Yardım Motor Kol Çıkardı Bloğu Patlattı

Harby-hayalet4564

Azimli Üye
Adı
Emrah
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İnşaat
Modeli
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Selamun aleyküm arkadaşlar aranızda yeniyim ve bu ilk açtığım konu. Başımdan geçen olayı özet geçeyim 27 agustosta aracı uzun yol bakımına verdim 28 agustosta gece saat 4.30 da istanbuldan vana yolculuğa çıktım yolda 2 defa 15 20 dk mola verdim 600 km sonra tosya merzifon otoyolunda aracım piston kolu kırıldı ve blok patlattı en yakın servis olarak kastamonu gözde otomotive çekildi ve aracın 2 hafta çıkmayacagı söylenildi sonrasında tofaştan yetkililer gelip hasarlı parçaları teşhis ettiler ve sıfır yarım motor gönderdiler bugün yerine takılacak ama motor numarası değiştiği için ruhsata işlenecekmiş bunuda kendileri halledeceklermiş.
Şimdi asıl sorum
1 sıfır motor takıldığı için aracın değeri düşermi?
2 Ruhsat olayı kaç günde çözülür
Arabamı çok özledim onsuz günlük hayatım çok zor.
Bu arada araç garantili 2013 model d3 1.3mjet 90hp urban 104,600 kmde forum kurallarını ihlal ettiysek affedin hayırlı günler bunlarda resimler20170828_133749.jpg 20170828_133819.jpg 20170828_133744.jpg

ulas

Azimli Üye
Adı
ULAŞ
Kan Grubu
AB RH -
Meslek
Öğrenci ve çalışan
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
ÇELİK GRİ
@Harby-hayalet4564
Geçmiş olsun.Neden kirilmiş piston kolu.100.000 km sonra tekrar kırma riski var mi?Servisde yapıldığı için sorun olmayacağını tahmin ediyorum.Sonuçta yaptığı işe garanti veriyor.Istanbul'da araç alınca expere sokulması gerekli yoksa kazik yeme,kandirilma soz konusu.Bu motor degisme olayi experde ortaya çıkar.Eğer aracın gidişinde sesinde sorun yoksa ve sorunu ortadan kalktiysa alinir.Sonuçta yarım motor yeni.Değeride aynı kalir.

Bayram Buldas

Daimi Üye
Doblo
Adı
Bayram
Kan Grubu
A RH +
Meslek
kuruyemiş imlt
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Vaybe multijetin patladıgını ilk defa duyuyorum geçmiş olsun

Harby-hayalet4564

Azimli Üye
Adı
Emrah
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İnşaat
Modeli
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Allah razı olsun m.jet uzun ömrüyle tanınıyor gayet memnundum motorundan ama sebebinin ne oldugunu hala bilmiyorum hızımda o zaman 125 km di

Harby-hayalet4564

Azimli Üye
Adı
Emrah
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İnşaat
Modeli
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
@ulas
Neden kırıldığını bilmiyorum abi. Aracın 2. Sahibiyim ve tüm bakımları dudulluda oska yetkili serviste yapılıyor aracın motorunda falan ses yoktu zaten bana göre performansı süperdi, 100 bin km sonra kırılırmı onuda bilmiyorum şans işi tamamiyle. satarken zaten durumu anlatcam abi kimsenin ahını almaya niyetim yok arkadaşlarım değeri düşmez aksine yükselir dediler rektefiye olunca düşüyormuş ama sıfır motorda düşmez diyorlar bakalım bundan sonraki süreçte neler olacak abi.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Bloğunuz kaynatılsaydı değeri düşersi ama size anladığım kadarıyla blok ve alt motor yeni gönderilmiş, bu şekilde aracın değeri düşmez, artar.

Yalnız yağ pompasına bir baktırın, karteli, yağın geçtiği yerleri kontrol ettirin kol çıkarmak çok anormal bir durum.

Harby-hayalet4564

Azimli Üye
Adı
Emrah
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İnşaat
Modeli
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
@Zorbey777
Arac 80 binde yağ eksiltiyordu o zaman 1 hafta serviste yattı partikül filtresi temizlendi enjeksiyonlar yenilendi pistonlarada bakılmıştı yine aynı garanti kapsamında yapıldı acaba o zamanmı etkilendi diye düşünüyorum. Servisin bana söylediği sandıkta yeni motor gelicek sadece devir daim, ve şarj dinamosu aynı kalacak bana böyle söylendi. Zaten bu olayı yaşadıyıp kenara çektiğimde kaputu açtım motor sıcaklığı normaldi. Daha önce istanbuldan vana, ankaraya, antalyaya, yalovaya, düzceye gittim hiç sıkıntı çıkarmadı bu olay çok kafamı karıştrdı

ulas

Azimli Üye
Adı
ULAŞ
Kan Grubu
AB RH -
Meslek
Öğrenci ve çalışan
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
ÇELİK GRİ
80 binde yağ eksilten araç biraz garip.Belki o zamanlarda zarar vermiştir.Multijet motorun yağsız çalışmasının sıkıntıli olduğunu duymuştum.Yapilan isin garantisi var.Araç garantin bitsede,yapılan işin garantisi var.Ve bir daha olacağını zannetmem.Arabana biraz geç kavuşucaksın.Yeni motorunla keyifli sürüşler dilerim.

Harby-hayalet4564

Azimli Üye
Adı
Emrah
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İnşaat
Modeli
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
@ulas
Teşekkür ederim aracın motorunu bugün takmışlar. Ama trafik tescilden motor numarası işlenecek onu beklycem tahminime göre pazartesi biter işi. Yapılan işin garantisi derken. Aracın 150 binde veya 1 bucuk yıl sonra garanti bitiyor sonrasında yine motor ariza verirse karsılanırmı?

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun. sıkıntı olmaz inşaallah.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
@Harby-hayalet4564
Size tavsiyem, turbonuzu, turbo hortumlarını ve intercoolerı kontrol ettirmek yönünde olur.

Araç turbodan motora yağ basmış, bu şekilde aracınız hydrolock denen olayı yaşamış olabilir, emmeden herhangi bir sıvı girerek pistonu üst noktada sıkıştırır, sıvılar gazlar gibi sıkıştırılamadığı için piston kolu üzerinde bir baskı yaratır ve momentumla hareket eden piston kolu ani şiddete dayanamayarak kırılır, kırılan piston kolu motor bloğunu yararak dışarı çıkabilir.

Bunun dışında aracınız kilometresi düşürülmüş, yoğun baskı altında çalışmış bir araç da olabilir.Yüksek kilometre ve aşırı yüklemenin verdiği yorgunluk sonucu, biraz da özensiz kullanılmışsa, birikmiş stresle beraber piston kolu pes etmiş olabilir.

Bunun dışında piston kolu pimlerinde üretim hatası olabilir fakat yağ yakma ile arasında bir bağ kuramadım.Yağ pompanızda bir problem olabilir, aracınız bir yerden yağ damlatıyor, azalan yağ sonucu da kısmen yağsız kalarak piston kolunu kırmış gibi bir kurgu da yapılabilir.Araç daha önce hararet gördüyse veya bir şekilde kapak contanız sızdırdıysa yağa su karışmış ve yağın yapısı ve viskozitesini bozmuş olabilir, veya yanma odasına girerek yine hydrolock olayını gerçekleştirmiş olabilir ama suyun kapak kısmından girmesi ciddi anlamda zordur.

Sonuç olarak sizin kontrol etmeniz gereken şeyler turbo, intercooler gibi parçalarda yağ olup olmadığı, buralar sağlıklıysa yağ pompanız, karteliniz ve yağın geçtiği yerler kontrol edilmeli.Motorunuz sıfır sayılır bir süre devirli kullanmayın değişken devirlerde 2500'e kadar yükselerek vites değiştirin, ilk yağı 500km sonra değiştirmenizi tavsiye ederim.İlk 500km bu şekilde kullandıktan sonraki 500km aracı 4000 devirlere kadar tam gaz yapıp kompresyona bırakın, segmanlarınız blok duvarlarına iyice yapışsın.Geçmiş olsun güle güle kullanın.

Harby-hayalet4564

Azimli Üye
Adı
Emrah
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İnşaat
Modeli
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
@MEHMET78
Allah razı olsun mehmet abi inş sıkıntı olmaz bundan sonra sonuçta sıfır motor.

Harby-hayalet4564

Azimli Üye
Adı
Emrah
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İnşaat
Modeli
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
@Zorbey777
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim çok yararlı oldu piston kolu piminden kırılmış zaten resimlerde mevcut allah razı olsun teşekkür ederim

Samet11300

Yeni Üye
Adı
Samet
Kan Grubu
0 -
Modeli
Araç Yılı
2017
Piston kırıp blok patlatma genelde yüksek devirli araçlarda olur 2. Sahibiymissiniz araci ilk kullanan kisiler surekli yuksek devirli kullandi ise veya bakim yapmadi ise boyle sorunlar olur ama genelde yuksek devir cevirmekten olur.

firukk

Daimi Üye
Adı
Faruk İLİKLİ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Plastik Enjeksiyon
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
@Samet11300

Yüksek devir kullanmaktan kastınız tam olarak nedir ?

sinka251

Daimi Üye
Adı
Sinan
Modeli
Renk
kutup mavisi
Benim başıma benzer olay geldi mazot yerine benzin koydular blok çatladı.Sandık motor takıldı araca işlemler yaklaşık birbuçuk ay sürdü uzamasının nedeni eksper yüzünden baştan tamir yoluna gittiler olmasdı benzin istasyonunun sigortasından yaptırıldı ruhsat değişiyor ve muayeneye giriyo araç.Değeri niye düşsünki sıfır tamirsiz motor olacak arabada.Başlık hortlamış galiba yeni farkettim :)

Son düzenleme:

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
@sinka251

Bencede sıfır motor takildiysa neden değeri düşsün ki çıkma olsa tamam düşer derdim.