Navigasyon hızı ve kadrandaki hız farkı

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
arkadaşlar dobloma navigasyon takılı iken giderken bir şey dikkatimi çekti kadran da 90 ile giderken navigasyon da 100 gösteriyordu ayrıca kadran 80 gösterirken navigasyon ise 88 gösteriyordu yani anlayacağınız navigasyon daki hız ibredeki hıza göre yüzde 10 fazla gösteriyor biraz baktım ettim navigasyon uydu alıcıları ile bağlantı kurduğu için güven doğruluğu daha fazla olabilirmiş zaten araçlarda ibre ya yüzde 10 fazla gösterirmiş yada yüzde 10 eksik gösterirmiş gerçek hızdan güvenlik nedeni ile beyler bilgilendirirseniz çok iyi olur beni şimdi benim doblo max hızı 180 yaptı kadrana göre yüzde 10 u o zaman 198 hız yapar şimdi 200 km hıza nerdeyse ulaşıyormu diyelim :)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
normalde tam tersi olurdu arabanın kadranı yüksek gösterirdi ilginc

bende navigasyondaki hızın doğru olduğunu biliyorum direk uydudan aldığı için

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
işin garip tarafı komşumdan navigasyonunu aldım onda da denedim aynı sonuç verdi işin ilginç yanı şimdi benim araç 1.3 motor ve max gösterge deki hızım 180 di peki o zaman navigasyona göre 198 km hız yapar ki 1.3 araba için bu imkansız bence bi tuhaflık var

htezyal

Aktif Üye
karayollarındaki hızı gösteren tabelalarla benim kullandığım navigasyon cihazı birebir aynı ancak kadran yüzde 10 fazla gösteriyor.

acankaya

Aktif Üye
Doblo
Adı
AHMET ÇANKAYA
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
arkadaşlar dobloma navigasyon takılı iken giderken bir şey dikkatimi çekti kadran da 90 ile giderken navigasyon da 100 gösteriyordu ayrıca kadran 80 gösterirken navigasyon ise 88 gösteriyordu yani anlayacağınız navigasyon daki hız ibredeki hıza göre yüzde 10 fazla gösteriyor biraz baktım ettim navigasyon uydu alıcıları ile bağlantı kurduğu için güven doğruluğu daha fazla olabilirmiş zaten araçlarda ibre ya yüzde 10 fazla gösterirmiş yada yüzde 10 eksik gösterirmiş gerçek hızdan güvenlik nedeni ile beyler bilgilendirirseniz çok iyi olur beni şimdi benim doblo max hızı 180 yaptı kadrana göre yüzde 10 u o zaman 198 hız yapar şimdi 200 km hıza nerdeyse ulaşıyormu diyelim :)

Aracın jant ve lastik ebatları değiştirilmişse (orijinalinden farklı ise) bu fark normal olabilir. Çünkü kadran hızı yanlış bilmiyorsam şanzumandan okunuyor, navigasyon ise uydulardan yer değiştirme süremiz ile hesap yapıyor.

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye

Aracın jant ve lastik ebatları değiştirilmişse (orijinalinden farklı ise) bu fark normal olabilir. Çünkü kadran hızı yanlış bilmiyorsam şanzumandan okunuyor, navigasyon ise uydulardan yer değiştirme süremiz ile hesap yapıyor.

hayır hiçbirşey yok araç orjinal hiçbir değişiklik flan yoktur alındığında neyse o

acankaya

Aktif Üye
Doblo
Adı
AHMET ÇANKAYA
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
O zaman navigasyon yanlış hesaplıyordur. Fiat'ın yanlışlık yapacağını tahmin etmiyorum. *no*

mystan45

Daimi Üye
Adı
Mehmet
Modeli
Renk
Siyah
bende tam tersi oluyor kadran 100 gösterirken navigasyon 92 falan gösteriyor.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bütün arabaların göstergelerinde hata olabilir

hardcrss

Onursal Üye
hata demeyelimde o sapmayı bilerek yapıyorlar. avrupa birliği kurallarına göre bir aracın hızı gerçekte 100 km ise gösterge en fazla 114 km gösterebilir. navigasyonun gösterdiği değer doğru değerdir.

araç hızlandıkça kadran sapmaya başlar, bu güvenlik içindir.

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Kadranlar her zaman doğruyu göstermez.

Dijitallar bu konuda biraz daha iyimser ama genel olarak hepsi sapmalar yapar.

Musa ATASEVEN

Onursal Çankırı Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Musa
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Genel itibariyle Navigasyon cihazları doğru hızı gösterir. Araçlar ise bundan %8-10 daha fazla hız gösterir. Sizde bunun tam tersi bir durum var. İbrelerinizin kalibrasyonunu tekrar yaptırırsanız faydalı olabilir. Radar cezaları ortada. %1'e bile af yok artık her şey dijital. Direk postada.

alicem

Azimli Üye
Arkadaşlar bence kadranlarınızda bir problem yok rahat olun avrupa,güvenlik falan hikaye lastik çaplarınız normal değerlerde ise kadrandan şüphe etmenize gerek yok.Navigasyon cihazları gps(Global Possion System) vasıtası ile çalışırlar.Ve gps cihazları
en az 8 uydu ile iletişime geçerek sizin bulundugunuz bölgedeki zamanı uydulara gönderir uydular üzerindeki atom saatleri gelen sinyalin sürelerini ölçerek size nerede olduğunuzu bildiren yeni sinyaler gönderirler burada navigasyon cihazı devreye girerek gelen sinyallerden sizin bulundugunuz konumu gösteren bir koordinat dizisi oluşturur.Yani şöyleki bu cihaz yer hesabı yapar gidilen mesafeyi dümdüz bir şeritte gidiyormuşsunuz gibi hesap yapamazlar.Atlaya atlaya hesaplar ve yerinizi en az 10 metre sapmayla bulur.Virajlı bir yol düşünüz viraj uzunluğu 80 metre ama kuş uçuşu 50 metre 80 metre içinde kaç nokta tespit edecekte bu noktaları birleştirecek size doğru metreyi verecek.Düşük hızlarda daha birbiri ile örtüşen hız sonuçları alabilirsiniz buda anlattığım şeylerden dolayı normal gözükebilir.Ve ayrıca gps kullanımı sivil kullanıcılar için kısıtlıdır belli yükseklik altı ve üzerinde doğru sonuçlar vermez normal kullanımda ise sinyal al-ver süreleri sınırlandırılmıştır.Amerikanın terör ıvır zıvır psikolojisinden dolayı.