LAĞ LAMBASI VE SES

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Tepki
108
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Selamlar,

Uzun bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Uzunca bir süre internetten uzak kaldım ancak yine aranızdayım tekrar güzel günler geçirmek dileğiyle..

Aracımda bir süredir dikkatimi çeken bir olay var sizlere paylaşmak istedim.

Kışın konusu açılmıştı konuşmuştuk arkadaşlarla/abilerle yağ lambasının 3 saniye geç sönmesini soğuk havalar normaldir dedik.

Ancak... 1 haziran geldi burada sıcaklar 35 dereceyi gördü hala arabaya çalışınca yağ lambası 3 saniye sonra sönüyor.

Tamam buda normal diyeceksiniz belki şöyle bir durum var, yağ lambası sönene kadar motor tıkırtılı çalışıyor yağ lambası sönünce ip gibi sessizleşiyor.

Selenia 5.40 yağ var araçda. Ancak yağ değişim zamanı geldi 1 seneye yaklaştı yaptıracağız yağ değişimini ama sormak istedim.

Aslında sormak istediğim çok konu var da hepsini tek konu da biriktirmeyeyim malum fazla ara verince çok soracak soru doğru :)

Sevgilerle,

Aytaç

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
aytaç yağ eskidikçe özelliğini kaybediyor,filtrede kullanıldıkça bozuluyor. bakımı nerede yaptırıyorsun bilmiyorum ama yağ filtresini opar kutusundan çıktığını ve orijinal olduğunu gözünle gör ve emin ol.yağ değişiminden önce motor içi temizleyicinin atıldığından ve motorun 10 dakika rolantide çalıştırıldığından emin ol.yağı 5w40 veya 5w30 alabilirsin.5w30 daha lambayı daha erken söndürür.

bunların dışında yolda giderken "yağ basıncı düşük" uyarısı almıyorsan (yağ lambası yanmıyorsa) çok kafaya takma.yağı 10 bin km de bir değiştirin."yağ 20 binlik" palavralarına aldanmayın