Kışın yakıt tüketimini düşürme

zuhtuakinci

Gerçek Trekking Doblo
Doblo
Adı
zühtü
Kan Grubu
0 +
Meslek
Endüstriyel soğutma
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri
Merhaba değerli TeamDoblo üyeleri;

Sizinde kışın yakıt tüketiminiz ciddi ciddi artıyorsa aşağıdakileri uygulamak ve Fiat'a 1.3 multijet motoru geliştirmesi için öneride bulunmak faydalı olacaktır.

Önce dizel aracınız nasıl çalışıyor onu anlamak lazım.

İyi filtrelenmiş temiz bir dizel yakıt, sıcak ısınmış bir motor ve temiz taze bol oksijenli hava.
Bunların yanında bu yakıt miktarını kontrol eden yazılım, enjektör ve de hava geçiş miktarını ölçen MAP sensörü. (Hava filtresi çıkışında olur.) Bunlardan birisi hatalı, yanlış veya eksik olursa aracınız yakıt miktarını inanılmaz şekilde arttırır.

Öncelikle hava filtreniz, yakıt filtreniz temiz olmalı. Sadece hava filtrenizi mutlaka 5.000 km de bir değiştirin. Bulabilirseniz orijinal hava filtresini takın. Aracınız daima temiz ve bol hava alabilmeli.
Bulunduğunuz, yaşadığınız ortam çok tozlu ise filtre değişimini ihmal etmeyin. Ki malum tüm Türkiye şantiye alanı toz toprak içinde heryer. Hava filtrenizi değiştirirken aracınızın MAP sensörünü de temizleyin veya temizletin. Map sensörünü 2 adet civata tutar. 10 anahtarla sökülüp rahatlıkla temizlenebilir. MAP sensörünü balata temizleme spreyi ile temizleyebilirsiniz. Sensörün ortasında içinden ince tellerin olduğu kısım var orayı temizleyeceksiniz. Kesinlikle basınçlı hava tutmayın sensörü bozarsınız. Fırçalamak da yok. Sıvıyı püskürtün yeter.
Her hava filtresi değişiminde yaptığınız bu basit bakım bile size hem aracınızın gerçek gücünü ortaya çıkartacak hem de az yakmanıza daha doğrusu aracınızın motoruna doğru oranlarda hava ve yakıt karışımının girmesine sebep olacaktır. Sizde bu işlemin ödülünü az yakarak alacaksınız.

Ayrıca multijet motorlu araçlarda kışın motorun ısınma problemi var. Hava soğuk, motor suyu soğuk, motor hacmi küçük, az yaksın diye basmıyoruz, termostat sistemi açık, ki bu sefer motor suyu dolayısıyla motor ısınamıyor. Radyatörün önünü kışın alttan 3 parmak kalacak şekilde kapatmak lazım ki radyatördeki su hızla soğumasın.

Bence bu motorda soğutma sisteminde tasarım hatası var. Motorun soğutma sisteminin tasarım hatasının düzeltilmesi bu sorunu çözer. Aslında biz kullanıcıları düşünmüşler. Motor hararet yapıp conta yakmasın diye sistemi neredeyse ful açık bırakmışlar. Burada kışın yaşanan problem şu motor hiç 80 dereceleri göremiyor. Hararet ibresi ortaya olması gereken yere gelemiyor bir türlü. Motor ısınamayınca sensörler motor ısınsın diye fazla mazot verdiriyor. Hiç ısınamayan motor da hep fazla yakıyor siz basmasanız bile araç otomatikman fazla yakıyor ki motor ısınsın randımanlı çalışma sıcaklığına gelsin. Bu handikap yaza kadar sürüyor. Sizde istemeden de olsa fazla yakıyorsunuz.

Termostat olayı biraz farklı mantıkla çalışıyor bu motorda. Termostatınız bozuksa arabanız hiç ısınmıyor. Su devamlı ısınamadan devirdaim yapıyor.

Soğutma sistemine ilaveler, düzeltmeler yapılmalı ki kışın da az yaksın aracımız. Fiat'ın mühendisleri bu sorunla ilgilenmeli. Cüzü masraflarla sistemdeki hatayı düzeltmeliler. 100 km de 1 lt bile düşse faydalı olur. Binlerce 1.3 multijet motor var. Günde on binlerce litre ekonomi demek bu. Bu sorun çözüldüğünde kışın bile rahat rahat binebiliriz araçlarımıza.

Herkese iyi günler. Yazın çabuk gelmesi dileğiyle...

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Benimkinin de yakıtı çok 10 litrenin altinda olması lazim şimdi 12 litrede.

Arkadaşımda 2.0 dizel Insignia var otomatik aracı hor kullanır boşluk buldumu gaza yüklenir. Bu halde bile aracı 10 litre yakıyor.

Bizim 1.6 dizel doblo ise 2000 devri gecmeden sakin kullanimda bile 12 litrede takılıyor.

Aklımda bir sebep daha var 5w40 yağ koymuş servis arabayı zorladığını düşünüyorum. Boşta devri 900 rpm'in altında kalıyor hafif gaz verip bıraktığında rölanti devrine düşerken motor çok titriyor. Servise gitmeyi düşünüyorum artık hava da çok soğuk değil. Bulunduğum yer 10 derece ve üstünde genelde.

cankiymaz26

Aktif Üye
Adı
can
Kan Grubu
0 +
Meslek
Ev İç Dekorasyon Duvar Kağıtçılık
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
@zuhtuakinci

cankiymaz26

Aktif Üye
Adı
can
Kan Grubu
0 +
Meslek
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
Çok güzel açıklamada bulunmuşsunuz üstad eminim ki forumda ki birçok kişinin işine yarıyacak bilgiler vermişssiniz birde bu MAP sensörünün nerede bulunduğunun ayrıntılı bir resmi varmı acaba kendi aracımda denemek istiyorum fotolu olarak atabilirmisiniz aracım 1.3 mjet D2 teşekkür ederim iyi günler

doblo3

Aktif Üye
Adı
Abdurrahman
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
Bi düzeltme yapalım. MAP sensörü hava filtresi çıkışında değil basınç hattında olur turbo-manifold arasında yani. Filtre çıkışındaki MAF sensörüdür.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
1,6 ların map sensörü civatalı değil tork yıldız mı diyorlar ondan ve tırnaklı.sitede aratırsanız 1,6 fotoları vardı map sensörünün.

cankiymaz26

Aktif Üye
Adı
can
Kan Grubu
0 +
Meslek
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
@MEHMET78
Hallettim bile başkanım saolun tertemiz çıktı galiba daha önce temizlenmiş söktüğüm gibi geri taktım sorun yok

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@cankiymaz26
kazasız belasız kullanın inşaallah.

cankiymaz26

Aktif Üye
Adı
can
Kan Grubu
0 +
Meslek
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
Amin cümlemize başkanım

azpysn

Yeni Üye
Adı
Yasin
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2011
Merhaba dostlar. 1,6 premio d3 yeni aldım bende. Yakıt ort 6,9-7,1 de değişiyor şehir dışına çıkmadım henüz. Kışlık icin iyimidir

doblo3

Aktif Üye
Adı
Abdurrahman
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
@azpysn
Gayet güzel değerler

azpysn

Yeni Üye
Adı
Yasin
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2011
Teşekkür ederim cevabınız icin. Saygılar

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
@azpysn
Hocam benim ki 12 litre yakıyor sizinki mükemmel. Hız ortalamaniz kaç km?

Benim ki İstanbul şehir içi 12-15 km/saat hız ortalaması.

azpysn

Yeni Üye
Adı
Yasin
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2011
Merhaba hocam hız ortalama 35km yaziyor baktım şimdi

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
@azpysn
35 de normal hocam 20 kmnin altına inince su pompası gibi mazot çekmeye başlayacak.

zuhtuakinci

Gerçek Trekking Doblo
Doblo
Adı
zühtü
Kan Grubu
0 +
Meslek
Endüstriyel soğutma
Aracınız
Doblo
Modeli