve iş başa düştü çok güzel bir parça kataloğu buldum search for auto parts, spare parts aggregator, buy spare parts and aftermarket parts for a car adres bu türkçe dil seçeneği de var.bu siteden parçaları teyit ettim fakat araç volantı farklı çıktı.araçtan çıkan baskı ve balata resimlerini paylaşıyorum sizlerede yardımcı olsun..20181021_123402.jpg20181021_123417.jpg20181017_135536.jpg20181017_135522.jpg20181021_123431.jpg20181008_204056.jpgorjinal balata seti ve baskı çatalı ,bilyası,burçları toplam 1100tl internetten satın aldım..Herkez hidrolik bilya dedi ama sabit rulman çıktı.20181020_122222.jpg20181020_122431.jpg

araçtan çıkan volant resmi budur.kimi sabit volant dedi ama oynar volant çıktı.üzerinde orjınal numaraları mevcut internette 2500 tl civarında satılıyor.linea araçlarında da aynı volant çıkıyor fakat marş dişlisi ince oluyor doblolarda ise kalın çıkıyor önemli detay usta çok dikkatli biri çıktı hemen olayı anladı yoksa marş dişlisi volant dişlisine temas etmiyor ve araba çalışmıyor buda demek oluyorki silbaştan herşeyi geri söküyorsunuz demek..20181020_205951.jpggelgelelim volanta..volantı yeni almadım internette Ankarada Volant tamir merkezi VTM GROUP diye bir firma buldum orada hertürlü volantı tamir ediyorlarmış.bir arkadaşımın babası otobüsçü 20 sene önce otobüs volantını tamir ettirdiklerini ve hiçbir sıkıntı olmadıgını söyledi.içinde sadece yay ve burçların oldugunu ve mekanik bir düzen oldugu için yayların esnekliğini yitirdiğini söyledi.bununla ilğili youtube de DMF çift kütleli volant diye ararsanız detaylı ögrenebilirsiniz.vtm grup sagolsun çok ilğilendi önce aracın volantını yollayın görmeden birşey diyemem dedi 24 saat içinde yapıp geri yollayayım dedi fakat izmit sanayide ki ustalar dükkanda araç iki gün kalacak diye pek yanaşmadı aracı sökmeye vtm stoklu çalıştıgını ve sana doblo volantı yollayayım farklı volant çıkarsa tekrar yollarım dedi.bu arada izmit sanayii de 1000 tl den aşagı işçilik isteyen olmadı.20181021_165954.jpgveeee işte kurtarıcımız kerem ustaaa..

izmitte kimse otomatik dobloya yanaşmıyor ve 1000 tl gibi işçilik isteniyor tütünçiftlik de yavuz oto nun yanında efe oto kerem ustayla tanıştık eli yüzü düzgün kafa dengi kendine çalışan iyi bir arkadaş..takır takır aracı sökmeye başladı sıra robota geldi hoop robot 5 dk da dışarıda şanzımanıda söktü ve içinden çıkan baskı balata ve volant resimleri yukarıda paylaştım.volant farklı çıktı vtm gruba bir resim whatts up tan,elimde var dedi sagolsun ankara izmit efe tur a 16.00 arabasına verdi 20:15 izmit terminalden aldık volantı adamlar ilk volantın kargo parasını ödedi otobüse de para vermedim muavin arkadaş ödendi dedi ve elime ikinci volant geldi ben bir volant parası ödemiştim adamlar çözüm odaklı çalışıyorlar elinden geleni yaptılar sagolsunlar..

bu arada bende hazırlıklı gitmiştim.
3lt şanzıman yagı+2 kutu balata spreyi 115 tl
5 lt yag eski araçtan kalma vardı.
yag+hava filtre 125 tl
selespeed robot yagı 120 tl internet.

bu yazdıklarım ben aldım ve şanzıman yagı değişti bu anlaştıgımız paraya dahildi
robot yagını değiştirdi
yag ,mazot ,hava filtresi ve 140 bin yag değişimi yapıldı.ve şimdi sıkı durun bu yapılanların hepsine 700 tl ödedim...bu gün 21 ekim 2018 kıyası ona göre yaparsınız...
araçta selespeed cfc308 model robot varmış bilğiniz olsun kerem usta robot tamirine pek girmiyor burada hiç bir şeyini bulamıyoruz söktüğümüz zaman geri toplayamıyoruz diyor araçtaki robot alfa romeo marka araçlarda 2000 yıllarından bu yana kullanılıyormuş istanbulda bostancı sanayi sitesinde robotu söküp tamir takımını degiştiren (o-ring .keçe ,conta )bakımını yapan alfacı ustalar varmış.kendisi mekanik şanzıman işlerine bakıyormuş.
umarım faydalı bir paylaşım olmuştur..
saygılar...

Dosyalar

• 20181008_205203.jpg
    20181008_205203.jpg
    1,3 MB · Okunma: 11

Alp.Onurr75

Daimi Üye
Doblo
Adı
onur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Yetkili serviste mekanik teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl grisi
Yorumun için teşekkürler faydali olacağını düşünüyorum ??

NevşehirliDoblocu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Arda Tekinay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli