Klima Fan Rezistansi Tamiri

tevser

Azimli Üye
Klima ısıtma ve soğutma fanı 1. ,2. ve 3. kademelerde çalışmıyor sadece 4. kademe çalışıyordu. İnternette biraz araştırınca yazılı ve görsel bilgilere ulaştım. Fiat Linea için videolu anlatımda vardı. İnternetten yine fiyat araştırması yapınca ( aliexpress, aloparça, ünlüoto vb ) 45,00 TL ile 115,00 TL arasında değiştiğini gördüm.
Bilgileri toplayınca ön yolcu tarafındaki havalandırma fan motorunu ve onun yanındaki fan rezistantını söktüm. Fan rezistanını sökmek için fanıda sökmek gerekiyor. Bu iki parçayı toplamda dört yıldız vida tutuyor. Yakınımdaki Tv tamircisinde ölçü aletiyle fan rezistansın üzerindeki direncin arızalı olduğunu öğrendik. Vatan Caddesi Demetevler Ankara'daki Başkent Elektronikte arızalı direnci ( resimlerde kırmızı olan) lehimleme dahil 10,00 TL' ye değiştirdim.Toplam dört yıldız vidanın (3 adet fan motoru için, 1 adet rezistant için ) tekrar yerine takılmasıyla klima fanı 1., 2., ve 3. kademelerde tekrar çalışmaya başladı. Bu arada fanın kanatçıkların ve motorun üzerinde zamanla ( 10 yıl ) biriken tozların kemikleştiğini gördüm. Basınçlı hava ve sonrasında ıslak mendille temizliğini yaptım. Takmadan öncede hoş kokulu spray sıktım. Umarım bu sorunla karşılaşacak olanlara faydası olur.
Not: Tv tamircisi arızalı parça için diyot dedi. Parçayı değiştiren elektronikçi direnç dedi. Diyot tek yönlü direnç olduğuna göre teşbihte hata olmaz.

Dosyalar

• DSC_0708.JPG
    DSC_0708.JPG
    45,8 KB · Okunma: 52
  • DSC_0710.JPG
    DSC_0710.JPG
    30,5 KB · Okunma: 51
  • DSC_0711.JPG
    DSC_0711.JPG
    85,4 KB · Okunma: 48