KATALİZÖR ARIZALARI

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
KATALİZÖR ARIZASI

Katalizörü söktürmeyin!

Çevre kirliliğini azaltmak üzere geliştirilen katalitik konvertörler yüksek beygir gücü ve pahalı yedek parça gibi nedenlerle söktürülüyor. Söktürülen konvertörlerin yerine monte edilen boru veya susturucuysa çevre kirliliğine yol açıyor. Kısa vadede güç ve para kazandırıyormuş gibi görünen bu değişiklik motorda ciddi sorunlara neden oluyor.

Kamuoyu oluştu

Teknolojinin hızla gelişmesi ve artan nüfus artışı, tüm insanlığı yakından ilgilendiren çevre kirliliğini de beraberinde getirdi. Dünyadaki çevre kirliliğinin ciddi boyutlara varması üzerine, gelişmiş ülkelerde çevrenin kirlenmesine tepki gösteren kamuoyu oluştu. Bu tepkiler sonucunda, çevreyi kirleten sanayi kuruluşları da önlemler almak zorunda kaldı.

Katalitik konvertör

Çevrenin kirlenmesinde önemli payı olan otomotiv sanayi de çevreye saygılı araçlar üretmeye başladı. Egzoz sistemleri üzerinde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda, katalitik konvertörlü otomobiller kullanılmaya başlandı. Katalitik konvertörü hemen benimseyen gelişmiş ülkeler, konvertörsüz araçların trafiğe çıkışını yasakladı ve katalitik konvertörlü araçların vergilerinde de indirimler yaparak bu tür araç seçimini teşvik ettiler.

Avrupa'da 1995 yılından bu yana katalitik konvertörsüz otomobil üretimi de yasaklandı. Avrupa'daki bu gelişmeler Türkiye'yi de etkiledi. Türkiye'de de 2000 yılından itibaren katalitik konvertörsüz araç üretilmeyecek. Ancak Türkiye'de birçok otomobil kullanıcısı katalitik konvertörünü söktürerek, çevre kirliliğine yol açıyor.

Neden söktürüyorlar?

Kurşunsuz benzinin kullanıldığı otomobillerde bulunan katalitik konvertörün görevi, sıcak hava yardımıyla reaksiyon oluşturarak, yanma sonucu ortaya çıkan kirli gazları ikinci kez yakmaktır. Çevre kirliliğini önlemek amacıyla geliştirilen bu sistem, Türkiye'deki bazı otomobil sürücüleri tarafından söktürülüyor. Katalitik konvertörün yerine egzoz susturucusu veya düz bir boru monte ediliyor.

Sökmek için 3 neden var

Katalitik konvertör üç nedenle sökülüyor. Katalitik konvertörün otomobilin beygir gücünü azalttığı gerekçesiyle sökülmesi en yaygın gerekçe. Bazı otomobil sahipleriyse, katalitik konvertör fiyatlarını pahalı buluyor. Bu yüzden arızalandığında yenileme yerine iptal ettirme yoluna gidiyor. Katalitik konvertörü söktürme gerekçelerinden biri de kurşunsuz benzinin yeterince yaygın olmaması.

Egzoz gazı havayı nasıl kirletir?

Egzoz gazında havayı kirleten üç ana zehir bulunuyor. Hidrokarbon (HC), silindirdeki yanma sonunda tamamen yanmadan atılan yanmamış benzindir. CO (Karbon monoksit) ve NO (Nitrojen oksit) silindirde yanma anında üretilir. Katalitik konvertörün işlevi doğayı kirleten bu gazları temizlemektir. Katalitik konvertörün ayırt edici özelliği, sadece kurşunsuz benzinlere ve geliştirilmiş yakıt enjeksiyon ve elektronik ateşleme sistemine sahip taşıtlarda kullanılmasıdır.

Katalitik konvertöründeki porselen filtre, benzindeki kurşun elementini süzemediği için normal veya süper benzin kullanılması kısa sürede katalizörün tıkanmasına, yüksek hararete ve çekiş gücü düşüklüğüne neden olur. Motor aşınmış ve yağ yakıyorsa, çıkan yağ dumanları için konvertör bir temizleme işlemi yapamaz.

Katalitik konvertörün iyi görev yapması ve yüksek sıcaklık elde etmek için katalitik konvertör, motora yakın monte ediliyor. Katalizör yatağı 300 - 400 dereceler arasında verimli çalıştığından, otomobil kuru otlar, çöpler ve kolay tutuşacak maddeler üzerine park edilmemelidir.

Periyodik bakım şart

Bir motorlu aracın çevreyi kirletmemesi için, katalitik konvertöre sahip olmasının yanı sıra, yağ yakmayan ve hava - yakıt karışımını iyi yapan bir motoru olması gerekir. Katalitik konvertörsüz araçların egzozundan çıkan gazları zararsız hale getirmek mümkün değildir. Bu tür araçlarda yapılabilecek tek şey, çıkan zararlı gazların oranını motorun performansını etkilemeden minimuma düşürmektir. Bunun için araç sahiplerinin periyodik bakımlarını düzenli olarak yaptırması gerekir.

mali_55

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
paylaşım için teşekkürler oğuz...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
rica ederim*tup*

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
paylaşım için teşekkürler oğuz.*tup*

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
paylaşım için teşekkürler.....

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
rica ederim

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
güzel paylaşım teşekkürler.....

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
rica ederim

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Selamlar,
Kocaeli civarında su yada kimyasal olmadan , basınçlı hava ya da fırınlama ile katalizör temizliği yapan bir yer biliyor musunuz?

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Psa gurubunda birçok araç orjinalinde kimyasal ile dpf temizliği yapıyor. Peugeot 5008 önceki sahibi sağolsun temizlik sıvısı bitince kimyasal koymadan arızayı sildigi için 80.000 km katalizör temizletmiştik.
Kimyasal şöyle böyle kısmı bana çok inandırıcı gelmedi. Video ekranları göstermiyor. Onun temizlediği katalizör de çatladı. 😂 Termal vesaire hikaye büyük mikrodalga fırın içinde ısıtarak çözmeye çalışıyor.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Psa gurubunda birçok araç orjinalinde kimyasal ile dpf temizliği yapıyor. Peugeot 5008 önceki sahibi sağolsun temizlik sıvısı bitince kimyasal koymadan arızayı sildigi için 80.000 km katalizör temizletmiştik.
Kimyasal şöyle böyle kısmı bana çok inandırıcı gelmedi. Video ekranları göstermiyor. Onun temizlediği katalizör de çatladı. 😂 Termal vesaire hikaye büyük mikrodalga fırın içinde ısıtarak çözmeye çalışıyor.

Temizliğin etkisi ne kadar sürdü, 1 ay sonra tekrardan tıkanıyor diyenler çok çünkü.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Temizliğin etkisi ne kadar sürdü, 1 ay sonra tekrardan tıkanıyor diyenler çok çünkü.
Aracı temizlik sonrası bir yıl kadar kullandım sonra sattık. Bu süreçte tekrar sorun yaşamadım. Temizlik ile aynı zamanda aracın dpf kimyasalını tamamlamıştık. Ustam söküp başka bı yerde temizletti. Bir ay sonra tıkanacak olsa temizletmezdi değiştirir derdi. Tanıdık bana boşa masraf yaptırmaz.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Aracı temizlik sonrası bir yıl kadar kullandım sonra sattık. Bu süreçte tekrar sorun yaşamadım. Temizlik ile aynı zamanda aracın dpf kimyasalını tamamlamıştık. Ustam söküp başka bı yerde temizletti. Bir ay sonra tıkanacak olsa temizletmezdi değiştirir derdi. Tanıdık bana boşa masraf yaptırmaz.
Nereye yaptırtınız , ne kadar tutmuştu?

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Nereye yaptırtınız , ne kadar tutmuştu?
4 yıl oldu emsal olur mu bilemedim. Temizlik sök tak 250 TL idi sanırım. İstanbul Pendik sanayii ustam var söküp o götürdü. Sormadım nerede temizlendi diye.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
4 yıl oldu emsal olur mu bilemedim. Temizlik sök tak 250 TL idi sanırım. İstanbul Pendik sanayii ustam var söküp o götürdü. Sormadım nerede temizlendi diye.
Ustanızın adını telefonunu verebilir misiniz?