Doblo jtd cekiş problemi

istemiyaki

Azimli Üye
Arkadaslar merhaba.
Adim gokhan trabzonda yasiyorum.
2003 model jtd doblom var. Aracimda cekis problemi var. Kac kisiye gosterdiysem de sorunu cozebilen olmadi.
Aracima yapilanlar sunlar:
Ustanin demesi debimetrenin fisini cekince performan artarsa debi. bozuk. Fis cekik performans bi nebze artiyor. Yenisini aldim sorun duzelmedi.
Birkac ayri usta turbo hortumlarini kontrol etti yirtik kacak yok dendi ama araci pc ye bagladigimda max 1.7 bar goruyorum. Genelde 1.6 bar civari gosteriyor. Turboda otme vs yok.
Araci 115 bin km.de ilk sahibinden aldim.
Egr temizligi yapildi sorun devam.
Emme manifoltunun arkasinda az asagida bi sensor degisti sorun yine ayni.
Anlayacaginiz herkes deneme yanilma yoluna gidiyor. Artik canim iyice sikilmaya basladi.
Sorun hakkinda yardimci olabilecek bir arkadasimiz varmidir?
Aslinda en guzeli yakinimda bir jtd bulup yeni parcalara para dokmeden parca degisimi ile arizali parcayi bulmak ama arac bulamadim.
Bu arada debi. Fisi cikik dolasiyorum. Rolantide ani gaza yuklenip birakinca kara duman atiyor anlik. Surus esnasinda gorunen bi duman olayi yok.
Kusura bakmayin cok uzun oldu umarim yardimci olabilecek birisi vardir.
Bu arada aracin son hizi duzDe 160 civari. Yokus asagi 180 dedi en son

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Hoşgeldiniz arabanın map sensörünü temizletin yada değiştirin sorun çzülmez ise

enjektörlerin komntrol edilmesi gerekir bence sizin sorun enjektörlerden kaynaklaıyor arabaya ani yüklemelerde motor arıza ışığını yakıyor mu?

istemiyaki

Azimli Üye
Ariza isigi yanmiyor. Enjektor icinde bi ara boshcar da makineye baglattim. 2. Enjektorde ileride sorun olabilir ama suanlik birsey yapmaya gerek yok demisti eleman.
Map sensoru dediginiz manifolttaki basinci olcen sensor sanirim degil mi. Egr valfinin oralardaydi yanilmiyorsam. Sokmesi cok zor olmazsa kendim soker temizlerim

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Map sensörü basıncı ölçüyor sökmesi kolay kendinizde sökebilirsiniz emme monifoldunun üstünde biyerde 1,3lerde motorun arka kısmında 1.9 dada oralardadır

istemiyaki

Azimli Üye
Ilginize tesekkur ederim arkadaslar. Bugun yag bakimi yaptirucam map sensorunu de temizleteyim bi ustaya. Map sensorunden olabilir diyorsunuz yani. Peki pc ye baglayinca map sensoru arizasi vermesi gerekmez mi

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
aslında evet vermesi gerekir ama belki buna bağlı başka bi hata veriyor olabilir özellikle basınç ile ilgili hata verince map sensörüde insanın aklına geliyor ben temizlettirdim çekiş gerçekten değişti bi deneyin kolay bişey inşallah çözülür

istemiyaki

Azimli Üye
Ümitli degilim ama yaptiricam. Bu arada pc de herhangi bir hata kaydi gorunmuyor. Turbo basincina baktigimda 1.6- 1.7 bar civarinda goruyorum basinci. Normalde kac basmasi gerektigini de bilmiyorum acikcasi.sanirim orjinali de 1.8 1.9 civaridir.
Map i temizleteyim aksam sonucu yazarim tekrar

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
linea formunda 1.3 90lıklarda sıkıştırınca motor arıza lambası yakma sorununu map sensörü ile çözmüşler bizim dobloda 2 defa motor arıza lambası yaktı ve yaktığı an çekişdede düşme oluyordu mazottan dediler linea formunda okudum map sensörünü temizlettirdim bayabi kurum olmuş çekişte arttı 1530km yol yaptım sıkıştırdımda hiçbişey olmadı yakıtlarda problem var arada bazı parçaları temizletmek gerekli

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
öncelikle geçmiş olsun
Oğuz un söylediklerine ek olarak: mazot filtresini değiştirip denediniz mi? Filtre çok kirlenince çekişten düşüyor bizzat yaşadım. + hava filtreside tabi. Zaten bakım yaptırınca anlaşılır.

istemiyaki

Azimli Üye
Tesekkur ederim. Mazot filitresi ile alakasi yok cunku bu sekilde araca 3-4 den fazla yag ve filitre bakimlari yaptirdim hic birsey degismedi. Bu arada jtd 60 bin km.dir bende ve ilk aldigimdan beri cekis dusuklugu var.
Su an yine sanayideyim yag bakimi icin. Map sensorunu temizleyelim dedim ustaya. Yogunum sokmesi zaman alir zor bi yerde daha sonra gel dedi *no* egr nin sokulmesi lazim sanirim map a ulasmak icin

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Abi bu nasıl usta anlamadım. ""Yogunum sokmesi zaman alir zor bi yerde daha sonra gel """ bu lafı nasıl söyleyebiliyoır? Sende müşterisin ben 5 para vermez çıkarım ordan.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
map sesnsörü 1.3 lerde çok kolay yerde hemen motorun arkasında hava filitresinin arka tarafında

istemiyaki

Azimli Üye
Surekli gittigim yer. Aslinda serviste cok araba vardi onlari birakip arada benim yag bakimini yapti ve sensor icin oyle soyledi. Bende dogal olarak birsey diyemedim.
Bu arada debi.nin fisi takiliyken araba resmen ölü 3bin devire bile nazlanarak cikiyor. Fisi cekince 3bine kadar canli. Debimetre yeniayri yeni bi debimetre ile de denemistik sorun yine ayni. Fisi takinca araba kasiliyor

Oguz bey 1.3 lerde map kolay yerde jtd de biraz sikintili. Map a ulasamak icin baska seyleri de sokmek gerekiyor

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
debi ile alakası var gibi bu sorunun. Aracım hava ölçen bütün sensörlerinin kontrol edilmesini düşünüyorum.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
ozaman bi ara ustanız müsait olunca kontrol ettirin bi ihtimal düzelme payı olabilir

istemiyaki

Azimli Üye
Hanefi bey
Debimetre degisti
Emme manifoldunun orda elektrovalf adinda bi sensor degisti usta basincla alakali demisti.
Degismeyen sensorlerse map ve turbodaki selenoid valf
Eger hortumda bir yerde kacak yoksa
Geriye pompa enjektor ve turbo kaliyor sanirim :(
Oguz bey map i de en kisa surede temizleticem insallah. Benim ustadan ciktiktan sonra bos gordugum bi tamirhaneye girip map sensorunu temzleyebilirmiyiz dedim?
Eleman ben ugrasamam pompaciya gitceksin onlar yapar dedi. Saka gibi. Trabzonda da usta bulmak sikinti. Paranla is yaptiramiyorsun resmen

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
harbiden nasıl ustalar var böyle adamların para kazanmaya niyeti yok yada beceriksiziler ama adam yapaıyacağı şeyi yapamam demeside güzel

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Gökhan bey sizin sağlam bi ustaya ihtiyacınız var. Deneme yanılma yoluyla ustalar milleti yoluyor.
Ben her zaman sanayiden ziyade mahalle arası tamirhaneleri tercih ediyorum, daha dürüst oluyorlar.

istemiyaki

Azimli Üye
Aslinda en kolay cozume baska bi jtd ile sensor parca degisimi ile olur ama etrafimda jtd kullanan kimse yok

erhan34

Daimi Üye
Adı
erhan
Meslek
klima sogutma
Modeli
Renk
beyaz
benzer bır sıkıntı bende vardı debımetrenın soketlerı kopuk olabılır veya oksıtlı olabılırmı acaba bır sprey yardımı ıle kendınızde yapabılırsınız cıkarınca sorun yoktu ama takınca asla gaz yemıyordu .

tekrar gecmıs olsun ....