Motor su eksiltiyor

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Merhaba aracım doblo 2017 model 1.6 153.000 km de ancak şöyle bir durum farkettim motor su eksiltiyor çok azar azar derecede oluyor.Ustaya bıraktım gün boyunca aracı çalıştırır halde kontrol ettirtim tur attırdım vs eksiltme hiç yapmadı ve kaçak bulamadı ama belirli bir süre kullandım baktım yine su eksiltmesi yapmış böyle bir durumla karşılasan oldu mu?

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Merhaba aracım doblo 2017 model 1.6 153.000 km de ancak şöyle bir durum farkettim motor su eksiltiyor çok azar azar derecede oluyor.Ustaya bıraktım gün boyunca aracı çalıştırır halde kontrol ettirtim tur attırdım vs eksiltme hiç yapmadı ve kaçak bulamadı ama belirli bir süre kullandım baktım yine su eksiltmesi yapmış böyle bir durumla karşılasan oldu mu?
Basınç testi yaptırın aracı lifte kaldirirlar sogutma suyu hatlarında varsa sorun kendini belli eder başka türlü bulmak zor

Doblolara fısıldayan adam

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Oldu kardeşim mın ile max çizgisini ortala su koy yukarıdan genleşme kabına bak içeride odacıklar var odacıkları çok az geçecek şekilde koy dene suyu koyduğun kap genleşme kabıdır motor suyu ısınınca genleşiyor ve soğuk ile sıcak arasında fark oluyor o seni yanıltabilir

onurustaoglu41

Daimi Üye
Doblo
Adı
Onur USTAOĞLU
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Würt ün kaçak onarma sıvısı var az olan kaçakları kapatıyor tavsiye ederim

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Oldu kardeşim mın ile max çizgisini ortala su koy yukarıdan genleşme kabına bak içeride odacıklar var odacıkları çok az geçecek şekilde koy dene suyu koyduğun kap genleşme kabıdır motor suyu ısınınca genleşiyor ve soğuk ile sıcak arasında fark oluyor o seni yanıltabilir
Min e kadar düşüyor ancak soğukta iken baksamda aynı şekilde oluyor

yukselyukcu

Yeni Üye
Doblo
Adı
Yüksel
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Motor yağı koyma kapağında tahin renginde köpürme varsa motor yağına su karışıyordur ( yağ soğutucu ve conta yakmış olabilir )

Egr hattındaki soğutma sıvısı kaçağı olabilir.
Emme manifoldu üzerinde kaloriferden gelen hortum bağlantısı var, manifold içinde çatlak varsa suyu piston tepesine indirilebilir.
İç paspasları kontrol et kalorifer radyatörü su kaçıabilir.
Radyatörde ufak bir kaçak var ve ısıdan dolayı buharlastiğı için göremiyorsan kaçak önleyici katkılar var, onlar kaçağı önlüyor.
Motor soğukken ve sıcakken su seviyeleri farklı yerlerde olur bu da seni aldatmış olabilir

Eniste07

Aktif Üye
Doblo
Adı
Abdurrahman Glgr
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Kaç km ne kadar eksiltiyor. Bu önemli. Örneğin tam max'a kadar dolduruyorum. Net Max cizgisinde, şehir içi 200km yol yapıyorum 1mm kadar eksilmiş. Dolduruyorum yine aynı. Ama aynı sekilde 1mm eksilmiş. Artık Araç ile inatlaşmıyorum. Demek ki durması gereken yer orası. Fakat sen min'e kadar diyorsun. İhmal etme bakalım. Güzel haberlerini bekliyoruz. Ciddi bir sorun olmadığı kanaatindeyim.

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Kaç km ne kadar eksiltiyor. Bu önemli. Örneğin tam max'a kadar dolduruyorum. Net Max cizgisinde, şehir içi 200km yol yapıyorum 1mm kadar eksilmiş. Dolduruyorum yine aynı. Ama aynı sekilde 1mm eksilmiş. Artık Araç ile inatlaşmıyorum. Demek ki durması gereken yer orası. Fakat sen min'e kadar diyorsun. İhmal etme bakalım. Güzel haberlerini bekliyoruz. Ciddi bir sorun olmadığı kanaatindeyim.
Örneğin şöyle 200-250 km kadar götürüyor sonra kontrol ettiğimde max durumdan bidon ortası birleşme yerine kadar inmiş oluyor biraz daha kullanıp kontrol ettiğimde o birleşmeden daha aşağıya kadar inmiş oluyor enteresan bir şekilde araç durduğu yerde iken 1 hafta beklettim ne akma yapmış nede eksiltme

Son düzenleme:

FurkannC

Daimi Üye
Doblo
Adı
Furkan
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor yağını kontrol edin egr'den dolayı yağa su karışıyor olabilir.

Doblolara fısıldayan adam

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Hocam kapağı değiştirdin mi ? Yan sanayii kapaklar genelde işe yaramıyor

alikan35

Aktif Üye
Doblo
Adı
ALİ KILIÇ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Devirdaim'de sorun varsa terleme yapar su eksiltir. Devirdaim pompasını kontrol ettirmeyi deneyin.

Emredur23

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emre
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Herkese teşekkür ederim arkadaşlar sorunu sonunda bulduk.
Kalorifer radyatörü su kaçırıyormuş içten azda olsa onu değiştirdik sorunumuz çözüldü