kalorifer çalışmıyor.

premio43

Yeni Üye
SLM ARKADAŞLAR....DOBLO 1.3 MULTİJET PREMİO 2006 model aracım var.bir gün öncesi kalorifer çalışıyordu,bugün kaloriferi açtım çalışmadı.Kaloriferi açan ve aynı zamanda KLİMA yı açan anahtarı 1-2-3-4- çeviriyorum hiç hava üflemiyor.Klimada çalışmıyor sadece motorum kendi sıcaklığı hissediliyor.
_ bir haftadır isıtma bujisi arızalı gösteriyordu ekranda yaptırmadan biniyordum ondan kaynaklanıyor acaba ??
__ sigorta lardanmı kaynaklanıyor ???? diye düşünüyorum.

Bilgisi veya teçrrübesi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.TEŞEKKÜRLER

KONU HAKKINDA YARDIMCI OLAN ARKADAŞLARA ÇOK TEŞEKKÜRLER
-Dark knigth
-bakiergül
-chirmicty
-doblo vip premio

Dark Knight

Fenomen Üye
premio43 tarafından yazılan metin:
SLM ARKADAŞLAR....DOBLO 1.3 MULTİJET PREMİO aracım var.bir gün öncesi kalorifer çalışıyordu,bugün kaloriferi açtım çalışmadı.Kaloriferi açan ve aynı zamanda KLİMA yı açan anahtarı 1-2-3-4- çeviriyorum hiç hava üflemiyor.Klimada çalışmıyor sadece motorum kendi sıcaklığı hissediliyor.
_ bir haftadır isıtma bujisi arızalı gösteriyordu ekranda yaptırmadan biniyordum ondan kaynaklanıyor acaba ??

Bilgisi veya teçrrübesi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.TEŞEKKÜRLER

Sorunun ısıtma bujisi ile alakası yok. Isıtma bujisi ateşleme ile ilgilidir. Dizel motorların soğuk hava koşullarında çalışmasını kolaylaştıracak bir ön ısıtma sistemidir.

Büyük olasılıkla sorununuz kalorifer motorundan kaynaklanıyor. Benzer bir durum daha geçenlerde benim başıma geldi. Gerçi benim şikayetim ses yaptığındandı ama kalorifer motoru değiştikten sonra ısınma da çok farketti.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Motor kputu icerisinde sag tarafta sigorta kutusunda F 19 nolu 7.5 amper sigorta klima ve kalorifer sigortanizdir..dgistirip deneyinz....kalorifer motoru kolay kolay bozulmaz......aracinizin modelini bilmeden yorum yapiyorum...bu bilgi 2010 model bilgisidir"

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
Dark Knight tarafından yazılan metin:
premio43 tarafından yazılan metin:
SLM ARKADAŞLAR....DOBLO 1.3 MULTİJET PREMİO aracım var.bir gün öncesi kalorifer çalışıyordu,bugün kaloriferi açtım çalışmadı.Kaloriferi açan ve aynı zamanda KLİMA yı açan anahtarı 1-2-3-4- çeviriyorum hiç hava üflemiyor.Klimada çalışmıyor sadece motorum kendi sıcaklığı hissediliyor.

Sorunun ısıtma bujisi ile alakası yok. Isıtma bujisi ateşleme ile ilgilidir. Dizel motorların soğuk hava koşullarında çalışmasını kolaylaştıracak bir ön ısıtma sistemidir.

Büyük olasılıkla sorununuz kalorifer motorundan kaynaklanıyor. Benzer bir durum daha geçenlerde benim başıma geldi. Gerçi benim şikayetim ses yaptığındandı ama kalorifer motoru değiştikten sonra ısınma da çok farketti.

*tup*

ufak minicik bir bilgide benden kızdırma bujileri patlama odalarını 800 - 1000 santigrat (C) dereceye kadar ısıtır kalorifere kızdırma bujisi taksak saniyeler içinde sauna olur içerisi :D

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bizimde d2 de kalorifer anahtarı bozulmuştu anahtar dönüyor fakat içi dönmüyordu o tuş takımı değişmişti düzelmişti bi tuşu kontrol edin

ferman06

Yeni Üye
Adı
Özdemir
Selamlar size bir sorum olacak. Kalorifer çalışmıyor demişsiniz 1 haftadır da ısıtma bujisi uyarısı alıyormussunuz sanırım. Bendede suan aynı durum var. pazartesi ısıtma bujısı hatası verdi. Sonrasında bugün kalorifer çalışmadı. siz nasıl çözdünüz acaba bu sorunu?

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
ısıtma bujilerindenbir yada birkaçında sorun vardır. motorunuzun ilk çalışmasında zorlanmaması için bir pompacıda kontrol ettirin kalorifer için se muhtemelen sigortası atmıştır. sigorta kutusunu kontrol edin.

Gokan durgun

Azimli Üye
Adı
Gokan durgun
Bundan önceki araban fiorino da basıma geldi. İçinde rezistans var o yanmış ti elektrikçi çözer

can_berfe85

Yeni Üye
Merhabalar arkadaşlar. Kaloriferin çalışmamasının kızdırma bujisi ile alakası yok. Elektrikçide bunu deneme yanılma yöntemi ile öğrenecektir.
1. Sigortası atmış olabilir sigortasını kontrol edin.
2. Sigortada sıkıntı yoksa Rezistans arızalanmış olabilir İşçilikle beraber 50 TL. civarında masrafı olur.
3. Sigorta ve rezistans sağlamsa. Yani kalorifer motoruna elektrik gelmesine rağmen çalışmıyorsa motor pervanesinin dönmesini engelleyecek bez, ip, çöp vs. takılmış olabilir. Eğer temiz ve çalışmıyorsa motora gelen kablolardan biri kopmuş olabilir.
4. Kablolar Sağlamsa kömürü bitmiş olabilir.
5. Son olarakta kalorifer motoru bozulmuş olabilir.

Saygılar.

Ay2791

Azimli Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Ben aynı durumu iki kez yaşadım benim aracımda 2006 model aracımı kapatıp koydum bi kaç saat sonra binince çalışmadı 1 2 3 4 yapıyorum hiç hava gelmiyo sadece çok az bi motorun ısısı sabah nerde olduğunu öğrendim söktüm temizledim kabloları kalorifer moturunu takdım sıkıntısız çalışdı ikisindede. Müsait oldugunuz zaman çok ise bi deneyin derim. Yeri yolcu koltugu taraf torpidonun altında zaten aşşadan yukarıya bakarsanız görürsünüz hemen.Yıldız tornavida ile hemen çıkarılabiliyor.

mesut170

Onursal Yönetici
Adı
Mesut UÇMAZ
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
crono gri
Hayırlı aksamlar gurkan

Scarface

Yeni Üye
Adı
Orhan Baha
Aynı sorun bendede oldu tam detaylı anlatma şansınız varmı selamlar sevgiler

Benim araç da doblo 2006 maxi 1.3 multijet panelvan

ByCaN

Yeni Üye
Doblo
Adı
Cihan
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.2
Aynı olay benimde başıma geldi. On yolcu tarafında torpidonun altında fan motoruna giren kablolar oksitlenmis ve cok hafif ermişti. Oksitlenmis temizleyip taktım çalıştı. Tamirciye goturmeden önce ufak dokunuşlarla belki basit bi arizayi cozebilirsiniz. İnsafsız bi tamirciye duserseniz böyle basit bi arizayi feci rakamlar ödeyerek kaziklanabilirsiniz.