Muayene geçen lastik

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Otomobil üreticilerini anlamıyorum niye zorluyorlar ki bütün araçlara aynı ölçü lastik taksınlar olsun bitsin.🤣
O kadar uğraşıp aynı marka model aracı farklı donanım seviyesi belirlemek için faklı ebat jant ve lastikle satıyorlar. Bunca mühendislik hesabı hepsi boşuna.

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Bu orijinal ebat olayi Turkiye ve/veya avrupa icin bir ayipdir Fiat tarafindan yapilan. 195/60 r16C diye bir lastik sanirim sadece burada takiliyor. Amerika'da RAM promaster city diye satilan ayni doblolar 215/55 r16 lastik ile donatilmistir. Yani bu arac yuk araci vurun kamyonet lastigini diyebilridi amerikada da fiat ama konforlu ve piyasada olan bir lastikle satilmaktadir. Yani bu lastik konusunda denklik sablonunda uyan ve yuk endeksi dogru olan her lastik kullanilabilir.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Bu orijinal ebat olayi Turkiye ve/veya avrupa icin bir ayipdir Fiat tarafindan yapilan. 195/60 r16C diye bir lastik sanirim sadece burada takiliyor. Amerika'da RAM promaster city diye satilan ayni doblolar 215/55 r16 lastik ile donatilmistir. Yani bu arac yuk araci vurun kamyonet lastigini diyebilridi amerikada da fiat ama konforlu ve piyasada olan bir lastikle satilmaktadir. Yani bu lastik konusunda denklik sablonunda uyan ve yuk endeksi dogru olan her lastik kullanilabilir.
Söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum. Bu durum firmaların lastik üreticileri ile arasındaki ticari anlaşmalar. 205 55 16 lastik fiyatının uygun olmasının sebebi ise birçok marka ve model araçta standart olarak kullanılan ve en çok satılan lastik ölçüsü olması.

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum. Bu durum firmaların lastik üreticileri ile arasındaki ticari anlaşmalar. 205 55 16 lastik fiyatının uygun olmasının sebebi ise birçok marka ve model araçta standart olarak kullanılan ve en çok satılan lastik ölçüsü olması.
Iste bizim de bilncli tuketiciler olarak bize diretilen sozde "orijinal ebat" olan 195/60r16c lastigini hic bir sekilde tercih etmememiz (yuk vs tasiniyorsa ayri) ve muadil uygun lastikleri tercih ederek bir daha boyle sark kurnazligi yapmamasi gerektigini bir sekilde anlatmamiz gerek Koc'a. Zaten bizler almazsak bu lastigi kullanan baska arac yok sanirim!

Muratt0808

Yeni Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Iste bizim de bilncli tuketiciler olarak bize diretilen sozde "orijinal ebat" olan 195/60r16c lastigini hic bir sekilde tercih etmememiz (yuk vs tasiniyorsa ayri) ve muadil uygun lastikleri tercih ederek bir daha boyle sark kurnazligi yapmamasi gerektigini bir sekilde anlatmamiz gerek Koc'a. Zaten bizler almazsak bu lastigi kullanan baska arac yok sanirim!
:):) doğru diyorsun ancak maalesef ülkemizde bu dediğiniz mümkün değil hatırlarsanız linea için üretilen ön koltukların hatalı olduğu bilirkişi raporuyla ispat edilip haber edildi. Ancak ilgili haber 1 gün sonrasında tüm sosyal medya ve tv kanal yayınlarından kaldırtıldı.

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Ama gecen hafta da Trabzondan birisi Civic aracinin fabrikasyon hata nedeniyle 3-4 sene once satin aldigi aracin direklerinde burusma oldugu gerekcesiyle davasini kazandi ve araci geri verip bugunku yeni arac bedelini aldi. Yani ugrasilinca, tepki koyunca oluyor. Ben kendimce bu konularda elimden geldigince tepki koyuyorum ama dediginiz gibi ne kadar etkili olur tek basima tepki koymak tartisilir tabii ki!
Ama olsun hicbir ise yaramasa da tepkili olmak tepkisiz olmaktan iyidir bence.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Başka kamyon lastiği kullanan hafif ticari yok. Caddy yol tutuşu ve konforunun daha iyi olduğu söyleniyor. Merak ettim baktım 16 jant orjinal lastik ebatı 205 55 16 ne hikmetse. 😀😀 Ucuz lastik kullanmışlar.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
215/55 ebada bende baktım 195/60 arasında %0.3 fark var kabul edilebilir sınırın çok altında yani kullanılabilir. Biraz pahalılar evet ama yük lastiğine göre daha konforlular. 215/55 r16 97 XL yanak olanlar yükede gelir. 97 yük endeksi çok iyi bir değer.

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
215/55 ebada bende baktım 195/60 arasında %0.3 fark var kabul edilebilir sınırın çok altında yani kullanılabilir. Biraz pahalılar evet ama yük lastiğine göre daha konforlular. 215/55 r16 97 XL yanak olanlar yükede gelir. 97 yük endeksi çok iyi bir değer.
Fakat soyle de bir sey olabilir; yuk endeksi yukseldikce yanak sertlesiyorsa veya XL yanakli lastiklerde de yanaklar daha sertse bu sefer de konfordan taviz verilmis olmaz mi? Bir lastikci bana C sinifi 1 lastik normal 3 lastikle ayni hemen hemen ayni agirliktadir demisti. XL yanakli lastikler de ayni sekildedir demisti. Eger bu dogruya XL yanakli lastikler de C sinifi kamyonet lastikleri gibi ayni sekilde at arabasi gibi olmali.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Fakat soyle de bir sey olabilir; yuk endeksi yukseldikce yanak sertlesiyorsa veya XL yanakli lastiklerde de yanaklar daha sertse bu sefer de konfordan taviz verilmis olmaz mi? Bir lastikci bana C sinifi 1 lastik normal 3 lastikle ayni hemen hemen ayni agirliktadir demisti. XL yanakli lastikler de ayni sekildedir demisti. Eger bu dogruya XL yanakli lastikler de C sinifi kamyonet lastikleri gibi ayni sekilde at arabasi gibi olmali.
Hayır kesinlikle. Egeamda orjinal 205 XL lastik var. Konforunda falan hiç sıkıntı yok. Şansıma XL geldi. Geldiği için memnunum.Daha dayanıklı oluyor kaldırım ya da kasise düşmelerde. Doblolar için özellikle XL daha iyi olur araç daha ağır olduğundan.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Bugün aracım 205 55 16 ölçüsünde ki lastik ile muayeneden sorunsuz şekilde geçti. Muayene raporunda lastik ölçüsü 205 55 16 olarak yazıyor. Muayeneden geçmediği yönündeki beyanlar gerçeği yansıtmıyor. Konuyu takip eden arkadaşlara duyurulur. Kamyon lastiğine iki katı para ödemek zorunda değilsiniz.

ramazanalikılıç

Yeni Üye
Doblo
Adı
ramazan
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
gri(çöl)
bugün aynı şekilde 205 55 r16 91 olan aracım benimde sorunsuz geçti dikkat edilen husus yük endeksi bilgilerinize..

ygtt84

Yeni Üye
Doblo
Adı
Yigit
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Bugün aracım 205 55 16 ölçüsünde ki lastik ile muayeneden sorunsuz şekilde geçti. Muayene raporunda lastik ölçüsü 205 55 16 olarak yazıyor. Muayeneden geçmediği yönündeki beyanlar gerçeği yansıtmıyor. Konuyu takip eden arkadaşlara duyurulur. Kamyon lastiğine iki katı para ödemek zorunda değilsiniz.
Bende bugün 205/55r16 hankook kinergy 4s2 4 mevsim xl aldım.. Doblo maxi kamyonet geçiyor ruhsatimda birçok yorumlarda dikkatimi çeken c olmadan asla geçemezsin xl lastikte extra yük taşıma kapasiteli sonuçta muayeneden kalırsa bittim ben lastik fiyatları ortada yardımcı olabilirseniz sevinirim kargo işi yapmaktayım ve daha henüz yeni başladım bilgisiz ve tecrubesizim ticari ve Muayene konusunda çokta araştırdım c sınıfından memnun olmayan xl lastik alanlarında duymadım değil ama tabi Kamyonet Maxi kullanıcısı mi açık net bir şekilde ifade edilmemiş yorumlarda kafam çok karışık ve bilinçsiz davrandim

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Bende bugün 205/55r16 hankook kinergy 4s2 4 mevsim xl aldım.. Doblo maxi kamyonet geçiyor ruhsatimda birçok yorumlarda dikkatimi çeken c olmadan asla geçemezsin xl lastikte extra yük taşıma kapasiteli sonuçta muayeneden kalırsa bittim ben lastik fiyatları ortada yardımcı olabilirseniz sevinirim kargo işi yapmaktayım ve daha henüz yeni başladım bilgisiz ve tecrubesizim ticari ve Muayene konusunda çokta araştırdım c sınıfından memnun olmayan xl lastik alanlarında duymadım değil ama tabi Kamyonet Maxi kullanıcısı mi açık net bir şekilde ifade edilmemiş yorumlarda kafam çok karışık ve bilinçsiz davrandim
Çok kişi normal binek lastiği kullnıyor.Ticarette kullanan arkadaşlar lastik zorlanmasın yük ezmesin diye c sınıfı kamyonet lastiği kullanır.Bu araçlar kamyonet geçtiği için fabrika çıkışı kamyonet lastiği olur sizin ebatlarda sıkıntı olmaz

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
XL olmasa bile geçiyor merak etme. Yeterki diş derinlikleri iyi olsun.