Doblo Nereden ve nasıl yağ yakıyor?

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Kullanırken keyif aldığım 1.9 jtd aracımın sesinden gidişinden gücünden yakıtından memnunum.
Fakat deli gibi yağ tüketiyor. Bin kmde 4 litre yağ yakıyor diyebilirim.
Bu denli fazla yağ yakan aracın tespitininde kolay olması lazım. Kimi usta turbodan dedi komi usta sekmanlardan dedi kimi usta subap lastiklerinden dedi bazısı kartel havalandırmasından dedi .
Tecrübeli arkadaşlarımızdan fikir almak istiyorum.
Aracımın yağ seviyesini tamamlayınca çok yoğun olmayan beyaz duman atıyor eksozdan yağı bir litre civarında eksiltince beyaz duman neredeyse kayboluyor.
Kompresyonda uzun rampa inişlerinden sonra gaza dokununca anlık yoğun beyaz duman atıyor.
Motorda hiç üfleme yok. Rampa inişlerinde kompresyon direnci gayet iyi.
Bu kadar fazla nasıl yağ yakıyor olabilir?

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Ne zamandan beri var bu yağ eksilme olayı?Egzozdan yanık yağ kokusu geliyor mu?Motor yağını ve filitreleri nereden alıyorsunuz?

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Ne zamandan beri var bu yağ eksilme olayı?Egzozdan yanık yağ kokusu geliyor mu?Motor yağını ve filitreleri nereden alıyorsunuz?
Yaklaşık bir yıldır devam ediyor. Bazen yoğun yanık yağ kokusu geliyor. Bu aralar pek koku gelmiyor en son motul yağ koydum belki koku yağ markasıyla ilişkilide olabilir. Yedek parçacılardan alıyorum yağ ve filitreyi

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Bazen çok nadir vites geçişlerinde gazdan ayağımı çektiğim zaman bir iki saniye gaz veriyormuşum gibi devir hemen düşmüyor. Bu esnada beyaz duman attığınıda görebiliyorum. Manifolddan mı yağ alıyor acaba

Burak Yılmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Vardiya Müdürü
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Gri
Aracınızın conta kompresor testi yaptırın, üst kapağınızda veya blokda çatlak olabilir. üst conta yanık olabilir. beyaz duman aracın motoruna su karıştığı zaman çıkar motor yağını kontrol edin veya aracınızın su deposuna bakın su da parlama varmı yağlanma varmı eğer varsa conta yanmıştır. su kapağını açın aracı rölantide çalıştırın herhangi bir suda oynama fokurdama varmı bakın birisi gaz versin su taşma yapıyormu bakın eğer yaparsa blokda veya üst kapakta çatlak vardır. o yüzden su karıştırıyordur. eğer bunların hiç biri yoksa aracınızı bi turbocuya götürün söküp baksın ondan yapabilir. eğer turboda da sorun yoksa mutlaka aracınızda segman problemi vardır ve segman atılması gerekir eğer segmanlar yüksek ısıya maruz kaldıysa kaynamış ve işlevsiz hale gelir bu sebeple piston değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. keşke direk sorun çıktığında bildiğiniz güvendiğiniz ustaya motoru açtırsaydınız.

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Aracınızın conta kompresor testi yaptırın, üst kapağınızda veya blokda çatlak olabilir. üst conta yanık olabilir. beyaz duman aracın motoruna su karıştığı zaman çıkar motor yağını kontrol edin veya aracınızın su deposuna bakın su da parlama varmı yağlanma varmı eğer varsa conta yanmıştır. su kapağını açın aracı rölantide çalıştırın herhangi bir suda oynama fokurdama varmı bakın birisi gaz versin su taşma yapıyormu bakın eğer yaparsa blokda veya üst kapakta çatlak vardır. o yüzden su karıştırıyordur. eğer bunların hiç biri yoksa aracınızı bi turbocuya götürün söküp baksın ondan yapabilir. eğer turboda da sorun yoksa mutlaka aracınızda segman problemi vardır ve segman atılması gerekir eğer segmanlar yüksek ısıya maruz kaldıysa kaynamış ve işlevsiz hale gelir bu sebeple piston değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. keşke direk sorun çıktığında bildiğiniz güvendiğiniz ustaya motoru açtırsaydınız.
Su eksiltme ,hararet,suyun temizliği olsun en ufak bir sıkıntı yok.
Bakınırken dün farkettim yağ soğutucuya giden borulardan biri ezilmiş içinden yağ geçeceğini pek sanmıyorum. Acaba ondan kaynaklı olabilir mi?

Burak Yılmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Vardiya Müdürü
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Gri
Olabilir, bide turbonuzu kontrol ettirmekte yarar var

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Sağlam güvendiğiniz bir ustanız varsa motoru sökmek en net sonuç için gerekli.

Burak Yılmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Vardiya Müdürü
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Gri
Sağlam güvendiğiniz bir ustanız varsa motoru sökmek en net sonuç için gerekli.
İstanbuldaysanız Zeytinburnu Mermerciler sanayi sitesi zirve oto ismail usta var kefil olabilirim youtube da kanalida mevcut ismail usta diye yaklasik 40 senelik bir usta

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
İstanbuldaysanız Zeytinburnu Mermerciler sanayi sitesi zirve oto ismail usta var kefil olabilirim youtube da kanalida mevcut ismail usta diye yaklasik 40 senelik bir usta
İsmail ustayı biliyorum. O çok yoğun ve ona motor indirmek hava filitresi değiştirmekten kolay geliyor. Direkt açar o

Burak Yılmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Vardiya Müdürü
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Gri
İsmail ustayı biliyorum. O çok yoğun ve ona motor indirmek hava filitresi değiştirmekten kolay geliyor. Direkt açar o
Valla size kalmis ama youtube a icerik olsun diye atiyor ben aracimi orada yaptiriyorum binbir tane sorunumu cozdu disarida 1500 cekilen isi 100 tl lik parcayla halletti kendisinde de doblo var

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Valla size kalmis ama youtube a icerik olsun diye atiyor ben aracimi orada yaptiriyorum binbir tane sorunumu cozdu disarida 1500 cekilen isi 100 tl lik parcayla halletti kendisinde de doblo var
Aynı kasa doblo mu var?Ustada da aynı araç varsa avantajdır gitmek isterseniz aşinadır neresinde ne var ne durum var daha iyi bilir.