Klima ve Gazı ile ilgili

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Arkadaşlar klimalarla ilgili bildiklerimi paylaşmak isterim :) malum yaz geliyor ve klimalar özellikle soğutmayan klimalar sıkıntı çıkartabilir size. Ben beyaz eşya tamir ve bakım yapıyorum mesleğim bu fakat klimalarla ilgili de gerekli düzeyde bilgim var. Araç klimalarını da az çok incelemiştim. Ve müşteri çıktıkça araç klimalarına da gaz basıyorum

*

Öncelikle klimalarda kullanılan R134a gazı hakkında bilgiler vereyim . 90'lı yıllarda ozon tabakasına zararlı olduğu için birçok ülkede kullanımı yasaklanan R12 ( diklordiflormetan) gazının yerine kullanılmak üzere üretilmiştir ve şuan günümüzde üretilem ev tipi buzdolaplarının / soğutucularının genelinde kullanılmaktadır. Gazın özelliği ise 1 Atmosfer basıncında -34 derecede kaynaması. su 100 Derecede kaynar ken farkı düşünün artık :). Araç Klimalarda kullanılan gazın miktarı ise genelde 700 - 750 Gramdır.

*

Bir diğer konu ise Araç klimasında Gaz eksilir mi. veya ne zamanlar gaz şarjı yapmak gerekir. Klima sistemi kapalı bir sistem olduğu için İçindeki gazın kendi kendine eksilmesi azalması bitmesi söz konusu değildir. Ancak Bağlantı rekorlarının ve çok ve fazla olması sebebiyle titreşimden kaçırma yapabiliyor. Bu durumda en sağlıklısı kaçağı bulup / tamir ettirip yeniden gaz şarjı yapılması en uygunu. Ancak bu iş daha masraflı ve zor olduğundan kaçınılır bi konu çunki tüm klima gaz sistemin sökmek gerekebiliyor. bu da büyük bi iş. Onun için gaz şarjı yapılıp gittiği kadar deniyor :)

*

Klima gazı miktarını ölçmek mümkün tabi. Bunun için Gaza uygun Gaz manometreleri var (basınç gösteren saatler ) . Veya basit bi termometre yardımı ile siz de ölçebilirsiniz. Benim bulduğum yöntem şu dur. Fan ayarı 1 kademedi iken Hava yönlendirme kanalları da yüzünüze üfleyecek konumda iken Deviri 2000 veya 3000 devire sabitleyin. ve üfleme sıcaklığını kontrol edin. 5 ile 10 derece arasında üflüyor ise klimanızın gazı gayet normaldir. Ama 10 derece altına düşmüyor ise Gaz eksikdir. Bunun için video ekledim Aşağıda.

*

Gaz şarjı yaptırırken de dikkat edilmesi gereken konular. Öncelikle sistem içinde eski gazın tamamen boşalması va Vakum aparatı ile sistemdeki nem'in / havanın alınması gerekir. Çünkü soğutma sistemlerinin en büyük düşmanı Sistem içinde kalan nemdir. Bunu çoğu sanayci ustaları bunu bilmez ve yapmazlar. bu da sisteminize zarar verir. Bulunduğunuz yerlerdeki ustalar ne kadara basıyorlar bilmiyorum ama eskişehir de 70 - 80 tl civarında duydum. Ben ise 40 tl ye basıyorum eşe dosta 30 tl :) . Sisteme koyulan gazın maliyeti ise 700 gr / 12 tl. Siz hesaplayın artık.

*

inşallah yararlı bilgiler olmuştur

selamlarımla ;)

*
[flv]http://www.ekremesiroglu.com/eko/klima.flv[/flv]
*

Refrigerant-R134A-.jpg

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
paylaşım için teşekkürler eline sağlık

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Harika olmuş emeğine sağlık. :)

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
evet pilli dijital termometre :)

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
ekrem abi paylaşım için tşk

Fırat usta

Yeni Üye
Doblo
Adı
Fırat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Ekrem abi 410 gaz uyarmi 2005 Doblo ya

KoRaXx

Azimli Üye
Doblo
Adı
Koray
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Peki yeni klima taktıravaklara var mı bir önerin ekrem abi. Bazı arkadaşlarımızın aracinda klima yok

omertaspinar1

Yeni Üye
Doblo
Adı
omer
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Öğretmen
Aracınız
Doblo
Modeli