K belgesi nedir?

realcim

Yeni Üye
arkadaslar slm o kadar okudum kafam daha cok karıstı ben esnafım ama aracım işyerim adına kayıtlı degil hafta içi işlerim için hafta sonu daha çok ailemle bır yelere gıtmek ıcın kullanıyorum şimdi bu ruhsatta kapalı kasa kamyonet yazıyor ama kapalı kasa degil yük nakli hususi yazıyor buna göre bu belgeyi almak zorundamıyız belgeyi almak 2400tl tutuyor eger oyleyse satıp renault scenic 2 alacam artık bıktırdı hafif ticariler üzerindeki baskılar

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
size lazım değil.şirket adına kayıtlı olanlar almak zorunda.bize lazım değil canınızı sıkmayın.ama mal taşırken yakalanmayın.

mystan45

Daimi Üye
Adı
Mehmet
Modeli
Renk
Siyah
Üzerinizde bir iş yeri varsa yani vergi levhası sahibiyseniz aracınız kendi adınıza kayıtlı olsa bile k belgesi almak zorundasınız.

""K belgesi kimler almali-alacak

Araç türü olarak ruhsatta kamyonet olarak belirtilmiş tüm araçlar( kangoo,doblo,vb camlı camsız koltuklu koltuksuz panelvan)

Ruhsat bilgilerinde yer alan kullanım amacı kısmına bakılmaksızın (Kullanım amacı: Yük nakli hususi, yük nakli ticari, yolcu nakli hususi, yolcu nakli ticari gibi) araç kamyonet sınıfı bir araç ise;

Şirket adına kayıtlı veya şahıs şirketi sahibi adına kayıtlı araçlar K2 Belgesi kapsamındadır.

Şirket veya şahış şirketi sahipleri araçları yük taşıma maksatlı kullanmıyor olsalar bile yük taşıma yapıp yapmadıkları kontrol edilemediği için bu tip araç sahibi olduklarından ötürü K2 Belgesi cezası ile karşılaşırlar.

Araçlarını şahsi kullanım için alanlar ve vergi levhası sahibi olmayanlarotomobil maksadı dışında kullanmadıkları sürece belge almak zorunda değildirler. Ancak bu durumda olup araçlarını şahsi işlerinin dışındatakım çantası,inşaat malzemesi,köydeki bahçesindeki malları taşımakmaksadıyla kullanırlar ise cezai durum söz konusudur. Bu durumda olanlar ilgili işleriyle ilgili vergi levhası alıp K2 Belgesi almak zorundadırlar.""

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
Tamamen doğrudur.....Malesef...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
k belgesi eğer araba şahıs kullanım amacı hususi olursa kesinlikle ve kesinlikle gerek yok gönül rahatlığı ile binin

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Arkadaşlar İstanbul'da K Belgesi almak isteyenler sorusu olanlar için websitesini yaptığım abim Ali Kemal BEKAR hocayı tavsiye ederim.

Gerekli tüm yardımları yapacaktır. Oğuz kardeşimin de dediği gibi kişi hususi kullanım yapıyorsa yok lakin ticari amaçla kullanıyorsanız almanız gerekiyor diye biliyorum.

Ali hocanın K Belgesi İstanbul websitesi burada: www.kbelgesi.pw

Sitede bulunan bilgiye de paylaşmak isterim

K Belgesi, K1, K2 ve K3 diye üç ayrı belgeden oluşur. Her belge birbirinden farklıdır. K1, taşımacının alması gereken belgedir. K2 ise taşımacı olmayan ama kendi aracında sadece kendi mallarını taşıyanların alması gereken belgedir. K3 ise, ev ve büro eşyası taşıyanların alması gereken belgedir.

Dark Knight

Fenomen Üye
Bir bilgi de ben ekliyeyim:

Aracınızın sınıfı ticari ama ruhsat hususi ise, taşıdığınız mal (faturası da) size ait olmak kaydı ile K belgesi aranmıyor. Ben istanbul'dan aldığım çamaşır makinesini ambalajına dokunmadan (faturası ile birlikte) yazlığa götürdüm hiçbir sıkıntı yaşamadım.

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
teşekkürler

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
@mahmut ulu
Doblonuzu ticari amaçla kullanacaksanız ve firmanızın üstüe kayıtlı ise almanız gerekiyor
hususi kullanımda bir sorun olmayacaktır
ruhsatta hususi ve yük nakli yazar zaten